הדו"ח השנתי של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית, שיוצג היום בוועדה למעמד האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, מעלה כי למעלה מ-9000 בני אדם פנו לראשונה במהלך שנת 2015 למרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית. אלו מצטרפים לכ-43,000 פניות בסך הכל שהגיעו למרכזי הסיוע באותה שנה.

הנתון המדאיג ביותר כנראה, הוא כי 60% מהפונים נפגעו כקטינים. כמו כן, 24% מתוך הפניות נוגעות לפגיעות בתוך המשפחה. 87% מכלל הפניות מדווחות על פגיעות בנשים ו-12.4% מדווחות על פגיעות בגברים.

מנתוני דו"ח איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית
מנתוני דו"ח איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

 

נראה כי למרות שתלונות במשטרה הכרחיות במקרים כאלו, לא הן יושיעו אותנו מקיומם של תוקפים בחברה, שכן רק 14.5% מהפונים למרכזי הסיוע בשנה זו הגישו גם תלונה במשטרה, רק 17% מהתלונות שהוגשו הגיעו לכדי כתב אישום. 3,558 מתוך 4,085 תיקים שנפתחו במשטרה במהלך 2015 בחשד לעבירות מין והטרדה מינית נסגרו ללא הגשת כתב אישום, 66% מהם עקב חוסר ראיות.

הפתרון לביעור התופעה הכאובה הזו מקרבנו ברמה הכללית, נעוץ קודם כל בחינוך. על כך אומרת מנכ”לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, כי: "כיום עומד על סדר היום אישור של פיילוט לתוכנית לאומית למניעת אלימות מינית שמשותפת לשישה משרדי ממשלה, למרכזי הסיוע ולארגון ג'וינט. כרגע אנחנו נמצאים בנקודה קריטית שמחייבת תמיכה של הנהלת משרד החינוך ומשרדים נוספים להפעלת הפיילוט וגם אישור תקציבי של משרד האוצר. ללא תקצוב הולם לקדם תוכנית לאומית ימשיכו אלפי ילדים להיפגע מדי שנה ולשלם מחיר כבר לכל אורך חייהם".

סוליציאנו מדגישה כי "למרות המודעות החברתית הגוברת בשנים האחרונות למגפת האלימות המינית – המציאות בשטח עדיין קשה. העובדה כי שיעור כה גבוה מהנפגעים הם קטינות וקטינים חייבת לעורר זעקה ציבורית”.

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20