עוד ירי בנגמ"ש? התגובה החריגה של משרד הבטחון לדברי הנשיא אובמה אילצה את לשכת ראש הממשלה למזער נזקים מול הבית הלבן. על פי גורמים בלשכת נתניהו, רה"מ לא היה מודע לנוסח התגובה החריף של משרד הבטחון. במהלך סוף השבוע נעשו מגעים עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, ובהם נמסרו לשפירו הבהרות על ההודעה שפרסם משרד הביטחון ביום שישי.

רה"מ בנימין נתניהו. צילום: לע"מ
רה"מ בנימין נתניהו. צילום: לע"מ

ביום חמישי ערך הנשיא אובמה מסיבת עיתונאים בפנטגון ובה אמר בין השאר כי "אפילו ישראל, המתנגדת החריפה ביותר להסכם, מודה היום שהוא עובד", עוד הרחיב נשיא ארה"ב "צה"ל וקהילת המודיעין הישראלית הגיעו למסקנה שההסכם שינה את המצב באיראן לחלוטין והצליח לחסל את תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית והגדילה את הזמן הדרוש לטהרן להפיק חומר בקיע לנשק גרעיני".

"הסכמי מינכן לא מנעו את מלחמת העולם השנייה"

משרד הביטחון הישראלי הוציא הודעת תגובה חריגה בחריפותה נגד הנשיא האמריקני והבהירה כי "מערכת הביטחון הישראלית סבורה כי להסכמים יש ערך אך ורק אם הם מבוססים על מציאות קיימת, ואין להם כל ערך אם העובדות בשטח הפוכות לגמרי מאלו שההסכם נשען עליהן".

עוד השוו במשרד הביטחון השוו את ההסכם עם איראן להסכם המעצמות עם הנאצים, שניסו לרסן את הגרמנים ללא הצלחה. "הסכמי מינכן לא מנעו את מלחמת העולם השנייה ואת השואה, בדיוק משום שהנחת הבסיס שלהם, שלפיה גרמניה הנאצית יכולה להיות פרטנר לאיזשהו הסכם, הייתה שגויה ומשום שמנהיגי העולם דאז התעלמו מן הדברים המפורשים של היטלר ושאר מנהיגי גרמניה הנאצית", נכתב. "הדברים הללו נכונים גם לגבי איראן, שגם היא מודיעה בפירוש ובריש גלי כי מטרתה היא השמדת מדינת ישראל".

בהודעת ההבהרה מלשכת נתניהו נכתב: "עמדת ישראל בסוגיית ההסכם עם איראן נותרה כשהייתה, אך ראש הממשלה מאמין בתוקף שלישראל אין בעלת ברית חשובה יותר מארה"ב. חשוב כעת שגם אלה שהסכימו וגם אלו שהתנגדו (להסכם הגרעין), ישתפו פעולה להשגת שלושה יעדים: לוודא שאיראן אינה מפרה את תנאי ההסכם, להתמודד עם התוקפנות האזורית של איראן, ולפרק את רשת הטרור העולמית של איראן".