בכל פעם שאנחנו יוצאים מגבולות הארץ, אנחנו לוקחים על עצמינו סיכונים המתווספים לאלה שאנו חשופים אליהם בחיי היום יום. יש אירועים מאתגרים שיכולים לפקוד אותנו רק בחו"ל – כמו, למשל, אבדן כבודה – אבל גם תקלות שבארץ קל להתמודד איתן עלולות להפוך מסובכות ומעיקות מאוד במהלך שהייה בחו"ל, כמו צורך בלתי צפוי בטיפול רפואי למשל, ארנק שנגנב, מזג אוויר חריג שכופה עלינו שינוי תוכניות ועוד.


כבני אדם כולנו נוטים להיות שונאי סיכון. אנחנו רוצים לדעת שאם יתממש תרחיש מאתגר, דווקא בזמן שאנחנו רחוקים מהבית – תהיה לנו דרך להתמודד איתו, בלי שנאלץ לשלם את ההוצאות (שעלולות להצטבר לכדי סכומים גבוהים מאוד). זו הסיבה שכמעט לא נמצא ישראלים היוצאים לחו"ל, לחופשה, לעבודה או לכל מטרה אחרת, בלי לרכוש מבעוד מועד ביטוח נסיעות, המכסה מכלול אירועים שללא ביטוח יהיה קשה ויקר מאוד להתמודד איתם.


רכישת ביטוח נסיעות היא צעד מתבקש, אבל אם לא נוודא שהפוליסה בה בחרנו אכן מספקת את הסיכוי המתאים – בהחלט יכול להיות שברגע האמת נופתע לגלות שלמרות שיש לנו ביטוח נסיעות, אין בו תועלת. כך למשל מי שנפצע במהלך חופשת סקי אבל פוליסת הביטוח שרכש לא מכסה עיסוק בפעילות ספורט אתגרי, יאלץ לשאת בהוצאות הטיפול הרפואי, וכל הוצאה נוספת הנגרמת כתוצאה מהפציעה (הוצאות בשל עיכוב בחזרה לארץ למשל).


תקלות שלפעמים לא נותנים עליהם את הדעת ועלולות לגרום לנו הוצאות לא מתוכננות נכבדות קשורות באילוצים הכופים עלינו שינוי מועד טיסות, קיצור או הארכת השהות בחו"ל או אפילו ביטול הנסיעה כליל. חשוב מאוד לבחור ביטוח נסיעות לחו"ל הכולל מרכיב של כיסוי הוצאות בשל אירועים כגון אלה. לפניכם פירוט שיסייע לכם להכיר את הסיכונים, ואת הכיסוי הדרוש כדי להבטיח הגנה מפניהם.


הגנה מפני הפסדים נכבדים


על מנת להדגיש כמה חשוב לוודא שביטוח הנסיעות שלנו מכסה הוצאות הנגרמות בשל ביטול טיסה, פספוס טיסה, עיכוב בחזרה, קיצור שהייה בחו"ל, ביטול הנסיעה כליל וכדומה, חשוב להבין שמדובר בסכומי כסף גדולים.


כולנו מבינים שטיפול רפואי בחו"ל יעלה הרבה כסף, במיוחד אם יידרש אשפוז. כך למשל, בארה"ב עלות כל יום אשפוז עשויה להגיע ל-5,000 דולרים, באירופה 1,300 דולרים, במזרח הרחוק כמה מאות דולרים ליום אשפוז במוסד רפואי, אמבולנס אווירי יעלה עשרות אלפי דולרים וכדומה, וגם עלות ההתמודדות עם אבדן כבודה מוכרת וידועה. אך כשמדובר בהוצאות הקשורות בקיצור השהייה בחו"ל, הארכתה, ביטול הנסיעה, ביטול טיסה וכדומה, אנחנו עלולים להקל ראש מתוך הנחה שלא מדובר בסכומים גדולים. הנה כמה נתונים שכדאי שתכירו –

לעלות נסיעה לחו"ל כמה מרכיבים הכרחיים – מחיר הטיסות, מימון מגורים וכלכלה. הוצאות נוספות כבר תלויות בנו, כך למשל השכרת רכב, נסיעות בתחבורה ציבורית, כניסה לאטרקציות, קניות ועוד.


חלוקה אופיינית בין המרכיבים היא כזו: טיסות כרבע מעלות הנסיעה, חדר במלון (או אכסניה, דירת Airbnb וכדומה) כשליש, כלכלה כרבע מן הסכום הכולל שנוציא, וכל שאר ההוצאות הנוספות הנתונות לבחירתנו.


אם אנחנו מתכננים טיול בן שבוע שאמור לעלות לנו כ-20,000 שקלים (לאדם), ומסיבה כלשהי נאלצים להישאר יומיים נוספים ולרכוש כרטיס טיסה חדש כדי לחזור ארצה – עלות הטיול תתפח בכ-6,000 שקלים לפחות לכל נוסע! ביטול הטיול ברגע האחרון, לאחר שרכשנו כרטיסי טיסה, הזמנו חדר במלון, רכש שכור וכדומה, עלולה לגרום הפסד של למעלה ממחצית העלות הכוללת של הטיול שהתבטל.


מה חשוב שיכלול רכיב שינויים בטיסות, ביטול, קיצור או הארכת השהות


לאחר שהבנו למה חשוב שביטוח הנסיעות שלנו יכסה גם תקלות הקשורות בשינויים בטיסות, ביטולים, הארכה או קיצור השהייה בחו"ל, חשוב שנבחר ביטוח שנותן מענה טוב לכלל המצבים שאנחנו רוצים להגן על עצמנו מפניהם.


ממש כמו שאנחנו רוצים לדעת מה כולל רכיב הוצאות רפואיות בביטוח לחו"ל, כך חשוב שנשים לב מה נחשב סיבה המאפשרת הפעלת הביטוח במקרה של ביטול טיסה, הארכה, קיצור או ביטול הנסיעה.


כך למשל חשוב שמחלה או פציעה יהיו כלולים ברשימת סיבות זו, כך גם אשפוז או מוות של קרוב משפחה, נזק חמור לבית בסמוך למועד הטיסה המתוכנן, ביטול טיסות מסיבות שאינן קשורות בכם וכל מצב אחר שחשוב לכם להגן על עצמכם מפניו. שימו לב גם לסכומי הכיסוי המרביים, לגובה ההשתתפות העצמית, לאופן והמועד בו חברת הביטוח תעביר לכם את הכסף.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20