מנהרות הטרור של חיזבאללה נבנו בין היתר בעצת מומחים מצפון קוריאה. כך על פי פרסום ב'מרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה'. הפרסום מתבסס מסמך שהוצג בפני הקונגרס בארה"ב בשנת 2008 כפי שדווח לראשונה באתר הצרפתי "Intelligence Online" ובו מופיע הקשר בין ארגון החיזבאללה לבין צפון קוריאה מידע לגבי התמיכה אותה מקבל ארגון הטרור מהצפון קוריאנים.

לפי הדיווח, לארי ניקסץ, חוקר ומומחה לענייני ביטחון במזרח אסיה הציג בפני הקונגרס האמריקאי בשנת 2008 דו"ח ועל פיו כבר בשנות ה- 80 החל קשר בין חיזבאללה לצפון קוריאה, הקשר נמשך אל שנות ה- 90 ונציגים של ארגון הטרור עברו מספר השתלמויות בצפון קוראיה לרבות בניית מנהרות.

לפי הדיווח הצרפתי בשנת 2000 הגיעו נציגים מצפון קוראיה לאדמת לבנון על מנת ללמד את הארגון כיצד לפתח מתקנים צבאיים תת-קרקעיים נרחבים, כולל מנהרות ובונקרים.

חיזבאללה מסתבר קיבל רוח גבית. בשנת 2004 דיווח העיתונאי היפני בוושינגטון של העיתון 'Sankei ', טאקאשי ארימוטו, על מפגש בין נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, עם בכירים צפון קוריאנים בדמשק וביקש מהם סיוע למען החיזבאללה בתכנון ובנייה של מתקנים צבאיים תת-קרקעיים.

שיתוף הפעולה נמשך ובשנת 2006 בכירי ארגון הטרור וביניהם מזכ"ל הארגון חסן נסראללה יצאו לביקור מיוחד בצפון קוריאה ועברו אימונים שונים.

על פי דיווח אחר מהעיתון הלונדוני 'אל-שרק אל-אוסט', שם צוטט "קצין בכיר במשמרות המהפכה האיראנים", נכתב כי יועץ צפון קוריאני סייע לבנייה של מנהרה מתוחכמת בת 25 ק"מ ובעלת נקודות חיבור ואיסוף רבות בהן עשה החיזבאללה שימוש לשינוע וריכוז כוחות.

המרכז הירושלמי מציין כי חיזבאללה שיפר מהותית את יכולותיו במהלך מלחמת לבנון השנייה בזכות אותם מנהרות תת קרקעיות ובונקרים לפי אותם דיווחים החיזבאללה הצליח להחביא כ-1500 משגרי הרקטות שלו בתוך אותם מנהרות, דבר שהקשה על יכולת האיתור של חיל האוויר הישראלי.

דיווח מעניין נוסף הגיע בשנת 2007 מאתר 'Intelligence Online' כי צפון קוריאה וארגון החיזבאללה מחזקים את מערכת היחסים שלהם בעקבות מלחמת לבנון השנייה. האתר ציטט מקורות ב'משמרות המהפכה האיראני' וטען כי איראן וצפון קוריאה הגיעו להסכם לפיו כ -100 מפקדי שדה של חיזבאללה יקבלו הכשרה בצפון קוריאה על ידי אימונים במנהרות תת קרקעיות.

אורן רפאל

אורן רפאל