הטלוויזיה הרשמית של המשטר האיראני שידרה בסוף השבוע האחרון את הודאותיהם של מספר פעילי זכויות אדם וזכויות עובדים בולטים במדינה שנעצרו במחוז ח'וזסטאן בנובמבר 2018, כך על פי דיווח של סא"ל במיל' מיקי סגל מהמרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

במסגרת מה שכונה "תחקיר דוקומנטרי" שערך הערוץ על מחאה שהתקיימה בשנה שעברה האשימו האיראנים כי "גורמים וכלי תקשורת זרים דוגמת ארה"ב, VOA ו-BBC Persian קשרו קשר נגד המשטר". בתכנית נראו העצורים כאשר הם מודים, תחת לחץ, בהשתייכות לארגון מרקסיסטי-קומוניסטי וקשירת קשר נגד הממסד האסלאמי.

מתוך "תחקיר" הטלוויזיה האיראנית נגד מתנגדי משטר

 

אחת העצורות, פעילת זכויות הנשים ספידה קליאן, חשפה כי מדובר בהודאות שנגבו בכפייה כאשר צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי "אחרי ששודרו ההודאות הכפויות, בכוונתי להעמיק את טיפולי בנושא העינויים יותר מבעבר".

לאחר מספר שעות, צייצה שוב והודעה כי זה עתה שבה ממעצר בעקבות הציוץ הקודם. עוד כתבה נגד המשטר: "אנו דורשים מזון, תעסוקה וחירות ואתם משיבים בהכאתנו באלות כבלים בניסיון לחלץ הודאות כוזבות". בעקבות מעצרה הקפיאה טוויטר את חשבונה של הטלוויזיה האיראנית IRIB News Agency.

רה"מ בנימין נתניהו. מתוך "תחקיר" הטלוויזיה האיראנית נגד מתנגדי משטר

 

פעיל נוסף שהודאתו שודרה הוא אסמאעיל בח'שי, פעיל זכויות עובדים במדינה, שהודה כביכול כי הוא משתייך לארגון קומוניסטי המנסה להפיל את איראן.  מאז שידור ה"תחקיר" בטלוויזיה האיראנית ומעצרי הפעילים מתחוללת סערה ברשתות החברתיות במדינה וגולשים רבים צייצו בין היתר כי "ימיו של המשטר ספורים, הבח'שים והקוליאנים ישימו קץ לשלטונכם", לאות הזדהות עם העצורים.

מי שסומנו כ"מפעילים" העיקריים של הרשת שהמשטר האיראני לכאורה חשף הוא דונלד טראמפ וממשל ארה"ב, לצד ישראל. במהלך השידור בטלוויזיה האיראנית שודרו חלקים מנאומים של רה"מ נתניהו ושל הנשיא טראמפ.

מתוך שידור הטלוויזיה האיראנית נגד מתנגדי משטר

 

"המאמץ שמשקיע המשטר האיראני בפעילות נגד פעילים חברתיים לאחרונה מעיד על הלחץ בו הוא נמצא נוכח המשך ואף התרחבות המחאה", אומר סא"ל סגל, לשעבר ראש ענף איראן בחטיבת המחקר של אמ"ן ומוסיף: "למרות שהמחאה עדין בפרופיל נמוך, היא מפוזרת על פני מגזרים רבים ואזורים רבים באיראן".

סגל מסביר כי התסיסה היא תוצאה בין היתר של הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן: "הסנקציות שהטיל הממשל האמריקני חושפות בהדרגה את מצבה הכלכלי השברירי של איראן ואת מצוקתם הגוברת של האזרחים ושל ארגוני העובדים. נוכח ההרעה המתמשכת במצב הכלכלי וחוסר יכולתו של המשטר לספק פתרונות הולמים".

תיעוד מזעזע: באיראן הוציאו להורג אזרח באמצעות מנוף

 

אלון מליק

אלון מליק