הידוק יחסים. צילום: לע"מ
הידוק יחסים. צילום: לע"מ

קשריה של ישראל עם סין קיבלנו זריקת עידוד לאחר בביקורה של סגנית ראש ממשלת סין ליו ינדונג בישראל לפני כחודשיים, כאשר נחתמו לא פחות משישה עשר הסכמים לשיתוף פעולה. אך נראה שלא כולם היו מרוצים מהתקדמות זו.

לפני כשבוע וחצי פורסם מכתב של שישה עשר רבנים הקוראים לשר הבריאות יעקב ליצמן להתנער מההסכמים שנחתמו בתחום הבריאות. באחדים מאתרי האינטרנט נאמר כי המכתב הוא פרי יוזמתם של הרבנים ולא היא, את המכתב יזם טל בביץ׳, המתנגד באופן עקבי לשלטון הסיני ופועל בערוצים רבים לשם כך. מלבד הניצול הציני של רגישותם המוסרית של אותם רבנים ולצד חוסר הבנתם בתחום, ישנם במכתב אי דיוקים והטלת אשמה חריפה ולא מבוססת בסינים ובכל מי שסוחר ומנהל איתם קשרים מכול סוג שהוא, קרי כמעט כל העולם.

מכתבם של בביץ׳ והרבנים פותח כך: ״אין ספק שפיתוח קשרים רפואיים הוא אינטרס ישראלי…יחד עם זאת קשה להתעלם מהעובדה שסין היא גם מעצמה של רשע ודיכוי זכויות אדם״. השאלה הראשונה הנשאלת היא מדוע לבטל רק את הקשרים הרפואיים, הלו זכויות אדם עשויות להיפגע גם בקשרים מסחריים ומדוע לא יקראו הרבנים להפסיק לרכוש מוצרים סיניים, שהרי יתכן ובמהלך יצירתם נפגעו זכויות אדם?

ישראל תהיה זו שתפסיד מביטול ההסכם ומהתרחקות מסין, לא סין. המעצמה השנייה בעצמתה הכלכלית בעולם תוכל למצוא תחליפים למשק הישראלי בקלות. את הביקורת כלפי סין יש להבין לאור העובדה שסין היא המדינה המאוכלסת בעולם וכי הצורך הראשוני של ההנהגה הסינית הוא להאכיל, להשקות ולדאוג לקורת גג לכל אזרחיה. אתגר זה, שאין מדינה נוספת בעולם (למעט הודו) שנאלצת להתמודד עימו הינו אתגר קשה ביותר ויש לבחון ולבקר את ההתנהלות הסינית, אך ורק לאור זאת.

ציטוט נוסף מתוך המכתב הינו: ״במחנות בסין כורתים איברים לשם מכירה לתעשיית השתלות האיברים, וזאת בהרדמה חלקית, ומשליכים להשמדה גופות אנשים שטרם מתו״. אין ספק שכל בעל לב יזדעזע למשמע ידיעה שכזו, אך האם זו היא ידיעה וודאית? האם הרבנים מכירים את כל הפרטים אודות האשמה חמורה וגורפת זו? אינני מבקש לטעון שכל ההאשמות שקריות, אך מספיק שאציין שאת ההתקוממות הטיבטית כנגד סין ממונה ולובתה בידי האמריקאים דרך ה-CIA, על מנת להבין שמצב העניינים בסין סבוך ומורכב. וודאי שהוא הוא הופך סבוך יותר כאשר ידיים זרות בוחשות בו.

הפניה של בביץ׳ לרבנים ולא לאישי ציבור אחרים אינה מקרית. בביץ׳ קיווה להשיג בכך השפעה צינית על ליצמן, יהודי חרדי שיהיה חייב לסור לדברי אותם הרבנים. נוסף על תמיהה בדבר חוסר הבנתם של הרבנים בתחום היחב״ל ובסין, מעוררת תהיות השיטה שבה הם גויסו.

בכתבה שפורסמה בעיתון הארץ, מסביר בביץ׳ כי הוא שלח ל-150 רבנים שונים הודעות דוא״ל ושישה עשר מתוכם ענו והם הם החתומים על המכתב, מקבץ אקראי לחלוטין ולא התארגנות מסודרת הבוחרת לתמוך או להתנגד לנושא מסוים. תומכי תוכן המכתב וודאי יטענו שזה הוא נושא מוסרי ואין זה משנה האם הרבנים מבינים בגופו של העניין, שכן הם רק מביעים את דעתם המוסרית. על כך יש להשיב: האם בשל אותם הטענות שמעלה בביץ׳ יש למנוע סיוע למערכת הבריאות הסינית שיכולה להציל חיים של אזרחים סינים? האם בשל אותן הטענות, שבביץ׳ איננו מפרט את מניעיו ומקורותיו, יש לפגוע ביחסים האסטרטגיים של ישראל עם סין?

לבביץ׳ ולרבנים הייתי ממליץ ללמוד ממדיניות החוץ הסינית, את עיקרון אי ההתערבות, שמשמעותו היא שאין סין מתכוונת להתערב בנעשה במדינות איתן היא מנהלת קשרים, מכיוון שהיא אינה מתיימרת להבין את המורכבות הפנימית שלהן. את החלק השני של עיקרון זה, הדורש מהמדינות איתן סין נמצאת בקשרים לא להתערב בנעשה בשטחה, יישמו באופן יפה במשרד הבריאות כאשר הגיבו בשלילה לבקשתם של בביץ׳ והרבנים.

20 News

20 News