בעקבות הפרסום באתר ערוץ 20 לפיו חיילי צה"ל ערכו סיור משותף עם ילדי מסתננים בדרום תל אביב, הבוקר שאל ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד פנה בשאילתה אל שר הביטחון: "מדוע צה"ל מעודד הסתננות בלתי חוקית לישראל?". לדברי אוחנה, "מטריד שמישהו בצה"ל מאלץ חיילים לבצע פעילות המעודדת תופעת הסתננות לא חוקית".

צילום: ארגון סטודנטים למען תושבי דרום ת"א

צילום: ארגון סטודנטים למען תושבי דרום ת"א

בדו"ח שפרסם ארגון "סטודנטים למען תושבי דרום ת"א" נחשפו עדויות ומקרים מהחודשים האחרונים של מפגשים בהם נפגשו חיילי צה"ל עם שוהים בלתי חוקיים בשכונות דרום ת"א. לדברי הארגון, בפעילות זו מעודדים למעשה החיילים הסתננות בלתי חוקית ופוגעים בתושבי דרום ת"א. עוד חושף הדו"ח כי מאחורי מפגשים אלה עומדות עמותות השמאל "א.ס.ף" ו"אליפלט".

בעקבות העדויות, הגיש אוחנה מסיעת הליכוד שאילתה לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, וסיפר כי נחשף להוכחות לפיהן חיילי צה"ל לוקחים חלק בפעילויות שונות יחד עם אוכלוסיית המסתננים הבלתי חוקיים בדרום תל-אביב. אוחנה שאל את השר מהי מטרת שיתוף הפעולה בין צה"ל למסתננים מסיגי הגבול והאם בכוונת צה"ל לעודד הסתננות בלתי חוקית לישראל.

אוחנה אמר כי: "בעוד תושבי שכונות דרום תל אביב נאנקים תחת עול המסתננים הלא חוקיים שנכפו עליהם, מטריד לגלות שמישהו בצה"ל החליט להשתמש בחיילים שהתגייסו במטרה להגן על מדינת ישראל, כדי לאלץ אותם לבצע פעילויות שיש בהן לעודד את תופעת ההסתננות ולכל הפחות לעודד את המסתננים להישאר היכן שהם".

אוחנה. "צה"ל מעודד את המסתננים?"
אוחנה. "צה"ל מעודד את המסתננים?"

סגן שר הביטחון, אלי בן דהן השיב לשאילתה והכחיש את דבריו של אוחנה. "הטענה כי צה"ל, בפעילות התנדבותית בקהילה, מעודד הסתננות, איננה נכונה ומשוללת כל יסוד. צה"ל מעודד פעילות התנדבותית ותרומה לקהילה. לאחרונה, חודדו ההנחיות הרלוונטיות בקרב המפקדים וסגלי החינוך. בין השאר, חודדו הדברים הבאים: פעילות התנדבותית תתבצע מול מוסד פורמלי, ללא כוונת רווח. לא ניתן אישור לפעילות עם גוף שאיננו חוקי. כמו כן, חל איסור לביצוע פעילות במוסדות פרטיים, או בעלי זיקה פוליטית".

עוד הוסיף סגן השר כי "הפעילות נועדה לחזק את תחושת הסולידריות בחברה הישראלית ועל כן, יש לוודא שהפעילות המתבצעת ע"י צה"ל כגוף ממלכתי איננה מנוגדת למדיניות הממשלה. מבירור שערך צה"ל עולה כי הפעילות הייתה במסגרת חד- פעמית ונעשתה בהתאם לנהלים ולמדיניות. בעקבות עדויות אחרות שקיבלתי מתושבי דרום תל אביב בעניין זה, ביקשתי מהגורמים הרלוונטיים לבדוק פעם נוספת את הנושא ולהביא בפניי את תוצאות הבדיקה".

לתשובתו של סגן השר בן דהן השיב ח"כ אוחנה כי: "מי שרוצה לבצע פעילות התנדבותית שיעשה זאת בזמנו החופשי וללא מדים שמייצגים את מדינת ישראל ואת הצבא להגנתה. הצבא פועל מכח חוק שירות ביטחון הקובע את הגיוס לצה"ל כחובה, לא כהתנדבות. כמו כן דיברת על פעולות שמטרתן להגביר את הסולידריות בחברה הישראלית, האם עמדת מערכת הבטחון היא כי המסתננים הלא חוקיים צריכים להיקלט כחלק מהחברה הישראלית?".

קודם לשאילתה, נערך הבוקר דיון בוועדת הפנים והסביבה בנושא גיבוש מדיניות לטיפול בסוגיית המסתננים בדרום ת"א. ח"כ אוחנה  אמר בדיון כי הדברים שנשמעים מתושבי ותושבות שכונות דרום ת"א לא יוצאים רק מהלב אלא גם מהשכל הישר ומההיגיון. "היו בעבר שרי פנים שהקפידו להיות בקשר שוטף עם תושבי דרום ת"א ולדווח פומבית כמה מסתננים בלתי חוקיים הוצאו מישראל מדי חודש. דורש לקבל תשובה משר הפנים לשאלות: כמה בקשות להכרה במעמד פליט נבדקו מאז כניסתך לתפקיד, מה נעשה עם המסתננים שלא הוכרו במעמד 'פליט' ומדוע אתה מקפיד לשמור על נתק עם פעילי ופעילות שכונות דרום ת"א?".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20