אמש (א') חשף שמעון ריקלין בתכנית 'הפטריוטים' כי בטקס האזכרה לחללי האלטלנה בבית העלמין נחלת יצחק בת"א, שנערך ביום חמישי האחרון בהשתתפות רה"מ והנשיא, נאסר על חיילי חיל חינוך לשיר את המנון בית"ר בטענה שמדובר בשיר פוליטי. בתגובה לפרסום, הכחיש היום דובר צה"ל את הנימוק ומסר כי הסיבה שההמנון לא בוצע באירוע היא ש"לא נכלל ברפרטואר השירים המוסכם לאירוע ולזמרת לא ניתנה הזדמנות ללמוד את מילות השיר" והוסיף כי "אין בצה"ל שום מניעה לשיר את המנון בית"ר".

אולם תגובת דובר צה"ל אינה עולה בקנה אחד עם דבריו של יו"ר ארגון חיילי האצ"ל, איציק שמחון, שהעיד כי קיבל מראש הודעה שהשיר לא יופיע בשלושה טקסים שונים – ובכללם הטקס המדובר. טקס אחד הוא האזכרה השנתית לזכרו של מפקד האצ"ל דוד רזיאל בחודש שעבר, והשני הוא טקס לזכר חללי האצ"ל ביפו שנערך בחודש אפריל.

מתוך 'הפטריוטים', א'-ה' ב-22:00

משה שטרית, סגן ראש עיריית בית שמש ולשעבר רכז מעו"ז בית"ר, אמר בתגובה לחשיפת הפטריוטים כי "ניתן היה לחשוב שהתקופות בהן המורשת הרוויזיוניסטית נחשבה טאבו והצבא והמדינה היו למעשה בשליטה של זרם אחד בציונות חלפו, ואם אכן נכונים הטיעונים בדבר הימנעות משירת שיר בית"ר בטקס לזכר חללי אלטלנה וזאת כי "השיר פוליטי" – אזי מדובר בהחלטה אומללה מאוד".

עוד אמר שטרית, "כחניך בית"ר שרתי את השיר מאות פעמים וכוונותיו ידועות לי מאוד, אין שום אזכור או אמירה שיכולה להתפרש כפוליטית. מי שהחליט החלטה זו עשה זאת משתי סיבות אפשריות: סלידה מהמחנה המזוהה עם השיר או אי קריאת השיר. בכל אחת מהאפשרויות מדובר במחדל".

צונזרו? מילות המנון בית"ר
צונזרו? מילות המנון בית"ר

 

"יתרה מזאת", הוסיף "עבור נרצחי אלטלנה היה מדובר בשיר אהוב ומוכר, אותו שרו בוודאי במסגרת פעילותם באצ"ל ובבית"ר. אם כך מתקבלות החלטות בלהקות הצבאיות, אולי עדיף למנוע את השתתפותן בטקסים לזכר נופלי המחתרות, אחרי הכול במחתרות מאוד אהבו לשיר 'שירים פוליטיים'".

טקס האזכרה נערך בשבוע שעבר לזכר חללי פרשת אלטלנה (ע"ש ז'בוטינסקי), אניית הנשק של האצ"ל, אשר טובעה בחוף תל אביב ב-22 ביוני 1948 (ט"ו בסיוון תש"ח), בהוראת ראש הממשלה (הזמנית) דוד בן-גוריון בהפגזה ארטילרית. 16 לוחמי אצ"ל ושלושה חיילי צהל נהרגו. מפקד האצ"ל מנחם בגין מנע מלחמת אחים.

רה"מ נואם בטקס האזכרה השנתי לחללי האלטלנה. צילום: פלג לוי
רה"מ נואם בטקס האזכרה השנתי לחללי האלטלנה. צילום: פלג לוי

 

חיל החינוך: האצ"ל והלח"י ארגוני טרור

כמו כן, ביום חמישי האחרון פורסמו חומרי הדרכה רשמיים של חיל החינוך המיועדים למפקדי צה"ל, אשר נוקטים עמדה ברורה בגנות פעולותיהם של ארגוני המחתרות האצ"ל והלח"י. על פי הפרסום בערוץ 7, שגרר את גינויו של רה"מ נתניהו, במסמך שכותרתו "הלאומיות בארץ ישראל – בין ציונים לפלסטינים" נכתב במפורש כי בשנת 1937 הוקם ארגון האצ"ל שהפעיל "פעולות טרור" נגד הבריטים, ובשנת 1940 הוקם ארגון הלח"י שהפעיל "טרור קיצוני" נגד הבריטים.

מסמך של חיל החינוך המגדיר את האצ"ל והלח"י ארגוני טרור. קרדיט: באדיבות ערוץ 7
מסמך של חיל החינוך המגדיר את האצ"ל והלח"י ארגוני טרור. קרדיט: באדיבות ערוץ 7

 

בתגובה מסר דובר צה"ל כי "התפיסה החינוכית הנוכחית, המאושרת על ידי קצין החינוך הראשי, היא כי הארגונים הלח"י והאצ"ל היו משלושת ארגוני כח המגן שפעלו בתקופת המנדט הבריטי לקידום הקמת מדינת ישראל". עוד נמסר כי "מדובר בתקלה והמסמך הוסר מהאתר", וכי מדובר ב"מסמך ישן שנכתב לפני מעל לעשור, שאינו רלוונטי ולא מצוי בשימוש".

אניית אלטלנה
אניית אלטלנה
שמעון ריקלין

שמעון ריקלין