עוד מעט לרגעים של גזענות מזוקקת הבוקר בעיתון של המדינה. ברקע לדברים האלה, ביטול משחק הכדורגל של נבחרת ארגנטינה בישראל. אבל לפני שנלמד כמה דברים על עולמם הצר של מצביעי הליכוד ובעיקר אלה שגרים בפריפריה, נזכיר כי עיתונאים ופולטיקאים דאגו להסביר לנו שהבעיה זה בכלל לא ה-BDS, אלא מירי רגב וירושלים.

איזה מזל שבמקביל לרוגע של רוני דניאל, סימה קדמון, הפרשנית הפוליטית הבכירה בישראל, הסבירה לנו הבוקר בידיעות אחרונות מה בעצם קורה פה: "זה לא פחות מקטסטרופה מבחינתה של רגב, מפני שהמקרה הזה לא מעצבן רק את "הסמול", את אניני הטעם, את צרכני התרבות של הבימה והקאמרי, אלא גם, ואולי בעיקר, את מצביעי הליכוד, ביניהם גם תושבי הפריפריה. כל אלה שהכדורגל הוא אהבת חייהם ומסי הוא מושא הערצתם יתקשו לסלוח לרגב על התבשיל שהקדיחה".

מהתבשיל של סימה קדמון עולה ריח רע, ריח רע מאד. כדי להצדיק את הביקורת שלה על רגב, משרטטת קדמון את החברה הישראלית מנקודת מבט גזענית טהורה: השמאל הם אניני טעם שוחרי תרבות ומצביעי הליכוד מהפריפריה – רק כדורגל בראש שלהם. איזה מזל שהמילה "צ'חצ'חים" נותרה אי שם בשנות ה-80. אחרת אולי גם היא הייתה מוצאת מקום הבוקר בתבשיל של קדמון. כמה עלוב וכמה דוחה.

לפני שנתיים וחצי קיבלה קדמון את פרס אגודת העיתונאים למפעל חיים על "ניתוחים מבריקים של מערכת הבחירות". יו"ר המחנה הציוני הרצוג שלח אז ברכה וכתב אז על "עיתונאית מבריקה, מוסרית ורצינית המטיבה לתאר את המציאות הפוליטית, החברתית והמדינית. כבוד סימה!".

כן, כבוד. פרשנות פוליטית איננה מדע מדויק ומי אנחנו שנבחן את פרשנותה של קדמון וההערכות שכתבה – אל מול מבחן המציאות. את זה נשאיר לאחרים. הקטע המדובר של קדמון מהבוקר איננו פרשנות פוליטית. אלה שורות חשוכות שמבטאות עולם צר ותפיסה מהותנית כלפי אוכלוסיות שלמות בישראל, ככה, בהינף מקלדת. הכל בשם הביקורת על מירי רגב.

אמיר איבגי

אמיר איבגי