צילום: אייסטוק

 

1 – קבעו לוח זמנים מסודר מראש

גם אם אתם בטוחים שיספיק לכם לילה אחד ללא שינה וגם אם אין לכם ספק שאתם יכולים לדקלם את חומר הלימוד מתוך שינה, המציאות עשויה להפתיע אתכם. אתם לא רוצים לגלות ערב לפני המבחן שיש פרק שלם שלא הכרתם קודם, למשל. כדי להימנע ממצבים מהסוג הזה, נסו לקבוע לוח זמנים ברור מראש. התחילו ללמוד לכל מבחן לפחות כמה ימים קודם לכן, ואם לוח המבחנים צפוף במיוחד – אולי כדאי להתחיל ללמוד לקראתם כבר בימים האחרונים של הסמסטר, פשוט כדי שתהיו לחוצים פחות ורגועים יותר. מסלול לימודים אקדמיים לתואר ראשון כולל כמויות אדירות של ידע שתתקשו לעכל בלילה לבן אחד.

 

2 – הרחיקו את הסחות הדעת

הטלוויזיה שפועלת ברקע יכולה ברגע אחד לשאוב אתכם לתוכה, ואם אתם לומדים למבחן על יד המחשב שלכם, מייל אחד יצליח לגרום לכם לסטות מהנושא כשתקבלו סרטון שאתם פשוט חייבים לראות תיכף ומיד. מיותר לציין שמדובר במשאבת זמן מיותרת, בטח כשאתם מוגבלים בזמן ומשתוקקים לסיים את הבחינות בהצלחה בלי מועדי ב'. כבו את הטלוויזיה ואם אפשר נסו להוציא אותה מהחדר לפחות עד שתסיימו את הבחינה האחרונה. אם אתם חייבים ללמוד על המחשב נסו לעשות את זה בבית קפה או בספרייה, בלי אינטרנט אם אפשר. כך תימשכו קצת פחות לכל אותם סרטונים לא-באמת-חשובים.

 

3 – אל תוותרו על ההנאות הקטנות

דרך ממש טובה להגיע אל סוף תקופת הבחינות בתחושת תסכול אינסופית היא לוותר על כל אותן הנאות קטנות. אימון הכושר, משחק הטניס, דייט לוהט או סרט עם החברים הטובים. נכון, כל אחת מהפעילויות הללו תגזול שעתיים של לימודים למבחן, אבל היא גם תאפשר לכם להתאוורר, לנקות את הראש ולעסוק בדברים נעימים יותר מאשר שינון נוסחאות או תיאוריות בפסיכולוגיה. כשתחזרו לספרים ולמחברות תגלו גם שאתם רעננים יותר. בלי קפה.

 

4 – במקום שוקולד: אוכל בריא

לימדו אותנו ששוקולד עוזר לנו להתרכז, והקפה עוזר לנו להתעורר טוב יותר. אנחנו לא אומרים שזה לא נכון, ואנחנו בטח לא מעודדים גמילה מקפה. מצד שני, אם תעברו את תקופת הבחינות הזו עם דיאטה שמבוססת בעיקר על שני המרכיבים הללו תגלו מהר מאוד שזה לא באמת עובד. מאכלים אחרים – בריאים יותר – דווקא יעזרו לכם ללמוד טוב יותר, להתרכז ולשמור על רמות אנרגיה גבוהות. פירות מתוקים יעשו את העבודה אפילו טוב יותר מהשוקולד, למשל. אל תוותרו על הרגלי הבריאות שלכם (בהנחה שהיו לכם כאלה) פשוט משום שהם אלה שיעזרו לכם לצאת חזקים אפילו יותר עם התואר האקדמי המיוחל.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20