ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (א') את תכנית משרד האוצר "חיסכון לכל ילד". גם חברי האופוזיציה הצביעו בעדה והיא תצא לדרך בעוד כשלושה שבועות, באחד בינואר 2017.

בתכנית החיסכון יפקיד הביטוח הלאומי 50 ש"ח מדי חודש לכל ילד, בנוסף לקצבת הילדים שימשיכו לקבל עבורו. הכסף יועבר לחיסכון ייעודי על שמו של הילד בקופת גמל להשקעה או בבנק, בהתאם לבחירת ההורים.

צילום: הדס פרוש, פלאש 90
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ההורים יוכלו להוסיף לחיסכון של כל ילד עוד 50 ש"ח בחודש מקצבת הילדים. כך שסכום החיסכון יוכפל, ויעמוד על 100 ש"ח בחודש, סה"כ 1,200 ש"ח בשנה במקום 600 ש"ח בלבד.

איפה בוחרים מסלול?

עוד דבר שכדאי לדעת, תכנית חיסכון לכל ילד נולדה עם הקמת הממשלה בשנת 2015, בוויכוח בין הסיעות החרדיות לאוצר, שדרשו להשיב את סכום קצבאות הילדים לתקופה שקדמה לשר האוצר לפיד (לפיד, כזכור הפחית את קצבאות הילדים). לכן בתכנית החיסכון יופקדו תשלומים רטרואקטיביים ממאי 2015 עד דצמבר 2016, בהתאם לזכאות לקצבת ילדים בחודשים אלה.

כשימלאו לילדכם 18 שנים, יפקיד הביטוח הלאומי מענק בסך 500 ש"ח לחיסכון. כספי החיסכון שנצברו יעמדו לרשות הילד, והוא יוכל למשוך אותם באישור ההורה.

אם כספי החיסכון לא יימשכו עד שימלאו לילד 21 שנה, יפקיד הביטוח הלאומי מענק נוסף בסך 500 ש"ח לחיסכון, והילד יוכל למשוך את כספי החיסכון לפי החלטתו.

שר האוצר, משה כחלון אמר היום: "אני קורא לכל הורה להצטרף ל-60,000 ההורים שכבר בחרו את מסלול החיסכון ולוודא שילדיהם נמצאים בתכנית הטובה והמתאימה להם. בימים האחרונים, נשלחים לבתים מכתבים המפרטים את אפשרויות הבחירה העומדות בפני ההורים, בנוסף קיים שם מידע על תכנית החיסכון, ומידע על קופות הגמל להשקעה והבנקים שנבחרו לנהל את החיסכון.

את הפרה הזו חוסכים. צילום: משה שי, פלאש 90
את הפרה הזו חוסכים. צילום: משה שי, פלאש 90

ההורים יוכלו לבחור עד 1.6.2017 היכן ינוהלו כספי החיסכון של הילדים, בקופת גמל או בבנק, ובאיזה מסלול יושקעו הכספים, מתוך רשימת קופות הגמל והבנקים שנבחרו. את הבחירה ההורים יוכלו לבצע באתר האינטרנט "חיסכון לכל ילד" או במוקד טלפוני שמספריו *2637 או 02-5393700, שם ימצאו גם מידע ופרטים נוספים אודות התכנית.

במידה וההורים לא יבחרו היכן ינוהלו כספי החיסכון, הכסף יחסך בהתאם למסלול ברירת מחדל, לילדים עד גיל 15 בקופת גמל, ולילדים מעל גיל 15 בבנק.

כשימלאו לילד 18 שנים, תפקיד המדינה מענק בסך 500 ₪ לכל ילד. כספי החיסכון שנצברו יעמדו לרשות הילד, והוא יוכל למשוך אותם באישור ההורה. אם כספי החיסכון לא יימשכו עד שימלאו לילד 21 שנה תפקיד המדינה מענק נוסף בסך 500 ש"ח לחיסכון.

בתכנית יופקד גם תשלום רטרואקטיבי עבור החודשים מאי 2015 עד דצמבר 2016, במספר פעימות, ובהתאם לזכאות לקצבת ילדים בחודשים אלה. סכום התשלום הרטרואקטיבי הוא כ-3 מיליארד ש"ח.

"צעד נוסף לצמצום פערים"

שר האוצר, משה כחלון: "תכנית החיסכון מהווה צעד נוסף לצמצום הפערים החברתיים בישראל, לקידום הזדמנות שווה לכל ילד ולחיזוק כלכלי של משפחות מכל שכבות האוכלוסיה. אנחנו כמדינה עושים כאן צעד משמעותי כשאנחנו מוודאים שלכל ילד יהיו לפחות 20 אלף ש"ח להתחיל איתם את החיים, ובמידה ויחסוך עד גיל 21 נוסיף לו סכום נוסף לחסכון. יחד עם הפיקדון מהשירות הצבאי, צעיר בישראל יוכל לצאת לחייו החדשים עם כמות משמעותית של עשרות אלפי שקלים שיאפשרו לו לממן לימודים, לפתוח עסק או לרכוש דירה".

"מטרת התוכנית לוודא שלילדים שלנו יהיה את האמצעים לצאת לחיים טובים ומלאי הזדמנויות לאחר שעוזבים את הבית, ולא משנה מה הרקע הכלכלי של המשפחה. זו האחריות שלנו כמדינה ואני שמח שאנחנו מוציאים את התוכנית לפועל, לאחר ששכבה שנים על גבי שנים במגירות משרד האוצר. אני קורא לכל הורה להצטרף ל-60,000 ההורים שכבר בחרו את מסלול החיסכון ולוודא שילדיהם נהנים מהתכנית הטובה והמתאימה להם ביותר."

מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף: "תכנית החיסכון היא זכות של כל ילד בישראל, המאפשרת לו להתחיל את חייו הבוגרים עם סכום כסף התחלתי משמעותי, שיפתח בפניו הזדמנויות חדשות. התכנית היא גורם חשוב בצמצום ממדי העוני והאי שוויון ובטיפול בעוני הבין דורי בפרט."

 

שרונה מן

שרונה מן