למרות ההבהרה שיצאה הבוקר מבית הנשיא, מארגני הפגנת השמאל בתל אביב ממהרים לתפוס טרמפ על התבטאות נשיא המדינה. "נשיא המדינה קורא לכם!", נאמר בסרטון חדש שהפיצו מארגני ההפגנה ובו קטע מנאומו של ריבלין אמש בכנס לאוטמן. פעיל השמאל אלדד יניב צייץ הבוקר וכתב: "רובי, לא לפחד כלל. שמענו בדיוק מה אמרת והבנו בדיוק למה התכוונת: הזהרת בכנסת מהפיכה".

הבוקר הבהיר הנשיא את דבריו אמש בכנס לאוטמן וכתב: "לא קראתי ולא יעלה על דעתי לקרוא לאזרחי ישראל להצטרף להפגנה זאת או אחרת והדבר לא יעלה על הדעת". הנשיא מתייחס להתבטאות החריגה שהתפרשה כקריאה לאזרחים להצטרף להפגנות השמאל בתל אביב.

הנשיא ריבלין נואם בכנס לאוטמן. צילום: פלאש 90
הנשיא ריבלין נואם בכנס לאוטמן. צילום: פלאש 90

"אתמול התארחתי בכנס בנושא דמוקרטיה וחינוך במושב שעסק ברשתות חברתיות", נכתב בהודעה שיצאה מבית הנשיא. "דיברתי על הכוח והחשיבות של הרשתות החברתיות בדמוקרטיה אך הוספתי שלעולם הן לא יוכלו לשמש תחליף להשתתפות אזרחית פעילה, במעשים. נתתי דוגמאות שונות מהשנים האחרונות, לכך שהישראלים הוכיחו שהם לא נשארים מאחורי המקלדת ולא מוותרים על כיכרות העיר. למען הסר ספק, ואני אומר זאת בקולי בצורה הברורה ביותר, לא קראתי ולא יעלה על דעתי לקרוא לאזרחי ישראל להצטרף להפגנה זאת או אחרת והדבר לא יעלה על הדעת. אין אלא להצטער שבעת הרגישה הזאת השתמשו בדבריי מחוץ להקשרם על מנת להוסיף שמן למהדורה".
עוד הוסיף ריבלין כי "אנו מצויים בעת רגישה. בעת הזאת שומה על כולנו, בפרט מנהיגי הציבור, לבחור בקפידה את מילותינו, לבל יעשה בהם שימוש לרעה או ייגרם מהם חלילה נזק. לכן מצאתי לנכון להבהיר את דבריי ולהצטער על הרושם המוטעה שנוצר מהן."

אתמול (שלישי) נאם ריבלין בכנס דב לאוטמן ברעננה בנושא "חינוך לשותפות ודמוקרטיה במרחב הלא פורמלי, צעירים ורשתות חברתיות", והתייחס באופן אוהד להפגנות השמאל הנערכות במוצאי שבת האחרונים: "אין תחליף לכיכר העיר האמיתית", אמר ריבלין.

"יש לנו כמה הוכחות נפלאות בשנים האחרונות להשפעת הרשתות החברתיות על המציאות… ההפגנות נגד ובעד של החודשים האחרונים, שעברו באחרונה מהכיכר בפתח תקווה לתל אביב ומשם לכיכרות נוספות", אמר ריבלין.

"שימו לב שכל הדוגמאות הללו עברו ממילים למעשים. יצאו מהמסך ותפסו אחיזה גם בחיים הממשיים. גורן, הבימה, ספרא, רחבת הסינמטק במרכז הכרמל, כיכר קניון הנגב בבאר שבע. אין תחליף לכיכר העיר האמיתית".

"כדי להוריש לדורות הבאים שלנו חברה דמוקרטית חזקה אנחנו צריכים לעסוק בקירוב ובאיחוי, אבל גם בסימון גבולות ובהבהרה חד משמעית שפגיעה במוסדות דמוקרטיים היא מחוץ לגבול ההכלה, שהסתה היא מחוץ לגבולות ההכלה, ששיסוי חלקים בחברה הישראלית זה בזה הוא מחוץ לגבול ההכלה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20