ליונל מסי הודיע על פרישה מנבחרת ארגנטינה. זלאטן איברהימוביץ עשה את זה בשבע שעבר כאשר הודיע על פרישה מנבחרת שבדיה אחרי ההדחה
מהיורו בצרפת, אבל עם הכבוד, כוכב העל השבדי, עוזב את הנבחרת בגיל 35 אחרי קריירה מפוארת מאוד. מסי, הנחשב לגדול שחקני תבל, הודיע על פרישה מהנבחרת כשהוא רק בגיל 29.

"גדול שחקני תבל"
"גדול שחקני תבל"

 

יכול להיות שהחמצת הפנדל בהפסד המשפיל לנבחרת צ'ילה בגמר הקופה אמריקה גרמה למסי להודיע על הפרישה כאשר הוא בוכה כמו ילד קטן ומלא רגשי אשמה. יכול להיות שהלחץ התקשורתי והציבורי יגרום לו לחזור לנבחרת, אבל ההחלטה של מסי מסמלת יותר מהכל דבר אחד- נכשלתי. אני מסי הגדול מכולם נכשל במשימה הלאומית. מסי מבהיר לעולם כולו כי עם כל הכבוד להצגות שהוא נותן בליגה הספרדית ובליגת האלופות במדי ברצלונה, הוא לא מסוגל להוביל את הנבחרת הלאומית שלו להישגים.

טורניר הקופה אמריקה שנערך בארצות הברית, היה הזדמנות גדולה למסי להביא תואר לארגטינה בעידן שלו. מאז 1993 ארגנטינה לא זכתה בתואר ומסי רצה להביא למדינה שלו תואר, לדעתי היה חשוב לו להביא אליפות לארגנטינה מתואר נוסף לברצלונה אפילו אליפות או ליגת האלופות. בברצלונה יש לו אין סוף תארים אישיים וקבוצתיים ובארגנטינה הוא היה זקוק לתואר כדי להיכנס להיסטוריה. ולא רק. מסי הציג יכולת טובה בקופה אמריקה והוביל את נבחרתו לגמר שם המתינה לו האלופה, נבחרת צ'ילה עם הכוכב הגדול שלה סאנצ׳ס מארסנל. אותו שחקן ששיחק עם מסי בברצלונה עד לפני שנתיים. היכולת של מסי והעובדה שארגנטינה נראיתה טוב יחסית לטורנירים קודמים נתנה לכולם להמר שהפעם ארגנטינה תזכה בתואר. התחושה של רבים היתה שמסי הולך לזכות בתואר הראשון במדי ארגנטינה בדיוק יומיים אחרי שחגג 29, כבר לא ילד.

אבל נבחרת צ'ילה הוכיחה פעם שנייה ברציפות בקופה אמריקה כי יש לה מה למכור גם מול הגדול מכולם. בפעם השלישית ברציפות, מסי מפסיד בגמרים עם נבחרת ארגנטינה והפעם הפסד בפנדלים 4:2 לצ'ילה כאשר דווקא מסי מחמיץ את הפנדל. פתיחת המשחק דווקא היתה שייכת לארגנטינה. מסי וחבריו שלטו והגיעו למצבים. ארגנטינה קיבלה הזדמנות גדולה להבקיע ולנצח אחרי שדיאס, שחקנה של צ'ילה הורחק בדקה ה-28. צ'ילה הוכיחה הרבה בגרות, רוח לחימה, נחישות הסתגרה היטב בהגנה אבל טעות גדולה של השופט הבר לופס גרמה בדקה ה-43 להרחקה של מרקוס רוחו מארגנטינה מה ששינה לחלוטין את המשחק במחצית השנייה וצ'ילה השתלטה על המשחק. סאנצ'ס ואיסלה שהיו הטובים במגרש, הגיעו למצבים רבים וסיכנו את השער של רומרו. אחרי שלא הושגה הכרעה בתום 90 דקות,  דווקא נבחרת ארגנטינה היתה הראשונה שציפתה לפנדלים, כנראה בגלל העייפות של שחקניה. כל הלחץ היה שוב על ארגנטינה ובעיקר על מסי ובדו קרב פנדלים, היה זה שוב מסי שהחמיץ. חברו לנבחרת לוקאס ביגליה החמיץ אף הוא וצ'ילה פתחה בחגיגות מול מסי שמירר כמו ילד והודיע על פרישה מייד בסיום המשחק. העובדה שאלכסיס סאנצ'ס זכה גם בתואר השחקן המצטיין של הטורניר גרמה למסי לבכות עוד יותר.

יכול להיות שההפסד של ארגנטינה בגמר הקופה אמריקה והפרישה של מסי מהנבחרת תסיים את הויכוחים הגדולים בעולם מי הגדול מכולם. בארץ, כמו בעולם כולו, אוהבים בשנים האחרונות אחרי כל הצגה גדולה של מסי במדי ברצלונה לחזור לנושא שמעסיק רבים בעולם הכדורגל, מי השחקן הגדול בעולם בכל הזמנים. פלה, קרויף, מראדונה או מסי. רבים טוענים כי מסי הגדול מכולם. עכשיו, אחרי שמסי פורש מנבחרת ארגטינה בלי אף תואר בגיל 29 בלבד, האם הוא עדיין ראוי לתואר הגדול מכולם?

מסי במדי ברצלונה. צילום: L.F SALAS
מסי במדי ברצלונה. צילום: L.F SALAS

בלי לפגוע בליגה הספרדית, בלי לזלזל ביכולת המדהימה שלו כמעט מידי שבוע, אי אפשר להתעלם מהמבצעים שרק גאון כדורגל יכול לייצר, גם בליגה המעניינת באירופה, ליגת האלופות, אבל השאלה היא האם הגאון והכוכב הענק מברצלונה ראוי לתואר הגדול מכולם בכל הזמנים גם אחרי הכישלון הנוסף במדים הלאומיים? יוהאן קרויף ז״ל היה קרוב לזכייה באליפות העולם עם נבחרת הולנד. קרויף הפסיד בגמר לגרמניה. זכייה של הולנד בגמר המונדיאל היה גורמת לרבים לבחור בקרויף כשחקן ברמה של הגדולים ביותר כמו פלה ומרדונה אולי.
פלה הוביל את ברזיל לאליפות העולם. הכוכב האגדי הגיע לטורנירים גדולים ברגע האמת וזכה בתארים ברמה העולמית. מרדונה הצליח להוביל קבוצה קטנה באיטליה, נפולי, לאליפות היסטורית בלי כוכבים סביבו אלא רק עם שחקנים אפורים ופועלים לצידו. מרדונה הוביל כמעט לבד את ארגנטינה לזכייה במונדיאל. מרדונה שכבר היה מכור לסמים הוביל את ארגנטינה לגמר נוסף במונדיאל בו הפסיד וגם מירר בבכי וסירב לעזוב את המגרש.
מסי שחקן גדול. שחקן ענק. אפשר להשתמש בכל הסופרלטיבים ולהצמיד לו כל תואר ומילה כי הוא אכן שחקן גדול. גם אחרי הפסד בשלושה גמרים, גם אחרי כשלונות רבים בנבחרת, גם אחרי פרישה מהנבחרת בלי תואר. השאלה אם מסי הוא הגדול מכולם בכל הזמנים קיבלה הלילה בארצות הברית, כנראה, תשובה. אלה שעוד התלבטו בשנים האחרונות ודאי יגידו עכשיו כי למסי שמור מקום של כבוד בין הגדולים ביותר אבל הגדול מכולם הוא פלה או מרדונה.

בטורניר היורו בצרפת כריסטיאן רונאלדו זכה לביקורות קשות בתקשורת על היכולת החלשה שלו בטורניר ועל התנהגותו מחוץ למגרש עם העיתונאים. רונאלדו אינו מסי בהתנהגות, הוא לא ילד טוב, הוא ההיפך ממסי. אבל, רונאלדו בניגוד למסי, רונאלדו וינר בנשמה. אחרי היכולת החלשה בשני המשחקים הראשונים ביורו בשלב הבתים, אחרי שזרק לעיתונאי את המיקרופון  לאגם בגלל שביקש לשאול אותו שאלה, רונאלדו הגיע למשחק הגורלי נגד הונגריה, כבש שני שערים ובישל שער והוביל את פורטוגל לשמינית הגמר.

בשמינית הגמר נגד קרואטיה כולם הימרו על מודריץ׳ וחבריו שהציגו כדורגל מבריק ונתנו הצגה מול ספרד. אבל רונאלדו הגיע למשחק עם הרבה אופי, הרבה נחישות ומנהיגות ובישל את שער הניצחון שהעלה את פורטוגל לרבע גמר היורו. אותו רונאלדו הוביל את ריאל מדריד לזכייה בליגת האלופות כשהוא חוזר אחרי פציעה אותה גרר כחודש. הכישרון של מסי גדול יותר מרונאלדו, אבל למסי חסר הוינריות שיש לרונאלדו, הנחישות והרעב לנצח ולהוכיח שהוא הגדול מכולם. יכול להיות שאם רונאלדו היה דומה באופיו למסי, הוא לא היה מגיע לרמות האלה. להערכתי ההתנהגות הלא ראויה של רונאלדו לעיתים על המגרש ולרוב מחוץ למגרש הופכים אותו לשחקן גדול הרבה יותר. לרונאלדו אין את הכישרון שיש למסי מבחינת טכניקה אישית, יכולת כדרור, אין לו את הגאוניות שיש למסי עם הכדור ואין לו יכולת לדבר עם הכדור. רונאלדו לא מסי שמסוגל לרחת כדור ולדהור איתו 40 מטר ולדלג בין חמישה שחקנים בשטח צפוף ולהבקיע. אבל רונאלדו עושה דברים אחרים שמסי לא עושה וזה הופך אותו לשחקן ענק. אולי לא כמו מסי אבל כמעט. העוצמות של רונאלדו גורמות לו להגיע להישגים שאם היה לו את הכישרון המולד של מסי הוא היה מושלם.

תארו לכם שפורטוגל זוכה ביורו? רונאלדו צריך שלושה ניצחונות בלבד כדי להניף את הגביע ולזכות באליפות אירופה. זה לא נראה הגיוני על פי הרמה של פורטוגל, אבל זה גם לא היה הגיוני הלילה שציפה שתנצח ושארגנטינה תפסיד בגמר הקופה אמריקה. יכול להיות דווקא שזכיה של רונאלדו עם פורטוגל ביורו תשכנע את מסי לשוב לנבחרת ארגנטינה רק כדי לפרוש עם התואר שהוא הכי רוצה וצריך כדי לקבל את החותמת הסופית להיכנס להיסטוריה של הגדול מכולם. רק זה חסר לו, למסי, הוא פורש בדמעות בארצות הברית, ורונאלדו מניף בצרפת את הגביע ובוכה מאושר.

הפטריוטים מדברים על זה באולפן

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20