משפחה ממוצעת בישראל מחזיקה לפחות רכב אחד, זו הוצאה יקרה המכבידה על סעיף ההוצאות החודשיות. מדי חודש משפחה ממוצעת מוציאה כ-400 ₪ על ביטוח רכב (חובה + מקיף), כ-2.5% מסך ההוצאות של משק בית ממוצע. עם זאת, העלות משתנה בין משפחה אחת לאחרת בהתאם למאפייני הנהג, העבר הביטוחי שלו וסוג הרכב.

מאחר ורכב פרטי הוא הנכס השני בחשיבותו בקרב רוב הישראלים, כדאי לדעת כי אחזקת רכב מהווה הוצאה משמעותית עבור המשפחה. אחזקת רכב כוללת הוצאות משתנות כמו דלק וטיפולים במוסך, והוצאות קבועות כמו ביטוחים וטסט שנתי לרכב. לכן, חשוב לדעת כיצד ניתן להוזיל את עלויות הביטוחים לרכב, כך ניתן לחסוך הרבה כסף ולהשתמש בו לדברים חשובים יותר.

איזה ביטוח צריך לרכב?

החוק בישראל מחייב את כל בעלי הרכבים לרכוש ביטוח חובה, זהו ביטוח חשוב המגן על אנשים ומשתמשים בדרך העלולים להיפגע בתאונת דרכים בה מעורב הרכב המבוטח. הביטוח מכסה נזקי גוף הנגרמים לנהג, לנוסעים ברכב ולהולכי רגל בדרך. בנוסף, לרוב רוכשים ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף, בהתאם לסוג הרכב ומאפייניו, ועל פי צרכים מיוחדים של בעל הרכב.

ביטוח צד ג' וביטוח מקיף הם ביטוחי רשות, בעל הרכב יכול להחליט האם לרכוש אותם. הביטוח המקיף מכסה נזקים העלולים להיגרם לרכב או לרכוש של אדם אחר, בדרך כלל רוכשים כיסויים נוספים (הרחבות לפוליסה) כמו שירותי דרך וגרירה, ביטוח שמשות, רכב חלופי במקרה של תאונה או אובדן גמור ועוד.

כיצד אפשר להוזיל את עלויות הביטוח לרכב?

עלות הביטוח לרכב מסתכמת לרוב באלפי שקלים בשנה, אך ככל שהרכב חדש ויוקרתי יותר, כך עלות הפוליסה מתייקרת בהתאם. כמו כן, יש סיבות נוספות לביטוח רכב יקר מהרגיל, למשל אם אחד הנהגים הוא נהג חדש או נהג צעיר מתחת לגיל 24.

כדי להוזיל את עלויות הביטוח כדאי לשקול את אחת או יותר מהאפשרויות הבאות:

  • השוואת עלויות ביטוח חובה באתר הייעודי של משרד האוצר.
  • רכישת ביטוח מיוחד לנהג חדש או צעיר ותשלום לפי שימוש ברכב והפעלת הפוליסה (ביטוח לזמן קצוב).
  • שמירה על עבר ביטוחי נקי.
  • רכישת פוליסה לביטוח נהג יחיד או על שם בעל הרכב בלבד.
  • סקר שוק מקיף והשוואת הצעות מחיר מלפחות 3 חברות ביטוח שונות.
  • התקנת מערכות מיגון ובטיחות בדרכים להוזלת עלויות ביטוח רכב חובה ומקיף.
  • הזמנת ביטוח חובה ומקיף מחברה אחת ללא פיצול הביטוחים בין מספר חברות.
  • הסכמה לתקן את הרכב במוסכי הסדר שחברת הביטוח מציעה.
  • הגדלת ההשתתפות העצמית בתמורה להוזלת הפרמיה.

בנוסף, אין למהר ולרכוש ביטוח רכב מחברה זו או אחרת, כדאי לבחון היטב את כל האפשרויות הקיימות, להשוות הצעות מחברות ביטוח שונות, כולל סוכנויות ביטוח מוכרות ואמינות, וחשוב לעיין בחוזה הביטוח ובמידת האפשר להוריד כיסויים שונים כדי להוזיל עלויות.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20