רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ הרעב בדאבוס. צילום: רויטרס
רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ הרעב בדאבוס. צילום: רויטרס

 

מעניין יהיה לנתח את שפת הגוף של נתניהו במהלך פגישותיו המדיניות בדאבוס. איך הגיב גופו כשהוא נפגש עם הקרחונים מקרון ומרקל, לעומת המפגש החם והמחבק עם טראמפ.

העולם על פי נשיא ארה"ב נחלק לשניים: הטובים והרעים. שחור ולבן. ישראל מתייצבת בראש רשימת הידידות הטובות, בצד השני תמצאו את צפון קוריא, כמובן, וגם את איראן, מדינות האיחוד האירופי ועכשיו גם את אבו מאזן. לא הפלסטינים, אבו מאזן.

זה כבר נהיה אישי. ההתבטאויות המתנשאות של יו"ר הרשות הפלסטינית ביחס לטראמפ כאילו נכתבו על ידי יהונתן גפן, פרובוקטור אחר שכיכב השבוע. אבל אליו נגיע אליו בהמשך.

פגישת רה"מ בנימין נתניהו וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. צילום: לע"מ
פגישת רה"מ בנימין נתניהו וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. צילום: לע"מ

 

אבו מאזן שכח לרגע מי מסייע לו כלכלית במאות מיליוני דולרים בכל שנה. לא האירופאים ובטח לא מדינות ערב. זאת ארצות הברית.

העולם מתחיל להבין שטראמפ הוא לא אובמה. הוא לא רק נובח. הוא גם יודע לנשוך כשצריך. אבו מאזן רץ השבוע לבריסל כדי לקבל חיבוק דוב מהאירופים, אבל הם בטח לא ימלאו את הוואקום הכלכלי שיווצר אם ארה"ב תחליט לחתוך את כספי הסיוע. את המסר הזה מנסים להעביר ליו"ר הרשות כל מנהיגי מדינות ערב המתונות. אחד מהם אמר לאבו מאזן: טראמפ מג'נון. משוגע. אל תתעסק אתו.

אבו מאזן, אולי בגלל גילו המופלג או משום שהוא חש שקץ שלטונו מגיע, הולך עד הסוף. האם הוא רוצה להיזכר מעל דפי ההיסטוריה הקצרה של הפלסטינים כמנהיג שמוטט את הרשות?

אבו מאזן במהלך נאומו במועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: ריוטרס
אבו מאזן. צילום: ריוטרס

 

טראמפ רוצה מאוד להניע את תהליך השלום האזורי. הוא זוכה לגיבוי מוחלט מהסעודים, הירדנים ומצרים. הוא גם היה מוכן לחרוג ממנהגו ולהבליג על דברי הבלע של עבאס. אבל עבאס בשלו, והסבלנות של טראמפ הולכת ונגמרת.

לא בטוח שזה אינטרס ישראלי לראות את הרשות מתמוטטת. חמאס אורב בפתח, וזו בטח לא צרה שעדיפה לנו. גם נתניהו מבין את זה וגם גורמי הביטחון והמודיעין הישראליים. לכן, וזה הימור שלי בלבד – יימצאו הגשרים שיאפשרו לאבו מאזן לבלוע את הצפרדע שנקראת ההכרה בירושלים אבל זה אומר שגם ישראל תצטרך לשלם את המחיר על ההצהרה הזאת. השאלה כמה גבוה יהיה תג המחיר האמריקני והאם נתניהו מסוגל יהיה לשלם אותו כשהוא מנהיג ממשלת ימין.

פגישת חמינאי-פוטין ב-2015. צילום: מתוך טוויטר
בחסות הרוסים והאירופאים: ניצחון לאיראנים בפסגה בדאבוס. צילום: מתוך טוויטר

 

אירופה ורוסיה מציגות: הניצחון האיראני

גם בסוגיה האיראנית, מוקד הפגישות בדאבוס, אין הצלחות גדולות לתכנית טראמפ-נתניהו. נשיא ארצות הברית מרבה להתייעץ עם ראש הממשלה בנוגע לסוגיה הזאת. הוא מעריך את הידע שצבר נתניהו בנושא ואת המחויבות הבלתי מתפשרת שלו למנוע מאיראן להפוך גרעינית. השבוע הפך נתניהו לטילרסון של טראמפ לענייני איראן. שר החוץ שלו בפועל. נתניהו העביר את מסריו של הנשיא האמריקני לכל אוזן שרק הסכימה להקשיב. אומנם נתניהו התמחה בשיווק ומכירות, אבל את הצורך להכניס שינויים מהותיים בהסכם הגרעין הוא לא מצליח להעביר. מסרים דומים הוא יעביר ביום שני בקרמלין, לאוזניו האטומות של הנשיא הרוסי פוטין.

טראמפ נזהר בתקופה הרגישה הזאת מבחינתו להיות בקשר ישיר עם פוטין ולכן נתניהו ישמש כמעין שופר שלו שם. גם כאן אין טעם לפתח ציפיות: האירופים, רוסיה וגם סין – כולם נחושים להשאיר את ההסכם כמו שהוא. ניצחון גדול לאיראנים.

השאלה הגדולה – איך יגיב טראמפ לכתף הקרה לה הוא זוכה מהמעצמות? בירושלים מעריכים שהוא יהיה חייב לעמוד בהתחייבותו ויפרוש מההסכם. איך ינהג מול איראן? האם יטיל עליה סנקציות כלכליות ואחרות? אולי יש לו הפתעות נוספות בשרוול? בספק עם טראמפ עצמו יודע כרגע לענות על השאלות האלה. כשיהיו לו תשובות – הוא בטח יצייץ אותן. איך אומרים? נמשיך לעקוב.

היוצר ואיש השמאל הקיצוני יהונתן גפן. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
היוצר ואיש השמאל הקיצוני יהונתן גפן. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

 

מאחמד טיבי ועד גפן וגוב

בתואר ההתבטאויות האומללות של השבוע מתמודדים ראש בראש יהונתן גפן וגידי גוב. שני כוכבים שמזמן דעכו ואולי דרך הפרובוקציות מחפשים דרך חזרה ללב השיח הציבורי. כרגע הם שותקים, אבל אל תדאגו. בקרוב תראו אותם מקבלים במה מרכזית באחד ממוספי סוף השבוע בעיתון או בטלוויזיה. או גם וגם. כך ייעשה למי שמנבל את פיו ומשתלח ללא רסן. למדו את זה גם הח"כים הערבים. הנה, תראו כמה תשומת לב ציבורית וזמן מסך הם קיבלו בעקבות ההתנהלות הפרועה שלהם במהלך נאומו של סגן נשיא ארה"ב בכנסת.

הייתי שם. ראיתי את איימן עודה וחבריו עוברים ממצלמה אחת לשנייה, מעבירים באין מפריע את המסרים שלהם, זוכים לאור הזרקורים ולא חלילה בזכות דאגה למגזר שלם ששלח אותם לייצג אותו בבית הנבחרים. מעניין מתי יתעוררו ערביי ישראל ויקימו אלטרנטיבה ראויה למפלגה הקיצונית הזאת, שעסוקה להעביר את מסריו של אבו מאזן ולא לדאוג למילוי הצרכים של אחמד מטייבה או מוצטפא מג'סר א זרקא.

הח"כים הערבים מתפרעים במהלך נאום סגן הנשיא פנס. צילום: דוברות הכנסת
הח"כים הערבים מתפרעים במהלך נאום סגן הנשיא פנס. צילום: דוברות הכנסת

 

בכלל, מאז נכנסו הרשתות החברתיות לחיינו השיח בינינו הפך להיות גועלי, נבזי, פרובוקטיבי ומלא שנאת חינם. אם אנחנו, העיתונאים, נחליט לא לתת במה לאותם אמנים, ח"כים ושאר ירקות בכל רגע שהם מוציאים דברי הבל מפיהם – אולי אז נתחיל לראות שינוי. עד אז, נדמה ששיא השפל עוד לפנינו. השאלה היא רק מי הבא בתור, ובמי הוא יחליט להשתלח.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20