גבירותיי ורבותיי – מהפך: גילה גמליאל, אולי השרה הזוטרה בממשלה, שקיבלה תיק אפילו פחות פופולארי מהמשרד להגנת הסביבה, הצליחה לכבוש את הלבבות של מאות פעילי הליכוד וגם את פיסגת פריימריז הדמה שערכו מפיקי הליכודיאדה בסוף השבוע באילת.
מירי רגב, כוכבת הליכודיאדות בשנים הקודמות, הסתפקה במקום השני והמכובד, בפער של 2% מגמליאל.
דווקא על רקע השיח המתעורר על "החפצת נשים" וביטויים קיצוניים אחרים, במפלגה השמרנית שנקראית הליכוד בחרו בכוח הנשי להוביל את הרשימה לכנסת הבאה.
מירי רגב בליכודיאדה. צילום: פלאש 90
מירי רגב בליכודיאדה. צילום: פלאש 90

"לחלקים מהתקשורת יש נטייה לזלזל בחברי הליכוד"

אז נכון שיש עוד דרך לעבור. ברשימת 30 הנבחרים מצאנו רק 8 נשים. זה עדיין מעט, אבל ככה מתחילות מהפכות. בעבודת שטח, במצויינות ובדמויות לחיקוי. יותר ויותר נשים מעוניינות להשתבץ ברשימת הליכוד לכנסת הבאה, וזה קורה בין היתר בזכות העבודה הפרלמנטרית המשובחת של גמליאל, רגב, שרן השכל, ענת ברקו, נורית קורן, נאוה בוקר ונשים נוספות ממפלגות אחרות שמוכיחות שכך נשים מתקדמות, ולא באמצעות ציוצים ממורמרים בטוויטר.
יש נטייה בחלקים מהתקשורת בישראל לזלזל בחברי הליכוד. עיתונאים מתחרים ביניהם מי יגחיך אותם יותר, יוציא אותם עילגים ופשוטי עם, שהולכים כעיוורים אחרי נבחריהם.
ראש עיריית ירושלים ניר ברקת בליכודיאדה 2018. צילום: פלאש 90
ראש עיריית ירושלים ניר ברקת בליכודיאדה 2018. צילום: פלאש 90
צריך להכיר את האנשים האלה מקרוב כדי להבין איזה עוול נעשה להם. מדובר באנשים חמים, לבביים, חלקם מצליחים מאוד ומבוססים כלכלית. הם מגיעים מכל רחבי הארץ, בעיקר מירושלים ומהפריפריה החברתית והגאוגרפית של ישראל ולא פחות מכך – באמת חשובה להם מדינת ישראל, ולא רק טובתם האישית או נתניהו.
הם חשים, במידה רבה של צדק, רדופים. לא אישית, אלא כמפלגה. זאת אולי הסיבה, שרבים מהם בחרו בדוד ביטן בפריימריז דמה והציבו אותו במקום ה-12, הרבה לפני ישראל כץ, גדעון סער, צחי הנגבי, אלקין וחיים כץ.

"הוכחה לדימוי המוטעה של חברי הליכוד"

חבר הכנסת שחשוד בפלילים לא הגיע לליכודיאדה, אבל כולם דיברו עליו בהערצה ורק ייחלו שייצא מהפרשה הסבוכה ללא כתב אישום. אפשר לראות את זה כזלזול במערכת החוק, אבל גם ניתן להתבונן על כך מזווית אחרת – של קבוצת פעילים וחברים שרוצה להביע סולידריות במי שהוא חלק מהם, להעביר לו מסר של תמיכה בימים הקשים של חייו.
ושני נתונים נוספים שכדאי להתעכב עליהם: יאיר נתניהו, כוכב השבוע, כיכב גם הוא ברשימת המועמדים בפריימריז המדומים האלה. בוודאי חשבתם שההמונים יצביעו לו, מאותן הסיבות שבחרו בביטן. אבל טעות בידיכם. למרות השיוך המשפחתי והתחושה הגורפת שנעשה לו עוול ארוך ומתמשך – הוא נבחר רק במקום ה – 35 ברשימה הארצית וגם במשבצת המשוריינת לצעירים הוא מבחר רק שני.
ואם בנסיכים עסקינן – במחוז דרום מתמודדים ראש בראש גלעד שרון, הבן של, מול ליאור קצב, אח של. שניהם הגיעו לליכודיאדה, שוחחו עם חברי המרכז וניסו להשפיע אבל בסופו של דבר שניהם הפסידו לדמות אלמונית בשם בני מזגיני. זאת אולי הוכחה נוספת לדימוי המוטעה כל כך של חברי הליכוד.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20