אחרי שהחוק למניעת הסתננות, הכולל את הפסקת הפעלת מתקן חולות בתוך שלושה חודשים, עבר בכנסת בקריאה שניה ושלישית, הממשלה מעלה הילוך ומקציבה 200 מיליון שקל לשנה ו-180 תקנים לרשות האוכלוסין וההגירה לצורך מבצע משולב לעידוד עזיבה מרצון של מסתננים למדינה שלישית. "בימים אלו אנחנו מתחילים סופסוף במבצע הגדול להוצאת המסתננים למדינה שלישית. אנחנו ממשיכים להגביר את הלחץ ולהיאבק בתופעת המסתננים", אומר היום (א') שר הפנים אריה דרעי. "הבטחתי לפעול להוצאת המסתננים מישראל ואמשיך לעשות זאת בכל הדרכים ובכל האמצעים, כי עניי עירך קודמים". לדבריו, מדובר ב"סוגיה בוערת וזאת ההזדמנות לקיים את הבטחתי לתושבי דרום תל אביב ולהשיב להם את השקט והביטחון".

לשם הנעת המהלך, תצא רשות האוכלוסין וההגירה בהודעות לציבור המסתננים המביאות בפניהם את האפשרויות ליציאה מרצון. במידה ולא יעזבו בתוך שלושה חודשים, הם צפויים למאסר במתקן משמורת. המסתננים הראשונים שיורחקו הם גברים ששהו בעבר במתקן חולות, כשבפעם הבאה שיגיעו למשרדי הרשות לחדש אשרה, יזכו להודעה לפיה עליהם לעזוב.

"מנצלים לרעה את מנגנון בקשות המקלט". מסתננים אריתריאים בדרום ת"א. צילום: שפי פז
"מנצלים לרעה את מנגנון בקשות המקלט ומגישים בקשות סרק". מסתננים אריתריאים בדרום ת"א. צילום: שפי פז

 

ב-2017: אף מסתנן לא נכנס לישראל, 4,012 יצאו מרצון

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה לשנת 2017 שמתפרסמים היום, אף מסתנן לא נכנס לישראל בשנה החולפת. 1,682 בקשות מקלט הוגשו ע"י מסתננים מאריתריאה, 868 בקשות הוגשו ע"י מסתננים מסודן, 1,350 מגיאורגיה ו-7,710 מאוקראינה. "לצערנו, הנתינים מנצלים לרעה את מנגנון המקלט שקיים במדינת ישראל ומגישים פה בקשות מקלט שעפ"י מה שבדקנו ולמדנו הן בקשות סרק", קובע ראש מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין, יוסי אדלשטיין.

4,012 מסתננים עזבו את הארץ מרצון במהלך השנה החולפת, מתוכם 3,332 אפריקאים ו-680 מסתננים משאר מדינות העולם. בגזרת המעסיקים, הוטלו השנה בסך הכל 1,043 קנסות על העסקת עובדים זרים שלא כדין, בסך כולל של 11.1 מיליון ש"ח.

4,012 עזבו מרצון במהלך 2017. מסתננים בדרום תל אביב. צילום: גדעון מרקוביץ', פלאש 90
4,012 עזבו מרצון במהלך 2017. מסתננים בדרום תל אביב. צילום: גדעון מרקוביץ', פלאש 90

 

לדברי השר לביטחון פנים גלעד ארדן, "יזמנו את סגירת חולות כדי להעביר מסר ברור למסתננים: מדינת ישראל נחושה להחזיר לתושבי דרום תל אביב את שגרת חייהם ולהוציא חזרה את עשרות אלפי המסתננים הבלתי חוקיים שהשתקעו ברחבי המדינה".

עם זאת, בראשית החודש פורסם כי הוחלט להעניק מעמד תושב ארעי ל-300 מסתננים סודנים. על פי הדיווח, ההחלטה היא חלק מתשובת המדינה לעתירה לבג"ץ, במסגרתה נדרש מהמדינה להכריע בעניין מעמדם של המסתננים. גם במהלך חודש יוני העניקה המדינה מעמד תושב ארעי ל-200 מסתננים נוספים מסודן. זאת, לאחר פנייה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20