הרב רזיאל שבח הי"ד ורכבו מרוסס הכדורים. צילום: TPS
הרב רזיאל שבח הי"ד ורכבו מרוסס הכדורים. צילום: TPS

 

במאמר מערכת שפורסם היום (ו') בעיתון 'הארץ' שעסק ברצח הרב רזיאל שבח הי"ד בפיגוע הרצחני סמוך לחוות גלעד, מתעלם העיתון מאחריות הרוצחים הפלסטינים ומאשים את המתיישבים ואת ממשלת ישראל. "הרצח הוא תזכורת טרגית לסיכון המיותר שנוטלים על עצמם יהודים שהחליטו לגור בשטחים בקרב אוכלוסייה פלסטינית, שבה רוחשת פעילות אנטי ישראלית".

המאמר מצביע על האשמים: "כל יהודי שמחליט שדווקא זירה קטלנית כזאת היא המקום הראוי למגוריו נוטל על עצמו אחריות כבדה לא רק לחייו ולחיי משפחתו – הוא מטיל על המדינה ואזרחיה את עול השמירה על חייו כאילו היה תושב ישראל ולא חי בשטח כבוש, שעל פי החוק הבינלאומי נאסר עליו לגור בו". אלא שבפועל החוק הבינ"ל מגדיר את שטחי יהודה ושומרון כאדמות מדינת ישראל, עוד מתקופת חבר הלאומים, שכן נכבשו במלחמת מגן, ורק מגדיר את סיפוחם כ"מכשול לשלום". עוד מוסיפים ב'הארץ' "מצער שהמדינה אף מדרבנת את אידאולוגיית ההתנחלות הבלתי חוקית, שנשענת על צו אלוהי".

זירת הפיגוע בשומרון. צילום: מאור לביא TPS
זירת הפיגוע בשומרון. צילום: מאור לביא, TPS

 

"הממשלה מבינה את הסיכון הטמון במגורים בשטחים. ראיה לכך היא היקף האבטחה הצבאית העצומה. חרף זאת היא ממשיכה לעודד בנייה בשטחים ולהלבין מאחזים לא חוקיים. אחד מהם הוא חוות גלעד, שנבנה ללא היתר, ועל אף שפורק תוך עימותים קשים בין המתנחלים לצבא – הוא קם לתחייה ואף הוקמה בו ישיבה", מאשים העיתון.

על הוראת שר הביטחון ליברמן לבחון את הדרכים להסדרת יישוב חוות גלעד ועל דברי השר בנט לפיהם הנקמה היחידה היא בנייה, נכתב: "בנייה כנקמה הפכה זה כבר לאסטרטגיה התנחלותית שהולידה עשרות מאחזים כפעולת גמול על רצח יהודים. הגדרתה כ'תגובה ציונית הולמת' נועדה להעניק עטיפה אידאולוגית ראויה לעבריינות, לשוד אדמות ולחבלה מכוונת בסיכוי להגיע להסדר עם הפלסטינים".

השר בנט במהלך לווית הרב רזיאל שבח הי"ד. צילום הלל מאיר TPS
"מעניק עטיפה אידאולוגית לעבריינות". השר בנט במהלך לווית הרב רזיאל שבח הי"ד. צילום הלל מאיר, TPS


לדבריהם, רצח הרב שבח הוא "מחיר שהממשלה מביאה בחשבון כשהיא מסכלת כל אפשרות להסדר עם הפלסטינים ומשקיעה מאמץ בהשפלתם ובהשפלת מנהיגותם". לבסוף יוצא העיתון בקריאה: "אין להתיר למעשה רצח כזה להכשיר, קל וחומר להרחיב, את פשע ההתנחלות".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם