משתחררים מצה"ל: הרבנות הצבאית החליטה להוריד את מספר נגדי הכשרות הצבאיים מכ-140 ל-20 בלבד ולהעביר המערך בכלל היחידות לידיים אזרחיות, כך דווח בעיתון 'השביעי'.

הרב הראשי לצה"ל תא"ל אייל קרים. צילום: יונתן סינדל – פלאש 90

 

על פי הדיווח, ההחלטה הדרמטית התקבלה בשבוע שעבר בדיון שנערך בראשות הרב הראשי לצה"ל (הרבצ"ר) , תא"ל הרב אייל קרים.

הרבצ"ר נימק את הצעד ואמר: "לנוכח אתגר ארוך שנים בכפיפות משגיח הכשרות בקבע למנהל המטבח, אשר משתקף היטב גם בנתוני 'בודק כשרות', ולנוכח השינויים הנדרשים מכלל יחידות צה"ל לקראת התר"ש (תוכנית רב שנתית) הבאה, גם אנחנו נדרשים לעדכן ולשכלל דפוסי פעולה ושיטות עבודה".

בצה"ל הוחלט להרחיב באופן משמעותי את תהליך העברת מערך הכשרות לכלל היחידות לידיים אזרחיות, בעוד הרבנות הצבאית תשמר כוח עתודה של כ-20 נגדים, שיבצעו ביקורות, פיקוח, חניכה והדרכה – הן בתחומי הכשרות והן בתחומים נוספים דוגמת עירובין ובתי כנסת.

מפורום רבנים במילואים נמסר כי "העשייה הצבאית החשובה של נגדי הכשרות איננה ביקורת מטבח בעלמא, אלא עיסוק אינטנסיבי במטבח, בפילבוקס, בגדודים, בשטחי האימונים, בחירום, במילואים ועוד. ריבוי האתגרים שהרבנות הצבאית עומדת בפניהם לא הולם את הקיצוץ הרחב שהיא סופגת. הרבנות היא החיל הכי קטן בצה"ל, ולצערנו נוגסים ומקצצים בכוח האדם שלה כאילו כל השומן התקציבי נמצא אצלה. פנינו לרבנים הראשיים בנושא, ואנו קוראים לראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז ולרמטכ"ל הנכנס האלוף אביב כוכבי, לעצור את הפגיעה הקשה בכשרות ובאמון הציבור בצבא".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כחלק מבחינה רחבה של כלל מערכי הרבנות הצבאית, החליט הרב הראשי לצה"ל על הקמת צוות עבודה שיגבש המלצות להרחבה משמעותית של אזרוח מקצועות הכשרות. המהלך צפוי להעצים ולייעל את הכשרות בצה"ל ואת מערך הרבנות הצבאית. על מנת לפעול בשקיפות ובשיתוף, עם ההחלטה על הקמת הצוות, הפיץ הרב איגרת לכלל הקצינים והנגדים בחיל ובה עידכן על ביצוע עבודת מטה בנדון. פרטי התוכנית יסוכמו בהליך סדור. חיל הרבנות הצבאית רואה חשיבות עליונה בהעצמת החיל ובכלל זה את תחום הכשרות המוקפד בצה"ל".

לינור בר-אל

לינור בר-אל