מפכ"ל המשטרה לשעבר אסף חפץ אמר בראיון לאראל סג"ל ב-103fm כי מה שהביא אותו לחתום על עצומת המפכ"לים נגד חוק הלאום הוא לא יותר מאשר הודעה בקבוצת וואטסאפ. "לא התעמקתי בחום הלאום, אני לא נכנס לפלפולים יותר מדי", הודה, אולם הסביר: "קראתי על חוק הלאום בעיתון… חתמתי על המכתב בעקבות קבוצת הוואטסאפ שלנו רבי הניצבים".

"לא התעמקתי". מפכ"ל המשטרה לשעבר אסף חפץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

לדבריו, "הספיק לי לשמוע את מרדכי קרמניצר ואת בני בגין מתבטאים כנגד החוק כדי להבין שיש בו תקלות. התחושה גם של קציני הצבא היא שהחוק לא היה צריך להיחקק ויש לתקן אותו. החוק ניתן לפרשנויות והדרוזים נפגעים". עד היום חתמו על העצומה שמונה מפכ"לים בדימוס וכ-70 ניצבים.

כזכור, בראיון שהעניקה לסג"ל הסופרת והמשוררת סמדר שיר ביום ראשון האחרון, היא התקשתה להסביר כיצד חוק הלאום פוגע בדרוזים, אולם החליטה: "חוק הפונדקאות נמצא בתוך חוק הלאום". חוסר הבקיאות שהפגינה, לא מנע ממנה לחתום על מכתב אנשי הרוח לראש הממשלה נגד החוק.

"אפקטיבי לגרום לאנשים רבי השפעה, אנשי אקדמיה, וסלבריטאים, לדבר כנגד החקיקה"

אמש פרסמנו בתוכנית ריקלין&סג"ל שיחה בין מנכ"ל 'הקרן לישראל חדשה' בארץ, מיקי גיצין, לבין מנכ"ל הקרן בארה"ב, דניאל סוקאץ', סביב המהלכים נגד חוק הלאום, אשר חושפת את שיטת הפעולה שלה המחולקת לשלבים.

"חלק גדול מהעבודה שלנו, שהיה אפקטיבי למדי, היה לגרום לאנשים רבי השפעה, אנשי אקדמיה, וסלבריטאים, לדבר כנגד החקיקה וההשלכות שלה", התגאה גיצין בפני סוקאץ'. "ואני חושב שהעובדה שאנחנו עדיין שומעים על כך בחדשות ובשיח בכלי התקשורת, זה בזכות העבודה של הקרן שלנו בעיקר".

שלב 3 – עצומות של אנשי רוח. מנכ"ל הקרן החדשה חושף את שיטת הפעולה

 

בקרן החדשה אומרים כי לצערם הפעם לא הם אלה שעומדים מאחורי היוזמות למכתב אנשי הרוח ולעצומת המפכ"לים, אולם נראה כי בליץ' המכתבים והעצומות שצצו נגד חוק הלאום שואב השראה מהקמפיין המפורט, או לפחות פועל בשיטה דומה.

מאסף חפץ נמסר בתגובה: "בחוק הלאום יש צדדים שאני מסכים עמם אך במצב שאין איזון ויד הפליה חוסר שוויון הערכיים החיוביים נשחקים. התנגדותם של אישי ציבור חברי כנסת ובעיקר בני בגין שכנעו אותי כי החוק מזיק יותר מאשר מועיל. ברור כי ברגע שעלה נושא התמיכה בעמיתי הן דרוזים הן צ’רקסים בדויים ואחרים ראיתי חובה לתמוך".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20