החוק לקיזוז תגמולי מחבלים תקוע. ארכיון. צילום: פלאש 90
החוק לקיזוז תגמולי מחבלים תקוע. ארכיון. צילום: פלאש 90

בעוד בית הנבחרים של ארה"ב העביר חוק לעצירת כספי מימון המחבלים מהתקציב המועבר לרשות הפלסטינית, הצעת חוק דומה לקיזוז כספי טרור עדיין ממתינה לאישור כנסת ישראל.

ח"כ (אלוף במיל') אלעזר שטרן (יש עתיד) הגיש בחודש מרץ האחרון הצעת חוק דומה לפיה ישראל תקזז את כספי הטרור מהמיסים שהיא מעבירה לרשות. החוק אושר בוועדת השרים לענייני חקיקה בחודש יוני ומאז ממתין לגיבושו מחדש כהצעת חוק ממשלתית.

"את חוק ההמלצות" של אמסלם קידמו לקריאה שניה ושלישית בתוך חמישה שבועות ואת החוק שנועד להלחם בטרור הממשלה לא מצאה לנכון לקדם בתשעת החודשים מאז שהגשתי אותו. זה מוכיח במה עסוקה ממשלת הימין של נתניהו. בהישרדות פוליטית במקום במלחמה בטרור", אמר שטרן.

ארה"ב: החוק יתנה את המשך התשלום לרשות בהפסקת מימון טרור

כזכור, אמש (ג') אושר חוק "טיילור פורס" בבית הנבחרים של ארצות הברית. החוק שניסח הסנטור הרפובליקני לינדזי גראהם יעצור העברת כספים לרשות הפלסטינית אם זו תמשיך להעביר כספים למחבלים ובני משפחותיהם. כדי שייכנס החוק לתוקף, דרוש לו עדיין אישור הקונגרס.

החוק נקרא ע"ש סטודנט אמריקני שנרצח בפיגוע דקירה בטיילת יפו בחודש מרץ 2016. בפיגוע נפצעו 10 בני אדם ובהם שני שוטרים. המחבל בשאר מסאלחה, שב"ח פלסטיני תושב קלקיליה כבן 22, החל בריצה ודקר עוברי אורח. הוא נוטרל ע"י אזרחים שהכו אותו במוט ברזל ובגיטרה וחוסל בירי ע"י מתנדב במשטרה.

טיילור פורס הי"ד
טיילור פורס הי"ד

ארה"ב מעבירה מדי שנה למעלה מחצי מיליארד דולר לרשות הפלסטינית. ה"תגמולים" למחבלים ולבני משפחותיהם עומדים על כ-8% מהתקציב השנתי של הרשות כאשר גובה הקצבאות נקבע על פי חומרת הפיגוע. במהלך ביקורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ברמאללה הוא גער ביו"ר הרשות אבו מאזן על כך שרימה אותו ודיווח לשווא כי מימון המחבלים וההסתה לטרור פסקו.

לפני מספר חודשים שלח אלוף במיל' אמנון רשף, יו"ר ארגון השמאל "מפקדים למען ביטחון ישראל", מכתב הקורא לאמריקנים שלא להעביר את החוק. לדבריו, יש להימנע ממצב בו הרשות תאבד את יכולתה לפעול בתיאום ביטחוני עם ישראל על מנת למנוע פיגועים. בעקבות המכתב נוצר קרע בארגון השמאל וח"כ שטרן ואלוף פיקוד המרכז לשעבר אבי מזרחי בחרו לפרוש משורותיו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20