מאות קרובים, חברי המשפחה וחברי כנסת הגיעו להר המנוחות בירושלים כדי להשתתף בהלווייתה של יפה, רעיית חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד). היא נפטרה אמש (ב') בגיל 51, אחרי כחצי שנה שבה נלחמה על חייה בבית החולים. גליק השאירה אחריה שמונה ילדים. "אהבת חיי החזירה נשמתה לבורא", כתב ח"כ גליק בפייסבוק הבוקר.

ח"כ גליק בהלוויית רעייתו כעת בהר המנוחות בירושלים. צילום: הלל מאיר, TPS
ח"כ גליק בהלוויית רעייתו כעת בהר המנוחות בירושלים. צילום: הלל מאיר, TPS

 

לפני כחמישה חודשים הועברה יפה גליק ז"ל לאשפוז במחלקת סיעוד מורכב בבית החולים 'משגב לדך', זאת לאחר שאושפזה בבית החולים 'שערי צדק' בירושלים אחרי האירוע המוחי בו לקתה. בפוסט שפרסם גליק לאחר המעבר כתב: "עוד שלב בחיים עוד שלב בגעגועים לאחר חודש בשערי צדק – הגיע הזמן להיפרד לשלום מתחילים שלב חדש ב"חישוב מסלול מחדש" הבית החדש שלנו לימים, שבועות, חודשים, שנים הקרובות בית חולים 'משגב לדך' מחלקת סיעוד מורכב".

בעת שאושפזה אשתו לראשונה בחודש יוני השנה ביקש גליק שיתפללו למען רעייתו, בפוסט שפרסם אז בפייסבוק כתב: "חברים יקרים ואהובים. לפני שנתיים וחצי היא ביקשה מכם תפילות עבורי. כעת בעקבות אירוע מוחי קשה מאד היא זקוקה לתפילותיכם. אנא קירעו את השמים למען יפה בת לאה".

הלוויית יפה גליק כעת בהר המנוחות בירושלים. צילום: גבירץ מערכות
הלוויית יפה גליק כעת בהר המנוחות בירושלים. צילום: גבירץ מערכות

 

כזכור, לפני כשנתיים וחצי, בטרם נכנס גליק לתפקידו בכנסת ולאחר מסכת איומים תקיפה שהופנתה כלפיו בשל היותו פעיל למען הר הבית – הוא נורה בחזהו על ידי מחבל מטווח אפס ומצבו הוגדר קשה מאוד. למרות מצבו הקשה, קראה רעייתו יפה, בראיונות לתקשורת, לציבור להתפלל למען בעלה, שבסופו של דבר הבריא. "אלו רגעים קשים לכולנו, אנחנו מאמינים שה' איתנו גם עכשיו ויושיע אותנו גם בפעם הזאת, אני כרגע מנסה להתמקד בתפילות וזקוקה מאד למי שיכול להצטרף – אנחנו זקוקים לרחמי שמיים וצריך להתפלל", אמרה אז.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "שוחחתי עם חברנו, ח"כ יהודה גליק, וניחמתי אותו על פטירת רעייתו היקרה יפי ז"ל. יחד עם כל עם ישראל אנחנו מבכים את מותה ומחזקים את רוחו ואת רוח המשפחה בעת יגונם העמוק. יהי זכרה ברוך".

הלוויית יפה גליק כעת בהר המנוחות בירושלים. הלל מאיר, TPS
הלוויית יפה גליק כעת בהר המנוחות בירושלים. הלל מאיר, TPS

 

"שפל מוסרי": באופוזיציה מסרבים להתקזז עם גליק

זעם התעורר בקואליציה בעקבות הודעת ראשי האופוזיציה על סירובם להתקזז עם ח"כ גליק שנאלץ להיעדר מההצבעה על חוק המרכולים בשל הלוויית רעייתו. "אם אין להם רוב להעביר את חוק המרכולים – שידחו את ההצבעה לשבוע הבא", אמרו ראשי האופוזיציה הבוקר (ב').

ח"כ גליק מסר בתגובה, רגע לפני הלווייה: "אני מבקש שיפסיקו לנהל ריב סביב הנושא הזה של הקיזוז בגלל הלוויית אשתי". יו"ר האופוזיציה הטרי דודי אמסלם מנסה להשיג בכל זאת את הרוב הדרוש, זאת לאחר שחברי הכנסת של ישראל ביתנו, מפלגתו של ליברמן, הודיעו שיתנגדו לחוק. גם כמה מחברי הכנסת של סיעת כולנו מתכוונים להימנע מההצבעה. אם בליכוד יבינו שאין רוב לחוק, יתכן שההצבעה עליו תדחה, למרות ההתנגדות הנחרצת של שר הפנים אריה דרעי שסירב להצעות לרכך את החוק ומסרב לדחות את ההצבעה. דרעי דורש לקיים אותה עוד היום.

הלוויית יפה גליק כעת בהר המנוחות בירושלים. צילום: גבירץ מערכות
הלוויית יפה גליק כעת בהר המנוחות בירושלים. צילום: גבירץ מערכות

 

יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין, גינה: "זכותה של האופוזיציה לא לקזז את יהודה גליק, זכותי לומר שאני מכיר תרבות אחרת. אני קורא לאופוזיציה לחזור בה מההחלטה חסרת הרגישות הזו לטובת כולנו".

שר התיירות יריב לוין הצטרף לדברים: "זה שפל מוסרי חסר תקדים בכנסת. בדמוקרטיה, ההצבעות בכנסת צריכות לשקף את רצון הבוחר ולא לעוות את יחסי הכוחות על ידי גילוי חוסר רגישות וחוסר אנושיות מוחלט במקרים בהם אדם נמצא באבלו, או במיטת חוליו. חברי האופוזיציה שמרבים לדבר על זכויות אדם ומתהדרים כביכול בייצוג ההומניות עלי אדמות, מתנהגים כאחרוני העסקנים כאשר הודיעו שלא יקזזו את השר אזולאי ואת ח"כ גליק, לאחר שבשבוע שעבר השמיצו באופן בוטה את חברם ח"כ גילאון שגילה חמלה וסייע לשר אזולאי. בושה וחרפה".

השר להגנת הסביבה זאב אלקין: "אופוזיציה המסרבת לקזז חבר כנסת שצריך להיעדר בשביל הלוויה של אשתו, איבדה צלם אנוש ולא ראויה להציב אלטרנטיבה שלטונית! אבי גבאי, בוז׳י הרצוג ויאיר לפיד, אני קורא לכם להתעשת ולהציל את כבודה של הכנסת, שיואל חסון ביזה אותה הבוקר בשמכם".

הלוויית יפה גליק כעת בהר המנוחות בירושלים. צילום: הלל מאיר, TPS
הלוויית יפה גליק כעת בהר המנוחות בירושלים. צילום: הלל מאיר, TPS

 

ח"כ ישראל אייכלר מסר ל'ערוץ 7': "באופוזיציה יודעים יפה מאוד להתקזז כשהם רוצים לצאת לטיולים בעולם. אבל כשיש מקרה הומניטרי פתאום מסרבים להתקזז. אם לא מוכנים להתקזז מסיבות המוניטריות צריך לאסור עליהם להתקזז במסעות תענוגות לחו"ל. חוק המרכולים לא מיועד לחרדים. זהו מאבק על זכותם של אנשים מסורתיים שלא לעבוד בשבת. ילדים שהוריהם יוצאים לעבוד בשבת יתנתקו מהיהדות כמו שקרה למתבוללים בכל העולם. זה לא אינטרס חרדי".

ח"כ טלי פלוסקוב אמרה: "אני מחויבת לקואליציה ולמפלגת 'כולנו' אך הצעת החוק הזו אינה תואמת את האג'נדה שלי. כיהודייה, אני רואה בשבת ערך מהותי במדינה יהודית ודמוקרטית, אך אני גם מאמינה כי כפייה דתית רק מעמיקה את השסע בין דתיים וחילוניים, ולכן אני מתכוונת להתנגד להצעת החוק הזו".

באופוזיציה הגנו על ההחלטה ותקפו את הקואליציה. ח"כ מיכל רוזין: "הספין על קיזוז ח"כ גליק הוא חצוף ומעליב את האינטיליגנציה. יו"ר הכנסת יכול לדרוש מסיעת ישראל ביתנו שמצביעים נגד או מהקואליציה לדחות את ההצבעה לשבוע הבא מתוך התחשבות בחבר סיעתו. תפסיקו להפיל על האופוזיציה את הפאשלות שלכם".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20