פיקניקנביס. אילוסטרציה.
פיקניקנביס. אילוסטרציה.

 

למרות ההתקדמות הבלתי פוסקת ברחבי העולם ביחס לקנביס, המחוקק הישראלי נרתע כמו מאש מפני עיסוק באפשרות של שינוי חקיקה ביחס לקנביס.

אחת הסיבות היא הלוביזם נגד המהלך מצד חברות חזקות במשק, סיבה נוספת היא מיצוב עמוק של הקנאביס בתחום העברייני כך שכל עיסוק בו נתפש כתמיכה בשימוש גורף בסמים בכל גיל.

ישנן דוגמאות לא מעטות מההיסטוריה לעיוותים ופגמים מוסריים שהתבצעו בחסות החוק ובתמיכה שקטה של החברה באותו זמן, כאלו שבמבט היסטורי מעוררות חלחלה ואי נוחות. דוגמאות בולטות – זכויות שוות לנשים, עבדות, שואה, הפללת הומוסקסואלים, הפללת צרכני קנאביס, הסגר וכליאה לכלבים וכו׳.

במצב שבו מעשה הפשע הוא חוקי, ממילא ההתנגדות אליו מעמידה אדם בחזית כנגד החוק, ומכאן נובע חלק מהקושי בשינוי מצבים שכאלה. גם ברמה האנושית הפסיכולוגיה של השוטר תקשה עליו לראות ב״חוק״ שאותו הוא משרת כפשע וממילא בעצמו כפושע.

יותר חשוב, כל המטרה של התאגדות חברתית וחוקים היא מקסום ההגנה על הפרטים שבה. להתאגדות וחוקים אין ערך לכשעצמם, לא משנה אם מדובר בוועד בית או איחוד של מדינות. שמירה על חוק שפוגע בפרטים, מהווה הפרה מוסרית של חובתו הראשונית של האדם – כלפי עצמו.

במצב הקיים, שבו החוק הוא זה שמבצע פשע/מעשה בלתי מוסרי, הרי שהכלים שהוא נותן בכדי לשנות את המצב מוגבלים ממילא למסגרת שיצרה את האיסור מלכתחילה. כאן חשוב לציין שהאיסור על קנביס מעולם לא נוצר על ידי הציבור. באף מקום ובאף זמן לא היתה הצבעה בנוגע להחלת מדיניות הפללה או למלחמה בסמים.

החוק במקרה הזה עובד מעט כמו טרור – הוא לא מתכוון לפגוע בכולם, הוא מתכוון להפחיד את כולם על ידי פגיעה במעטים אקראיים. מהסיבה הזאת התאחדות והתאגדות של רבים מאיתנו תעמעם את אפקט הפחד/טרור ותיצור הד נרחב. עוצמת הערעור וההד תלויים בכמות האנשים שתגיע בסופו של דבר, מן הסתם יש הבדל בין 2000 איש לבין 50,000.

מה שאנחנו מבקשים מהמדינה זה בעצם שתפסיק להשקיע כספים וכח אדם נגדנו, לא מבקשים ממנה שום דבר אקטיבי או בעל עלות כספית. להיפך.

אבל יותר חשוב מהבקשה, אנחנו מציבים בפניה כעובדה את אי כיבוד החוק ואי ציות אליו על ידינו. בין אם מדובר בחולים שעוברים מסכת תלאות בדרך לאישור לקנביס רפואי או בריאים המצויים בסכנת הפללה יומיומית.

כשיש שלטון וצורת ממשל כמו אלו שאנחנו חיים תחתם כיום, האירוע מהווה בעצם דוגמה חיה לדמוקרטיה במובנה המקורי והפשוט – שלטון העם.

 

בואו להתאסף איתנו בכיכר העיר של מדינת ישראל – כנסת ישראל (אין מקום לכל העם בפנים אז נשב בדשא, גם יש שירצו לעשן אז צריך חללים מתאימים לכולם).

image

לדף האירוע ואישור השתתפות:

https://www.facebook.com/events/1716912661860726/

 

20 News

20 News