בבימ"ש המחוזי מרכז יתקיים היום (ראשון) דיון המשך במשפט דומא. לראשונה צפוי הדיון להתנהל בדלתיים פתוחות. מדובר בדיון פרוצדוראלי בו יקבעו המועדים בהם ישמעו העדויות במשפט ועדי התביעה שיופיעו.

השריפה בדומא. צילום: רוטרס

 

נזכיר כי בתיק התנהל עד כה משפט זוטא, בו דנו על קבילות הודאות הנאשמים. כל משפט הזוטא היה בדלתיים סגורות והרחק מעיני הציבור. בעשרות דיונים עלו לדוכן העדים חוקרי השב"כ אשר חקרו תחת עינויים את הנאשמים בתיק, בסופו של הליך פסל בית המשפט את מרבית הודאותיו של הקטין, וחלק מהודאותיו של עמירם בן אוליאל וקבע כי הם הוצאו תחת עינויים והם אינם קבילות לשימוש במשפט.

לאחר הפסיקה הגיש העיתון 'ידיעות אחרונות' בקשה לפרסם את הפרוטוקולים של משפט הזוטא וכן לפתוח את המשפט לעיני הציבור. הפרקליטות התנגדה, אולם בית המשפט קבע כי בעוד החיסיון על עדויות השב"כ ישאר, הדיונים יתנהלו בדלתיים פתוחות – ובתנאי שלא יעלו בהם חומרים חסויים לציבור.

עמירם בן אוליאל, הנאשם בפרשת דומא. צילום: מתוך פייסבוק

 

בסביבתו של בן אוליאל אמרו לאחר ההחלטה כי "ביתהמשפט מפחד מהציבור. אנו בטוחים שברגע שהציבור ייחשף לעדויות כיצד עינו את בן אוליאל אף אחד לא ישאר אדיש. שכולם יקראו איך אנשי השב"כ מתארים בקור רוח כיצד עינו אותם במהלך החקירות יבינו כולם שלא ניתן להסתמך על הדברים שהנאשמים אמרו שם", מסרו.

משפחה וחברים מחוץ לכותלי אולם בית המשפט בו נערך דיון קודם בתיק דומא. צילום ארכיון: תומר ניוברג, פלאש 90

 

בתוך כך, בימים האחרונים החלו פעילי שונים, לפעול על מנת לחשוף את "עלילת דומא" לדבריהם. הפעילים פתחו דף פייסבוק בשם עלילת דומא, והחלו לפעול במספר מישורים בעניין.

לאחרונה התבטא שמואל מידד (זנגי) מנכ"ל חוננו וסיפר כי משפט דומא מזכיר לו את פרשיית מע"צ "משפט דומא זו פרשיית כנופית מע"צ של ימנו. במע"צ אחרי שנים שאנשים ישבו בכלא על לא עוול בכפם, התברר שההודאות והשחזור נלקחו מהם בכוח, והפושעים נשארו בחוץ. במשפט דומא נפסק שההודאות נלקחו בעינויים ונפסלו הודאות רבות של בן אוליאל ושל הקטין, אך לא ברור מדוע בימ"ש עשה הפרדה מלאכותית והתיר להמשיך את המשפט של בן אוליאל על בסיס הודאות שהוצאו בכוח ובעינויים. זה נראה שמשפטית גם השופטים הבינו את הבעיה אך היה חסר פה אומץ שעוד יגיע בהמשך בע"ה לקבוע שלא ניתן לבסס כלום על ההודאות שהוצאו בעינויים". אמר מידד.

"החקירה זוהמה, לא חיפשו צדק, חיפשו הודאות והתוצאה עגומה. לעולם לא נוכל לדעת מה היה בלילה הזה בדומא" הוסיף מידד.

לינור בר-אל

לינור בר-אל