איתי שכטר ואיתי שגב. צילום: אתר בית"ר ירושלים ואתר מכבי ת"א
איתי שכטר ואיתי שגב. צילום: אתר בית"ר ירושלים ואתר מכבי ת"א

 

בשבוע שעבר קרו שני אירועים שהעלו לסדר היום את תפקיד הקפטן. מצד אחד איתי שגב, שחקן מכבי תל אביב כדורסל, והשריד הישראלי היחיד שנותר מהעונה שעברה, הודח מתפקיד הקפטן אותו קיבל בתחילת העונה כי התלונן על מיעוט דקות ורצה לעזוב את הקבוצה. מנגד איתי שכטר, שחקן בית"ר ירושלים, שכיר חרב לעת מצוא ששיחק כמעט בכל הקבוצות הגדולות, נשאר בתפקידו כקפטן למרות שחרג מתפקידו, לקח לעצמו סמכות של מאמן והורה ליוסי בניון להתחמם ולעלות לשחק נגד בני סכנין שהקבוצה בפיגור של שני שערים, מעט לפני עזיבתו של האחרון את בית וגן.

קו מחבר עובר בין שני האירועים הללו ונותן מבט מעניין על התפקיד הזה דווקא בתוך שתי הקבוצות הללו. מכבי תל אביב כדורסל היא קבוצה שמחפשת הצלחות, גם אם הן באות על חשבון דברים אחרים. כך זה בנוגע לביקורת שמועברת כלפיהם יומם וליל על ריבוי זרים ומתאזרחים, ועל כך שאין ישראלים מובילים שמקבלים דקות על הפרקט. לצורך הרגעת הביקורת הציבורית ואולי אפילו בתוך המועדון, מינו השנה את איתי שגב לקפטן המועדון. האמירה לכולם הייתה ברורה: יהיה טוב שישראלי שבילה לא מעט שנים במועדון ייצג אותנו, כלפי חוץ.

איתי שגב. צילום: מכבי ת"א
רצו שיעזור לחיבור עם הקהל. איתי שגב. צילום: מכבי ת"א

 

ייצג במה? ובכן, לא בכדורסל, שם הוא כמעט ולא רואה דקות. אלא יותר בפרסום, בניסיון להתחבר לקהל. על כן, הופתעו מאוד במכבי ששגב, שהבין אולי את תפקיד הקפטן בצורה אחרת, ככזה שמוביל את המחנה, שמחבר את השחקנים ומהווה מעין עוזר מאמן נוסף על המגרש, מבקש לעזוב. לכן הם מענישים אותו גם בכך שהם לא נותנים לו להשתחרר ולשחק כדורסל וגם לקחו ממנו את סרט הקפטן. מבחינתם הם צריכים שחקן שיעלה לכמה דקות וייתן מנוחה לגבוהים הזרים, ואם זה פוגע לו בקריירה – שיהיה חזק.

איתי שכטר הוא קפטן בקבוצה אחרת לגמרי. בית"ר ירושלים היא קבוצה שמקדשת את הישראליות, את הציונות, לעיתים אף בצורה בזויה ולא ראויה שגובלת בגזענות ובאלימות, ובשבילה-  הישראליות זה הכל. פעם העלו לשידור באחת מתחנות הרדיו את אחד מאוהדי הקבוצה הקיצוניים ושאלו אותו בין היתר: "אם מוחמד סלאח היה מועמד לעבור לבית"ר הייתם מקבלים אותו?". התשובה הייתה חד משמעית – "לא". כלומר, בעיניהם הישראליות יותר חשובה מההצלחות.

בני בן זקן עם איתי שכטר. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
השפיל את מאמנו. איתי שכטר. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

איתי שכטר הקפטן הישראלי והשחקן המוביל של הקבוצה – מתאים בול לתפקיד הקפטן. לכן גם המעשה שלו, על אף שהוא מבטא חצייה ברורה של נהלים, ומערער עוד יותר את מעמדו של המאמן שכרגע מביא רק ניצחונות,  נתפס בעיניי כולם ובמיוחד בעיני הקהל הבית"רי, כלגיטימי. כי מה הוא עשה? הוא פנה לספסל וביקש משחקן ישראלי להחליף את השחקן הזר שהיה במגרש. נכון שזה היה עקב כל מיני סיבות, חלקן פנים-פוליטיות של המועדון וחלקן ספורטיביות, אך מבחינתם, כאשר הקפטן הישראלי שלהם , קורא לשחקן ישראלי אחר מוביל להתחמם, אין אם זה שום בעיה.

בפרשת השבוע שעבר שמדברת על יציאת מצרים, נוסע עמוד הענן (ענן מיוחד שליווה את עם ישראל במדבר) לעיתים לפני המחנה ולעיתים מאחוריו. לעיתים עמוד הענן מתווה את הדרך ומוביל ולעיתים הוא מאחור, מבטא תפקיד של שמירה על סטטוס תקין. כך גם שני הקפטנים, איתי שגב שמצפים ממנו ללכת מאחורה, ואיתי שכטר שמצפים ממנו להוביל מקדימה.