הסכם הפסקת האש המסתמן בין ישראל לארגון הטרור חמאס הוא נקודת השיא בשפל של המשבר מול רצועת עזה בקיץ הזה. ישראל אמרה כן לטרור ולא להרתעה ונכנעה אחרי 130 יום לארגון טרור שהצליח באמצעות בלונים וסמרטוטים מהולים בדלק לנצח את המדינה החזקה במזרח התיכון ובעלת הצבא מהטובים בעולם.

נשכחו. סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול הי"ד

 

הנזק הישיר כבר לא נמדד במאות מיליונים של שדות שרופים או חקלאים שאבדו את פרנסתם, הנזק הישיר נמדד במחיר חסר תקדים של איבוד ההרתעה. מי זוכר את היהירות שעטפה את המדינה אחרי פיצוץ הסכם הגרעין האיראני והבאת הפרויקט על ידי המוסד? מי זוכר את הגאווה שהציפה אותנו אחרי שספרנו לעולם איך דפקנו לאסד כור גרעיני לפני עשר שנים ואסד עד היום שותק על זה? מי זוכר את תקיפות חיל האוויר על מליציות שיעיות בסוריה, את אותה נחישות של צה"ל מול איום על הגבולות?

האידיאולוגיה הרצחנית של חמאס תמשיך לשלוט בעזה

עכשיו מביטים בנו מסביב לגבולות ישראל ארגוני טרור ורואים איך חמאס הצליח להחזיר את הכבוד לעולם הערבי ואיך ישראל בחסות ממשלה הכי ימנית שהייתה כאן מתרפסת בחסות המצרים והאמריקאים. איך שר ביטחון מבזה עצמו אחרי שורה של התבטאויות לוחמניות ובהן מיתות חמאס וחיסול הניה מבטיח להפוך את עזה לסינגפור. תעירו את הימנים מהחלום ליברמן מחבק את עזה מי היה מאמין.

מחבלים מפריחים בלוני תבערה. צילום ארכיון: פלאש 90

 

חמאס לא סופר את ישראל ועם הזמן התיאבון שלו רק יגבר. אחרי שיקבל ממשלת ישראל את מה שלא קיבל לפני ארבע שנים ערב 'צוק איתן', ואת מה שלא קיבל כשספינת הטרור מרמרה לא הצליחה להשיג, בקרוב הוא ירצה עוד. וחמאס, שלא תטעו, לא אכפת לו מהרחוב בעזה אכפת לו רק דבר אחד – שהאידיאולוגיה הרצחנית שלו תמשיך לשלוט ברחוב בעזה, שהוא יוכל להמשיך ולתחזק את מנגנוני ההתשה שלו על ישראל ושבכיריו ימשיכו לחיות במגדלים גבוהים מדושנים בחיים טובים, בעוד ברחוב העזתים רעבים ללחם ומחפשים שקע חשמלי לעוד כמה דקות של טעינת מצברים בין הפסקת חשמל אחת לשנייה.

לישראל הייתה הזדמנות לרסן את חמאס

ובצד השני של הגבול, מיליון אזרחים שחיים מתוך אהבה לאדמת עוטף עזה, שהיו בארבעת החודשים האחרונים הגיבורים שלנו, ששמרו על שגרה קשה בזמן שעפיפוני תבערה ריחפו מעל ראשיהם ובאמת ובתמים האמינו שממשלת ישראל וצה"ל החזק ישמרו להם על החצרות והשדות ויכו את החמאס קשה. הם היו מוכנים להקריב את הקיץ ונתנו גיבוי מוחלט לממשלה להחזיר את ההרתעה ומה קבלו בסוף, קיץ בוער והסכם מול ארגון טרור.

שדה כלניות בעוטף עזה בימים יפים יותר. צילום: שי בראל

 

לישראל הייתה הזדמנות לרסן את חמאס לא לשלוש שנים וחצי אלא לעשר שנים ועל הדרך להחזיר את השבויים והנעדרים והיא בחרה שלא! מדינת ישראל שכחה את שבוייה ונעדריהּ והיא חייבת התנצלות לתושבי העוטף ועד שזה יקרה אם בכלל, תושבי העוטף קבלו את התנצלותנו מעומק הלב, סליחה שהפקרנו אתכם.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון