טלטלה פוליטית בוונצואלה: אחרי שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז על תמיכתו באופוזיציה במדינה, כעת מסרבת ארצות הברית לפנות את הדיפלומטים שלה מקרקאס.

אמש (חמישי) הורה הנשיא טראמפ כי הוא יעשה שימוש "במלוא כובד משקלה הכלכלי והדיפלומטי של ארה"ב כדי ללחוץ להשבת הדמוקרטיה לוונצואלה ולעודד ממשלות אחרות בחצי הכדור המערבי להכיר בגואיידו". בתגובה הודיע מדורו כי הוא מנתק את היחסים עם האמריקנים.

מוקדם יותר אתמול הכריז על עצמו מנהיג האופוזיציה חואן גוואיידו כנשיא הזמני החוקי במדינה. בעקבות ההכרזה, הכיר הנשיא בגוואיידו בתור הנשיא החוקי והלגיטימי. להכרה של טראמפ הצטרפו במהלך הלילה גם פרו, צ'ילה,פרגוואי, ברזיל, קנדה וקולומביה.הבוקר הודיעה גם אוסטרליה כי היא שוקלת הכרה במנהיג האופוזיציה.

ברוסיה, לעומת זאת, מגנים את ההפגנות. בדיווח ב-AP הבוקר נמסר כי בכירים רוסים כינו את הכרזתו לגואיידו "ניסיון הפיכה".

גם באיחוד האירופי הביעו תמיכה בגוואיידו  – המשמש כעת כנשיא האסיפה הלאומית במדינה. בציוץ רשמי בטוויטר מטעם הארגון נכתב כי "זכויות האזרח, החירות והביטחון של כל חברי האסיפה הלאומית, כולל של הנשיא שלה חואן גואיידו, צריכים לזכות לכבוד מלא ולהשגחה". בנוסף זכה גואיידו לתמיכה פרטנית לשוודיה ודנמרק.

הכרזתו של גואיידו אמש, כי הוא כעת הנשיא הלגיטימי של ונצואלה הגיע על רקע גל הפגנות נרחב במדינה. על רקע העוני הרב ומצוקת האזרחים שמתחוללת תחת שלטון המפלגה הסוציאליסטית.

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20