גורמים מדיניים חשפו כי האירוע בירדן, במהלכו מאבטח מהשגרירות הישראלית ירה למוות בשני מקומיים, היה אירוע לאומני, כך פורסם ב"360". לפי אותם גורמים, מהחקירה שהחלה מאז חזר המאבטח זיו מויאל לישראל, עולה כי הפרסומים על ריב שהתנהל כביכול על רהיטים – אינם נכונים, וכי משרד החוץ יעביר את הממצאים לירדנים עם סיום החקירה.

שגרירות ישראל בעמאן. צילום: רויטרס
שגרירות ישראל בעמאן. צילום: רויטרס

 

לאור אירועי היממה האחרונה, בה נחשפה זהותו של המאבטח הישראלי בירדן והעצומה עליה חתמו בפרלמנט הירדני הקוראת לסלק את השגרירה הישראלית מירדן, ישראל החליטה בשלב זה לשמור על שתיקה ולא להתייחס לנושא באופן פומבי במטרה להרגיע את הרוחות.

אתמול, כשבוע לאחר התקרית שהתרחשה בשגרירות בירדן, הותר לפרסום כי זיו מרדכי מויאל הוא המאבטח המאבטח הישראלי שירה בשני ירדנים שככל הנראה תקפו אותו. אמש התירה הצנזורה לפרסם את שמו של מויאל (28) המתגורר בדרום, בעקבות חשיפת שמו ותמונתו בירדן.

תמונת המאבטח שירה במחבלים בירדן
תמונת המאבטח שירה במחבלים בירדן

 

מי שפרסם לראשונה את פרטיו הוא העיתון הירדני "אל-רד". העיתון פרסם צילום של תעודת הדיפלומט של המאבטח הישראלי עם שמו. משכך, כבר לא היה היגיון לנסות להסתיר את שמו.

מויאל ירה למוות במוחמד אל-ג'וואודה, צעיר ירדני שהגיע לעבודות ריהוט שניסה לדקור אותו באמצעות מברג. אלא שמהירי נהרג גם בעל הדירה בשאר אל-חמארנה, מכדור תועה. את אל-חמארנה ישראל מוכנה לפצות.

מעבר לתקרית, המשבר החריף בשל תמונות המאבטח מחובק עם ראש הממשלה שהופצו לכלי התקשורת. בירדן טענו כי נתניהו מנסה לגרוף הון פוליטי על חשבון התקרית. בירדן אף הודיעו כי לא יאפשרו לשגרירה עינת שלאין לחזור לממלכה עד שמויאל יועמד לדין.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם