השבוע התקיים יום ראשון מסוגו בבסיס האימונים של חטיבת כפיר – "בעקבות לוחמים חרדים". היום המיוחד התקיים כחלק מימי "בעקבות לוחמים" המוביל האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון בשיתוף עם צה"ל. באירוע צפו המועמדים לשירות בטחוני מהמגזר החרדי בתכנים של מורשת קרב, בהרצאות ובמיצגים אודות שירות החרדים בצה"ל ועל צה"ל בכלל באופן המותאם לציבור החרדי.

יום בעקבות לוחמים חרדים. צילום: דובר צה"ל

 

האירוע נוצר ביוזמת מפקד גדוד 'נצ"ח יהודה' לשעבר, סא"ל תלם חזן, המשמש כראש מנהלת החרדים של צה"ל ורואה חשיבות עליונה בהגברת המוטיבציה לשירות משמעותי בקרב חרדים: "עבורי חשוב להעצים את תחום הלחימה בצה"ל בקרב המתגייסים החרדים", אמר סא"ל חזן והוסיף, "כחלק מן מספר פרויקטים, החלטנו להקים את הפרויקט הזה שנקרא 'יום בעקבות לוחמים חרדים' עם המשמעויות של האירוע. זה אומר שהיום יתקיים בסביבה מתאימה מגדרית, אוכל כשר למהדרין וכו'… לאירוע זה יגיעו מועמדים לגיוס חרדים כדי שיחוו את חווית השטח ומורשת הלחימה בצה"ל."

הרצאת מורשת קרב באירוע. צילום: דובר צה"ל

 

"מגיעים נערים חרדים שלרוב לא מכירים את צה"ל, ואתה נותן להם לחוות את החוויה הצבאית באופן מוחשי", הסביר סא"ל חזן, "אבל בשונה מכל נער בישראל, אותו נער חרדי שמגיע ליום הזה חווה דברים שלא שמע עליהם לפני כן".

אירוע זה מהווה שלב ראשון בהליך ליווי צמוד המעניק צה"ל למתגייסים החרדים באמצעות המנהלת: "אנו גוף מטכ"לי, אשר עובד עם כלל הפיקודים, הזרועות והאגפים ומתווים את המעטפת הנכונה לשירות של החייל החרדי בצה"ל, אנו מכשירים את המפקדים, מסבירים את המדיניות ועוד בכל יחידה בה משרתים חיילים חרדים בצה"ל. אנו מלווים החל מיום הגיוס עד ליום השחרור, כאשר מסתכלים על שירות של חייל חרדי בצה"ל צריך להסתכל בראייה ארוכת טווח, כמה דורות קדימה ולהבין את התרומה הרבה של השירות בצה"ל עבור החיילים".

סא"ל תלם חזן. צילום: דובר צה"ל

 

 

"עבורנו זהו יום היסטורי, אבל אתם אלה שעושים כאן היסטוריה" סיכם סא"ל חזן בשיחתו עם המיועדים לשירות ביטחון.

 

אלון מליק

אלון מליק