ישיבת ממשלה. צילום: לע"מ
ישיבת ממשלה. צילום: לע"מ

ישראל אישרה הסכם לשיתוף פעולה כלכלי עם האיחוד האירופי המחריג את שטחי יהודה ושומרון, כך עפ"י פרסום של נעה לנדאו ב"הארץ".

הסכם CBC MED אושר ע"י רה"מ בנימין נתניהו ביום שלישי כחלק מהחלטת ממשלה ובהמשך יובא לאישור השרים. עפ"י ההסכם, ישראל תקבל מימון בגובה 84.6 מיליון אירו למיזמים חוצי גבולות במזרח התיכון כאשר קיים סעיף טריטוריאלי מפורש האוסר על מימוש ההסכם ביהודה ושומרון.

בין היתר מיועדת היוזמה לפיתוח סוציו-אקונומי, קידום קיימות סביבתית, קידום תנאים לניידות של אנשים, סחורות והון וקידום דיאלוג תרבותי וממשל מקומי.

בחודש ינואר 2017 הוסרה תכנית Creative Europe לשיתוף פעולה בתחום התרבות והמדיה עם האיחוד האירופי מסדר היום של הממשלה לבקשת שרת התרבות מירי רגב ונדחתה למועד לא ידוע. זאת משום שכללה סעיף דומה המחריג את יהודה ושומרון.

לפי התכנית, מוסדות תרבות ויוצרים מהמדינות שמשתתפות בתכנית זכאים להתמודד על קבלת מענקים מקרן של האיחוד האירופי בסך 1.46 מיליארד אירו לשנים 2014–2020. כל מוסד מעשר המדינות מחוץ לאיחוד האירופי שמשתתפות בתכנית יוכל להגיש בקשה למענקים אחת לשנה.

גם ב"הורייזון 2020", שעסק בתחום המחקר והפיתוח שנחתם עם האיחוד האירופי ב-2014 הופיע סעיף טריטוריאלי שמבהיר כי המענקים לא יועברו לקהילות יהודיות מעבר לקו הירוק.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20