מאבק עיקש של ארגוני הימין נגד "נוהל מוכתר" נושא פירות. בשבוע שעבר דחתה לראשונה הוועדה המקומית לתכנון ובניה עשרות תכניות לבניה במזרח העיר שהתבססו על נוהל מוכתר. נגד אישור התכנית הצביעו נציגי סיעות 'הליכוד', 'הבית היהודי', 'התעוררות' ו'מאוחדים ביחד' בראשות אריה קינג.

במזרח ירושלים ישנם איזורים בהם טרם בוצע הסדר מקרקעין וכתוצאה מכך, אין רישום בעלויות קרקע. הפתרון שהתווה הנוהל הוא כי המוכתר האזורי יחליט מי בעלי הקרקע וכך בעצם ידלג על התהליך הנדרש של הסדר ורישום מקרקעין כחוק. בפועל גרם הנוהל לחלוקת קרקע כמעט לכל דורש ולתעשיית זיופים ומרמה הכרוכה בסכומי עתק.

בשלהי כהונתו של ניר ברקת, ביקשה העירייה ל"רענן" את רשימת המוכתרים ובכך הוציאה למאבק שורת ארגונים ציוניים הפועלים בירושלים. בתנועת 'רגבים' שהיתה מבין מובילי המאבק יחד עם ארגון 'בצלמו' חשפו כי רוב האנשים ברשימת המוכתרים החדשה, הנם עברייני בנייה, או כאלו המחזיקים בחובות עתק לעירייה.

המאבק כלל פגישות אינטנסיביות עם גורמים בכירים בעיריית ירושלים, בהם גם ראש העיר היוצא ניר ברקת. המהלך נמשך מול שרת המשפטים איילת שקד ויור ועדת הפנים ח"כ יואב קיש.

"דחיית התכניות שהתבססו על נוהל מוכתר רווי הזיופים, היו צעד מתבקש וראוי", אומר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים. "ממשלת ישראל, בהובלת השרה שקד החליטה על קידום הסדר מקרקעין במזרח ירושלים. צעד זה ישים סוף לגזילת קרקעות פרטיות של יהודים וערבים במזרח ירושלים, וימנע השתלטות על אדמות מדינה. אנו מצפים לראת התקדמות משמעותית במימוש החלטת הממשלה, דבר שיבטא את חיזוק הריבונות של מדינת ישראל בירושלים כולה".

עו"ד אלדד רבינוביץ מעמותת 'בצדק': "ביטול הנוהל יוצר ריבונות דה פקטו, ומאפשר למדינה ולעירייה לקבוע את התכנון לפי בעלות אמיתית ולא לאפשר גזל קרקע. אסור להתעלם מהמצוקה של מעט אנשים שיש להם בעלות אמיתית על הקרקע, אבל זו בעיה פרטנית ונדירה שמצריכה פתרונות נקודתיים".

יהודה פואה יו"ר ארגון 'בצלמו' הוסיף כי "אנו מברכים את הוועדה על ההחלטה החשובה. הגיע הזמן לשים סוף לאנרכיה במזרח ירושלים כך שיהודים וערבים יוכלו לבנות באופן שווה וללא ההטבה לה זכו בפועל עד היום רק ערבים, שבנו גם על קרקעות לא להם".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות