חברת הכנסת שלי יחימוביץ' קראה לפיטורי שרת המשפטים איילת שקד עקב הביקורת שהשמיעה השרה נגד בג"ץ בכנס של לשכת עורכי הדין באילת. יחימוביץ' אמרה לראיון ברשת ב' כי "השתלחותה של שקד בעליון היא אלימה ומסוכנת. שקד מנסה לחסל את עצמאותה של מערכת המשפט, להפחיד את השופטים ולאיים עליהם. זוהי התנהלות אומללה של מי שאמורה לחזק את בית המשפט העליון בישראל, שהוא מהטובים בעולם. במקום לברך על היותו של העליון עצמאי ונטול פניות, היא מנסה בכל כוחה להחליש את מעמדו. למרבה השמחה, הציבור בישראל נותן אמון בבית המשפט העליון ומעניק לו, בכל פעם שהדבר נבדק, ציונים גבוהים מאוד, למרות ההשתלחויות נגדו".

דברים דומים השמיעו גם חברי הכנסת הרצוג וגלאון. מותר לבקר את המבקר, אבל לקרוא לפיטוריה של השרה בגלל ביקורת שהשמיעה ועוד ביקורת על המערכת שהיא אמונה עליה, זה מוזר אם לא אף מקומם.

באותו הזמן, באותו כנס ממש, השתלחו הפעם בכירי מערכת המשפטי בישראל, פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, ונשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור ביוצרי הסדרה הדוקומנטרית החדשה "צל של אמת", שבה הוצגו פרטים שלא היו ידועים לציבור על תיק הרצח של תאיר ראדה. ניצן תקף בחריפות את יוצרי הסדרה סדרה, ואמר: "הסדרה הזאת לא חידשה דבר, אלא התעסקה בחומרים ארכיוניים. זוהי סכנה ממשית לדמוקרטיה, משפטים פליליים אינם תוכנית ריאליטי, זו לא תוכנית שבה הציבור מתבקש לסמס אם הנאשם זכאי או לא, תופעה זו גדלה. האם אנו רוצים לחיות במדינה שגורלו של אדם יוכרע בתחקירים ".

אסור לבקר

סכנה לדמוקרטיה לא פחות ולא יותר. איך יכולה להיות סדרת תחקרים, גם הגרועה ביותר להיות סכנה לדמוקרטיה? סדרה שמטרתה היא חשיפת האמת. האם הדמוקרטיה הישראלית כל כך חלשה שכל סדרה דוקומנטרית יכולה להוציא אותה מאיזון ואולי אף להרוס אותה?  פרקליט המדינה כנראה שכח שעיתונות חוקרת, טובה ונוקבת הינה כלי עזר חשוב למערכת שלטון דמוקרטית. היא יכולה לזהות עוולות שרשויות השלטון פספסו במקרה הטוב או רמסו במקרה הרע. איך פתאום כלי כל כך חשוב הופך לראייתו של הפרקליט כסכנה לדמוקרטיה?

אבל פרקליט המדינה לא עצר שם והמשיך בביקורת נוקבת לא פחותה על הסדרה "דיני נפשות", שעוסקת במערכת המשפט בישראל ומשודרת בערוץ 10. "מערכת המשפט נתונה לאחרונה תחת מתקפה, הגדילה לעשות סדרה בערוץ 10 תחת השם 'דיני נפשות' שהייתה רצופה בהשמצות חסרות שחר", אמר עו"ד ניצן בהתייחסו לסדרה של אורנה בן דור. "זהו שפל בעיניי חסר תקדים של כלי תקשורת בישראל, שאפשר שידורה של סדרה מעין זו. מאפשרים זריית חול בעיני הציבור. סדרה בעייתית במתחזה להיות דוקומנטרית, שמציגים את הפרקליטות כדיקטטורה".

נאור ושקד. ביקורת לא מוצדקת. צילום: פלאש 90
נאור ושקד. ביקורת לא מוצדקת. צילום: פלאש 90

כן כן, גוף בלי ביקרות הוא גוף דיקטטורי. הפרקליטות בישראל, היא אחד הגופים האחרונים בישראל שנטולים כל מערכת מבקרת. בכל פעם שעולה רק קצה קצהו של שיח בנושא ביקורת והפרקליטות מעלה את גובה הלהבות כלפי מי שמעז להציע דבר מאין זה. מאוד מוזר, מבחינת הפרקליטות אסורה עליה גם הביקורת הפנימית וגם הביקורת החיצונית ובנוסף, מצד שני, להציג אותה כדיקטטורה גם אסור.

כמובן שכולם מעדיפים מחמאה שקרית על ביקורת כנה כדברי מחזאי הקומדיות הרומאי פלאוטוס, אבל המצב לא יכול להמשיך לכיוון הזה בלי שנמצא את עצמינו במצב של ארגנטינה. מערכת משפט לא תיקנה זה חולי שקשה מאוד לתקן, במיוחד עם לובי אוהד בכנסת ותקשורת תומכת והעדר בגופי ביקורת.

קשה שלא לתהות כיצד ובעיקר מדוע אותם פוליטיקאים ואנשי תקשורת יוצאים להגנת המערכת המשפטית בצורה פבלובית, כל זאת עבור הון פוליטי קצר מועד ומדוע הם לא חושבים על העתיד הקצת יותר רחוק. עתיד בו יכולים להימצא אקטיביסטים שיפוטיים מהצד השני של הקשת הפוליטית. ואז מה הם יעשו? האם גם אז יגבו את המערכת המשפטית בצורה עיוורת? במקום לשתף פעולה ולחזק את הרשות החלשה ביותר, הלוא היא הרשות המחוקקת, אותם פוליטיקאים עושים נזק ומחלשים את הרשות לה הם שייכים ובעצם מחלישים בכך את כל הדמוקרטיה הישראלית שבשמה הם יוצאים אל הקרב.

לכן זעקות הפיטורין או הזעקות "סכנה לדמוקרטיה" לא רק מיותרות, אלא אף מסכנות יותר את הדמוקרטיה מהביקורת שאותה הם מגנים. כיוון שביקורת היא ערך יסודי בדמוקרטיה. חוסר היכולת לבקר בצורה חופשית כל מוסד או גוף ממשלתי, הוא מתכון בטוח בדרדור הדמוקרטיה למחוזות אפלים. כי היעדר אפשרות לביקורת היא פשוט סתימת פיות.

דני גלמן

דני גלמן

אני חושב שהאמת תמיד פשוטה. היא פחות או יותר חייבת להיות. היא צריכה להיות מספיק פשוטה שילד יוכל להבין אותה. אחרת יהיה מאוחר מדי. עד שתבין אותה יהיה מאוחר מדי