ראש הממשלה נתניהו נפגש עם נשיא מאלי קייטה. צילום: לע"מ

הישג דיפלומטי לישראל במסע רה"מ לאפריקה: מאלי, מדינה מוסלמית שאין לישראל יחסים דיפלומטיים איתה, תחמם את יחסיה כלפי ירושלים. כך סיכמו ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו ונשיא מאלי, איברהים בובקאר קייטה, שנועדו לאחר ועידת ECOWAS. בנוסף, נתניהו נפגש גם עם נשיא גאנה ננה אקופו-אדו. עוד נועד רה"מ נתניהו עם נשיא גינאה קונקרי, אלפה קונדה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא סנגל מאקי סאל נפגשו בשולי ועידת ECOWAS בליבריה והודיעו בתום הפגישה כי תם המשבר בין המדינות. ישראל תחזיר באופן מידי את השגריר לסנגל וסנגל תתמוך במועמדות ישראל כמשקיפה בארגון איחוד אפריקה. סיום המשבר התאפשר לאחר שהנשיא סאל הבטיח לא לפעול שוב נגד ישראל בפורומים בינלאומיים, ולפעול לצירוף ישראל לאיחוד האפריקאי (המקבילה לאיחוד האירופי). בנוסף, נתניהו הזמין את שר החוץ של סנגל, שהושעה בעקבות המשבר, לחדש את ביקורו בישראל.

מעבר לכך המדינות יחדשו פרויקטים משותפים שהושעו בעקבות החלטה 2334 במועצת הביטחון של האו"ם אותה הגישה סנגל יחד עם ניו זילנד. עוד סיכמו שני המנהיגים על שיתוף פעולה בתחומי הביטחון והחקלאות. רה"מ נתניהו הזמין את שר החוץ של סנגל לחדש את ביקורו בישראל, שהושעה בעקבות המשבר.

בתום התגרה המביכה בין מאבטחי רה"מ ופמליית נשיא טוגו פור נייסינבה, נועדו השניים. כזכור, על פי הפרסום ב-360, התגרה פרצה כאשר מאבטחי רה"מ נאלצו לבלום חלק מאנשי פליית נשיא טוגו פור נייסינבה, בשל ניסיונם להיכנס לסוויטה בה נפגש נתניהו עם מנהיגי הוועידה בכמות העולה על שסוכם ובשל סירובם להזדהות. על מדרגות הכניסה, החלו דחיפות בין מאבטחי שני המנהיגים הכוללות צעקות. בשלב מסויים הוזעקו מאבטחים ישראליים נוספים למקום כדי לסייע, וזמן קצר לאחר מכן הסתיים העימות.

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20