שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) הודיע הערב (ה') בראיון לרדיו 'קול חי' כי "בלי החרגת צופרי השבת נתנגד לחוק המואזין".

ליצמן ונתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ליצמן ונתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליצמן אמר את הדברים לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו חזר בו מהסיכום בין ליצמן ליו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן כי החוק יחול על כל שעות היממה, מה שיכלול גם את צופרי השבת.

"ראש הממשלה התחייב מולי ויהיה חייב לעמוד בזה, אחרת החוק לא יעבור, אצביע נגד", הוסיף ליצמן. בסביבת נתניהו מסבירים כי ראש הממשלה נחוש להעביר חוק חזק יותר ממה שסוכם.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, יעשה בימים הקרובים מאמצים להביא לפשרה בחוק, שתהיה מקובלת על ליצמן ונתניהו כאחד.

אולם, לחצים גם מצדו של יו"ר ש"ס אריה דרעי הובילו את ראש הממשלה להורות על ריכוך החוק וחוק המואזין לא עלה אתמול (ד') להצבעה – שוב.

יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) הודיע למוטי יוגב (הבית היהודי) כי הצעתו לא תועלה להצבעה במליאה, וכי יש לרכך אותה. מי יגיש את הנוסח החדש? על הנקודה הזו ניצת קרב קרדיטים חדש בימין. מצד אחד, יהודה גליק (הליכוד) וזוהיר בהלול, ומהצד השני, מוטי יוגב (הבית היהודי), שהגיש את ההצעה המקורית.

מאז אושר לראשונה החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה נתקל החוק במהמורות, בכל פעם מכיוון אחר. פעם זה ליצמן, פעם זה דרעי, פעם זה טיבי, פעם זה יאיר לפיד. הברית החרדית-ערבית אותה מנהיג דרעי הובילה לכך שש"ס מפעילה לחצים על מנת לדחות את ההצבעה על החוק ולרכך את הצעת החוק, שכבר עברה שינויים בשל בקשות הסיעות החרדיות.

בהמשך להסרת ההצבעה על חוק המואזין מסדר היום, הקימו הח"כים גליק ובהלול צוות של חברי כנסת לקידום אלטרנטיבה לחוק המואזין ובהם: חבר הכנסת אלי אלאלוף (כולנו), ח"כ יצחק כהן (ש"ס) ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) וח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה). צוות הח"כים ינסה לקדם חלופה מוסכמת, כהמשך לכנס שערכו השניים ביום שני. המטרה – לקדם הבנות דתיות בדרך של הידברות. בכנס השתתפו רבנים, שייח'ים, אימאמים וכמרים בכירים.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20