שינוי משמעותי בגישת הציבור הדתי והמסורתי לנושא השתלת איברים בישראל: לראשונה פרסמו רבנים ומורי הלכה רבים ומובילים המזוהים עם הציונות הדתית, על שלל גווניה, קריאה לכלל הציבור, ובמיוחד לציבור הדתי והמסורתי, לחתום על כרטיס אדי המחודש. בקריאה הרבנים מדגישים את חשיבות תרומת איברים להצלת נפשות ואת דעת ההלכה התומכת בתרומת איברים. כל זאת, לאור פסיקת הרבנות הראשית לישראל.

תא"ל במיל' הרב אביחי רונצקי חותם על כרטיס אדי. צילום: דובר צה"ל

 

בשנת 2008 נחקק חוק מוות מוחי-נשימתי, שתואם את דרישות ההלכה על פי פסיקת הרבנות הראשית לישראל. החוק קובע מי רשאי לקבוע מוות מוחי ואת תהליך הכשרתו. בנוסף, החוק מחייב שימוש בטכנולוגיות משלימות של בדיקה מכשירנית על מנת לאשרר את קביעת המוות המוחי. בהתאם לחוק, הוקמה ועדה ציבורית לבקרת קביעות המוות המוחי-נשימתי בישראל שבדקה למעלה מ-300 מקרים וכולם נמצאו תואמים את דרישות החוק והרבנות הראשית לישראל.

לאחר חקיקת החוק בהובלת המרכז הלאומי להשתלות, הוקמה ועדת היגוי משותפת של נציגי המרכז ומשרד הבריאות ונציגי הממסד ההלכתי שנועדה לבחון את הדרכים להגברת המודעות וההסכמות לתרומת איברים בקרב הציבור הדתי-מסורתי.

בין חברי הועדה: מנהלת המרכז הלאומי להשתלות ד"ר תמר אשכנזי, מנהל יחידת השתלות לב 'שיבא' פרופ' יעקב לביא, עו"ד מאיר ברודר מהלשכה משפטית במשרד הבריאות, מנהל היחידה לאתיקה רפואית וחבר ועדת הבקרה פרופ' הרב אברהם שטיינברג, ראש ישיבת 'אורות שאול' וחבר רבני צהר הרב יובל שרלו ויוזם חוק מוות מוחי-נשימתי ח"כ לשעבר עתניאל שנלר.

השתלת ריאה בבית חולים הדסה עין כרם בירושלים. צילום נתי שוחט, פלאש 90

 

חברי הועדה הגיעו להסכמות שמטרתן לתת מענה לחסמים שמנעו עד כה מרבנים ומורי הלכה מובילים לצאת בתמיכה גורפת לתרומות איברים ומהציבור הדתי המסורתי להצטרף למעגל התורמים. בהתאם לכך, גובש נוסח חדש של כרטיס התורם אדי העונה על דרישות הרבנות הראשית לישראל וזכה לתמיכת רבנים וגדולי תורה.

לאור הסכמות אלה, יוצא המרכז הלאומי להשתלות, בשיתוף הרבנים, בפניה לציבור הציוני-דתי והמסורתי כשהמטרה להגיע למאות אלפי חותמים, שעד כה נמנעו מסיבות של חשש לבעייתיות הלכתית לחתום על כרטיס אדי המחודש או שחתמו על כרטיס בלבבי שמתייתר לאור השינויים המוסכמים. פניית הרבנים מופנית לכל אלה על מנת שיחתמו על כרטיס אדי המחודש, והחתומים על כרטיס בלבבי – להמיר אותו בכרטיס אדי המחודש.

הירתמות הרבנים המובילים וקביעתם שתרומת איברים היא מצווה, מהווה פריצת דרך משמעותית והיסטורית בעולם ההלכה היהודי. בנוסף, בהתאם להסכמות שהתקבלו, הוכשרו עשרות רבנים על ידי הרבנות הראשית לישראל והמרכז הלאומי להשתלות בכל הסוגיות ההלכתיות והאחרות הקשורות להסבר על קביעת מוות מוחי-נשימתי וליווי משפחות. הרבנים יכולים לקבל לידם על פי החוק את הרשומות הרפואיות וכל המידע הנדרש על פרוצדורת קביעת המוות וחשיבות תרומת איברים. מתאמות ההשתלה של המרכז הלאומי להשתלות, הנמצאות בכל מרכז רפואי והמלוות את המשפחות המתבקשות לתרום את איברי יקיריהן, פועלות לצד הרבנים המלווים את המשפחות המבקשות לווי של רבנים בתהליך קבלת ההחלטה על תרומת איברי יקיריהן.

תחת הסיסמה "תרומת איברים חובת הלבבות!", מדגישים הרבנים המובילים את ההיבטים ההלכתיים והרפואיים הנהוגים בבתי החולים בארץ ואת העובדה כי חוק "מוות מוחי-נשימתי" והתנאים המעשיים שנוספו אליו, תואמים את דרישות ההלכה.

בקריאה לציבור משתתפים הרבנים: הרב שמואל אליהו – רב העיר צפת וחבר הרבנות הראשית; הרב יעקב אריאל – רבה של רמת גן ונשיאם של ישיבת ההסדר רמת-גן ושל ארגון 'חותם'; הרב מנחם בורנשטין – ראש 'מכון פוע"ה לפוריות ורפואה על פי ההלכה' בירושלים ורב בישיבת 'מרכז הרב'; הרב אבי גיסר – רב ההתנחלות עפרה ויו"ר המועצה לחינוך ממלכתי דתי; הרב חיים דרוקמן – ראש ישיבת אור עציון, רב היישוב מרכז שפירא ויו"ר מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא; הרב צפניה דרורי – רב העיר קריית שמונה וראש ישיבת ההסדר בעיר; הרב דב ליאור – רבה של קרית ארבע וממנהיגי הזרם ה"חרדי-לאומי"; הרב אליעזר מלמד – רב היישוב הר ברכה וראש ישיבת ההסדר ביישוב; הרב דוד סתיו – רב הישוב שוהם ויו"ר רבני צהר; הרב רפי פוירשטין – רב קהילה בשכונת הר נוף בירושלים ומראשי ארגון צהר; הרב יהושע צוקרמן – מראשי ישיבת הר המור; הרב נחום רבינוביץ' – ראש ישיבת מעלה אדומים; הרב תא"ל (מיל.) אביחי רונצקי – הרב הצבאי לשעבר וראש ישיבת ההסדר באיתמר; הרב אריה שטרן – רב העיר ירושלים, הרב יובל שרלו – ראש ישיבת 'אורות שאול' וחבר ארגון רבני צהר ואחרים.

"זו הפעם הראשונה שכל ראשי רבני הציונות הדתית קובעים פה אחד ובלי הסתייגויות כי מצווה לתרום איברים מהנפטר לצורך הצלת נפשות", אומר ח"כ לשעבר עתניאל שנלר שחוקק את החוק, גייס את המשאבים ודחף לביצוע המהלך. "במסר זה אנו יוצאים לציבור הציוני-דתי שידו האחת אוחזת בשולחן הערוך של הלכה היהודית ובידו השנייה בטכנולוגיה המודרנית המאפשרת הצלת חיים על ידי השתלה".

יש לציין כי החתומים על הכרטיס זוכים לקדימות ברשימת הממתינים להשתלות בישראל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20