רפורמת 'שמיים פתוחים': חברת התעופה הלאומית של רואנדה, 'רואנדה אייר', תפעיל לראשונה טיסות ישירות בין רואנדה לישראל. זאת בעקבות הסכם תעופה שנחתם היום (ב') בין שתי המדינות.

בתום שיחות שהתקיימו בין רשויות התעופה האזרחיות של ישראל ורואנדה, שגריר רואנדה בישראל, ג'וזף רוטאבאנה, ושר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, חתמו על ההסכם בלשכת כץ בירושלים.

על פי ההסכם, תוכל כל מדינה להפעיל עד שבע טיסות סדירות בין נתב"ג לבירת רואנדה קיגאלי, ללא הגבלת קיבולת או סוגי מטוסים. השגריר הרואנדי הודיע לשר כץ כי בכוונת חברת התעופה הרואנדית להפעיל את הקו החדש כבר בחודשים הקרובים.

צוות של אגף הביטחון במשרד התחבורה ערך לפני מספר שבועות סיור בשדה התעופה שברואנדה, ואישר כי נמל התעופה עומד בכל דרישות האבטחה לביצוע הטיסות לישראל. זאת לאחר שהצוות התרשם לטובה מרמת המוכנות הביטחונית של הרואנדים.

בטקס החתימה השתתפו בין השאר גם מנהל תחום בכיר לקשרי תעופה בינלאומיים ברשות התעופה האזרחית, דני מורג, היועצת המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד מלי סיטון, שגריר ישראל ברואנדה, רוני אדם, ונציגים ממשרד החוץ.

לדברי השר כץ, "הסכם השמיים הפתוחים הביא לתוספת משמעותית בהיצע חברות הטיסה לישראל וממנה. ההסכם פותח בפני ישראל מאות שדות תעופה ברחבי העולם ללא כל הגבלה, וכניסתה של 'רואנדה אייר' היא חלק ממהלך זה. היום אזרחי ישראל לא מפסיקים להמריא ולטוס לכל העולם במחירים הזולים ביותר וגם התיירים מתחילים להגיע", הוסיף השר כץ.

לישראל עבר מעורער של הסכמים עם רואנדה. כזכור, בחודש אפריל האחרון בוטל ההסכם להרחקת המסתננים הבלתי-חוקיים למדינה שלישית – היא אוגדנה. לדברי ראש הממשלה אז, הואו פעל "מול רואנדה כדי שזו תשמש כ'מדינה שלישית' הקולטת מסתננים שנגרש אליה גם בלי הסכמתם" והסביר כי "זו הדרך החוקית היחידה שנותרה לנו להוציא מסתננים ללא הסכמתם, לאחר ששאר המהלכים שלנו נפסלו משפטית. רואנדה הסכימה לכך והתחלנו בפעולת הגירוש אליה".

אלא שלטענתו, "בלחץ אדיר על רואנדה של 'הקרן החדשה לישראל' וגורמים באיחוד האירופי, רואנדה התקפלה מההסכם וסירבה לקלוט מסתננים מישראל שהוצאו בכפייה". הוא הוסיף כי בשל כך, הוא החליט "לחתור להסכם חדש שיאפשר בכל זאת את המשך הוצאת המסתננים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20