בקרוב נשים כמפקדות טנק. צילום: פלאש90

 

ארבע מתוך 17 הלוחמות שהתגייסו לפיילוט מבצעי בשריון עברו אותו בהצלחה וישולבו בימים הקרובים בקורס מפקדי טנקים, כך פורסם ב"כאן". הטנקיסטיות, שסיימו את שלבי ההכשרה והפעילות המבצעית עם קרקל, יעברו את הקורס במסגרת מגדרית, כך שארבעתן יחלקו את אותו טנק. אחת הסיבות היא שבצה"ל רוצים לבחון את היעילות המבצעית של צוות מגדרי של לוחמות.

הטנקיסטיות עברו בשנה האחרונה ארבעה חודשי טירונות קרבית, ולאחר מכן תקופה דומה של אימון מתקדם ותפסו קו בגבול הדרום. לאחר סיום תקופת ההכשרה אמר מפקד החטיבה אל"ם מורן עומר כי: "עומדים אנו היום בפני היסטוריה קטנה. לראשונה נעניק את אות הטנקיסט על דש בגדיהן של לוחמות צה"ל".

חיילות בגדוד הקרקל. צילום: פלאש 90
גיוס הנשים לתפקיד גרם לסערה גדולה כאשר רבנים וקצינים במיל' יצאו נגד המהלך. תא"ל במיל', גיבור ישראל אביגדור קהלני, הביע לפני כחודשיים את דאגתו: "אני מאמין בנשים ותומך בהן אך כאחד שהיה שם אני לא חושב שהגענו למצב בו יש צורך להציב נשים בדרג המסתער. נשים היום יושבות על הקו ואני מצדיע להן, אך אני רואה הבדל גדול בין הדרג המסתער שצריך להרוג את האויב על פי פקודה לבין זה שעומד ומשגיח עם עיניים פקוחות על הגבול. אני מדבר מהצד של החמלה".

"אנחנו יודעים איך חוזרים לוחמים משדה קרב עם פוסט טראומה, עיוורים, ללא ידיים ורגליים. זה מה שאנחנו צרכים שיקרה לבנות שלנו? הנכדה שלי צריכה להיות לוחמת עם סכין בין השיניים? אני חושב שאין צורך במדינת ישראל להציב נשים להתייצב בחזית, להסתער לתוך התעלה בבופור. צריך לחזור לשפיות, זה לא צריך לקרות רק בגלל השוויון. נשים יכולות להפעיל את המערכות הכי טובות במדינת ישראל, נשים אכן יכולות לעשות כל דבר אבל יש לשמור גם עליהן מפני הדבר הזה", כך קהלני.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון