פרסום ראשון: סגן השר יעקב ליצמן פיזר היום (ראשון) אופטימיות זהירה בנוגע לסיכויים להגיע להסכמות בנוגע ל'חוק הגיוס'.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90

 

בישיבת ראשי סיעות הקואליציה שנערכה אחר הצהרים אמר ליצמן: "נושא הגיוס פתיר. כבר בימים הקרובים נשב עם השר ליברמן ונגיע להסכמות". מדובר בעמדה שטרם נשמעה מליצמן בנושא.

השרים בנט וליברמן. צילום: פלאש 90

 

בתוך כך, השר נפתלי בנט מתח ביקורת חריפה על שר הביטחון  בנט טען כי במהלך כהונתו של שר הביטחון אבדה לישראל ההרתעה ביהודה ושומרון והודיע כי בכוונתו לקדם בהליך חקיקה זריז את חוק גירוש מחבלים, שיאפשר לגרש משפחות של מחבלים מיישוב אחד לאחר בתוך שטחי איו"ש.

"ליברמן לא דואג להרתעה, אין הריסת בתים מהירה, אין העמדה מהירה לדין, לא מונע העברת כספים, לא מגרש את המשפחות. אני רואה את החוק הזה כמנוף להזיז את שר הביטחון ומערכת הביטחון לעשות את העבודה ולהחזיר את ההרתעה", תקף בנט.

היועץ המשפטי מנדלבליט שטח את הבעייתיות של החוק, בעיקר בזירה הבינלאומית, וראש הממשלה נתניהו הציע לבנט פשרה: במהלך ישיבת הקבינט שמכונסת בשעה זו יוצעו לו דרכים להגביר את ההרתעה מול הפלסטינים כאלטרנטיבה לחוק שהוא רוצה לקדם.

באשר לפסקת ההתגברות בעניין המסתננים – מנדלבליט הביע התנגדות לקידום פסקת התגברות צרה כפי שדורש השר כחלון, שלא נכח בישיבה. השרים שקד ולוין סיכמו שיפעלו יחד כדי להפעיל מכבש לחצים על כחלון להסכים לפסקת התגברות רחבה, שעליה יוכל היועמ"ש להגן.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20