שר הבריאות יעקב ליצמן היום בוועדת הכספים. צילום: פלאש 90

שר הבריאות יעקב ליצמן היום בוועדת הכספים. צילום: פלאש 90

שר הבריאות, יעקב ליצמן הודיע היום (ג') בוועדת הכספים, כי הנחה "את כל בתי החולים לתת את התרופה שפותחה ונותנת מענה לחולי SMA מיידית לכל החולים הקשים במחלה, בין 12 ל- 15 ילדים". השר אמר את הדברים בעקבות הדיון שקיימה ועדת הכספים בנושא בשבוע שעבר.

ליצמן הוסיף, כי לגבי יתר הילדים, הוא פועל באופן שיאפשר לתת מענה לכל ילד שמצבו יחייב את מתן התרופה ואף רמז, ש"למרות שאינו מתערב בהחלטות ושיקולי ועדת סל התרופות, נראה שהוועדה דירגה את התרופה במקום גבוה, מה שעשוי לאפשר את מתן התרופה לכל הילדים החולים במחלה, כ- 80 ילדים".

עוד אמר ליצמן בדיון המיוחד: "מעולם לא התערבתי בהחלטת ועדת סל התרופות. בדקנו מה קורה בבריטניה, גרמניה וצרפת, שם יש את אותה הבעיה והחלטנו בדיוק כפי שהוחלט בהן. החלטנו לגבי מחלת ה- SMA שבכל המקרים הקשים התרופה תינתן מיידית. נתתי הוראה לכל בתי החולים, לתת את התרופה דרך החברה המספקת אותה. כל מי שצריך את זה, כ- 15 ילדים מתוך ה- 80. מי שיכול לחכות זמן מה, לכל היותר כחודש ימים, אני לא רוצה לשבש את דיוני הוועדה, אך אם יצטרך אני אדאג שהוא יקבל את התרופה".

יו"ר שדולת המחלות הנדירות בכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד): "שמעתי את ההודעה עם תחושת הקלה, אך זו מלווה גם בחשש. מצד אחד, תחושת הקלה שמטפלים במקרים הכי קשים, אך מצד שני, התרופה הזו תורמת גם למניעת נזקים של כיסא גלגלים ובעיות אחרות ויש גם משמעות שלילית בהמתנה בחודשיי החורף. בכל מקרה, אני מברך את השר על ההיענות המהירה שלו לנושא".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "מדובר בבשורה חיובית וחשובה אך לטווח הקצר. לשבועות הקרובים, לכך שאם יהיה מקרה חירום הילד יטופל. אך היה בוועדת הסל ותחליט שלא נכלל – האם הבשורה בתוקף נשארת גם לשנה הקרובה ולשנתיים הקרובות. יש חשש שמלווה את המשפחות, שמתחילים לדבר על טייפ 1  וטייפ 2-3. החשש הוא שיהיה משפט שלמה. יש עודף של 20 מיליארד ₪, פחות מאחוז אחד מהכסף הזה יכול להציל כל הילדים".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), סיכם ואמר: "אני מודה לשר, זו בשורה גדולה. נכון עשית שבאת לומר את הבשורה הזאת כאן. אנחנו מודים לך". עוד אמר: "הבטחנו לא לעזוב את הילדים האלה לבד לגורלם וקיימנו. ועדת הכספים תמשיך לעקוב ולוודא שכל ילד שזקוק לתרופה בהתאם למצבו יקבל את התרופה".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי