על שני דברים אין ויכוח, לא מימין ואפילו לא משמאל. האחד – נתניהו מתראיין מעולה, מבין גדול בתקשורת ויודע היטב להעביר מסרים. השני – התקשורת, בהכללה, מסקרת לרוב את ראש הממשלה על דרך השלילה.

והנה הפרדוקס: נתניהו הרי מודע לכישוריו התקשורתיים. ערב בחירות 2015 הוא פצח בשורת ראיונות לכל כלי התקשורת, כולל אלה שעויינים אותו. הוא ידע להדוף כל ביקורת ולהשיב עניינית לכל שאלה שנשאל. סבב הראיונות הזה היה בין הגורמים לניצחון הסוחף שלו על 'המחנה הציוני', כשהצליח להביא ל'ליכוד' 30 מנדטים, כמעט לבד.

לשכנע את המשוכנעים. נתניהו ב'ליכוד TV'

 

במהלך כל הכהונה שלו, יותר מארבע שנים, התראיין נתניהו רק פעמיים לכלי תקשורת ישראלי. שני הראיונות ניתנו לערוץ 20. מלבד זאת הוא התראיין אין-ספור פעמים לתקשורת הזרה וערך שלוש מסיבות עיתונאים חצי-ספונטניות שבהן איפשר לכל נציגי התקשורת לשאול אותו כל מה שרק ירצו. את כל המשוכות האלה הוא עבר בהצלחה.

יריית הפתיחה לבחירות 2019 נורתה ויועציו של נתניהו החליטו להקים אולפן חדשות ליכודניקי, שישדר בכל ערב מהדורת חדשות אינטרנטית. אלירז שדה נבחר להגיש. הערב, בשידור הבכורה, מתוכנן ראיון בלעדי עם ראש הממשלה.

סה"כ מדובר ברעיון יפה, מקורי, מעביר גם מסר נגד תרבות ה'פייק ניוז' נגד הימין בכלל ונתניהו בפרט. אבל רגע. למה נתניהו לא מנצל את כישוריו כדי להתראיין לא רק בפלטפורמה התעמולתנית אלא גם לכלי התקשורת האחרים? או לכל הפחות לאלו שלא שיתפו פעולה עם מגמת הסיקור הקרוייה "רק לא ביבי"? אלו שאלות יכולים לשאול אותו העיתונאים, גם אלו שמזוהים עם השמאל, שהוא לא יידע או לא ירצה להשיב עליהן?

הרי מטרתו של נתניהו אינה לשכנע את המשוכנעים, כלומר את אלו שמצביעים גם ככה 'מחל', ורובם יהיו הצופים בשידור הטלוויזיוני הזה. המטרה היא להגיע לקהלים אחרים, למתלבטים, ואליהם יגיע נתניהו רק דרך כלי התקשורת המסורתיים. השימוש באמצעי הניו-מדיה הוא נכון ועכשווי, אבל אסור להתאהב בו ולהתמסר אליו טוטאלית. עדיין, מי שרוצה להיות ראש ממשלה צריך לשחק את המשחק הדמוקרטי ולהתייצב מול עיתונאים ומול שאלות שאינן מוזמנות או נכתבות מטעם המפלגה.

הדברים האלה תקפים לנתניהו, אך לא פחות הם תקפים גם לבני גנץ, שלא העניק עד כה ולו ראיון עיתונאי אחד. אפילו לא לערוץ פראבדה מבית היוצר של יועצי 'חוסן לישראל'.

תקף גם לגביו. יו"ר 'חוסן לישראל' בני גנץ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20