צ'לסי מול ברצלונה. צילום: Chelsea FC & Barcelona FC Official websites

 

שלב שמינית גמר ליגת האלופות ממשיך השבוע עם ארבעה משחקים נוספים כאשר הגדול שבהם יתרחש בלונדון שם צ'לסי תארח את ברצלונה למשחק הראשון מבין שניים. יריבות אדירה יש בין שני המועדונים הללו, כאשר הם נפגשו פעמיים בעשור האחרון כשכל אחת עוברת את יריבתה לאחר 180 דקות מורטות עצבים ובלתי נשכחות.

בשני המקרים, זו שעברה המשיכה עד לזכייה בגביע הנכסף. ב-2009 לאחר 0:0 במשחק הראשון בקאמפ נואו יצאו הקבוצות להכרעה בלונדון. צ'לסי, שבמשחק החוץ שיחקה הגנתי במיוחד, ישבה על השער של ברצלונה והשיגה יתרון משער של מיקאל אסיין הגנאי. המשך המשחק לווה בשערוריית שיפוט גדולה אחרי שהשופט לא שרק למספר פנדלים שהגיעו לצ'לסי. עד הדקה ה-90 נראה היה שלמרות הטעויות צ'לסי תעלה לגמר שני ברציפות, אך אז הגיע הגיבור הספרדי אינייסטה ועם בעיטת פלאש מדהימה שלח את הפפ טים לרשום את עצמה בספרי ההיסטוריה.

בשנת 2012 הדמעות היו הפעם בצד הקטלוני. ברצלונה הגיעה כאלופת אירופה הגאה לצמד המפגשים ונכנעה 1:0 בלונדון. למרות זאת היא עלתה לקאמפ נואו חדורת מטרה ועלתה כבר ל-0:2, כאשר בנוסף  ג'ון טרי האנגלי הורחק. דקה לפני ההפסקה צימקה צ'לסי ל-2:1, מה שהעביר את היתרון בהתמודדות אליה. מכאן ואילך הטרגדיה נבנתה אט אט כאשר מסי החמיץ פנדל וטורס בדקה ה-90 סתם את הגולל על חלומותיה של ברצלונה לגמר שני ברציפות, והעלה את צ'לסי לגמר שם היא זכתה סוף סוף בגביע הנכסף אחרי ניצחון על באיירן מינכן.

מסי. צילום רויטרס

 

אך ההיסטוריה היא מעבר לרמת הקבוצות: הערב יעלו על הדשא גם השחקנים בכחול המכירים טוב טוב את ברצלונה. פדרו, חלוץ צ'לסי, היה שותף מלא לשנים הגדולות של ברצלונה, אך לאחר שברצלונה בנתה את השלישיה האימתנית, הבין שלא יראה יותר מדי דשא ובחר להמשיך את הקריירה בצ'לסי. ססק פברגאס, "הבן האובד" שברצלונה ניסתה להשיב כל כך הרבה זמן (וגם הצליחה), אך משהו בדינימיקה עם צ'אבי ואינייסטה לא עבד ובשנים האחרונות הוא בעל הבית במרכז השדה בצ'לסי, אלברו מוראטה וטיבו קורטואה שהגיעו מריאל ואתלטיקו מדריד בהתאמה, סבלו לא מעט משלטון ברצלונה בליגה הספרדית וירצו להשיג נקמה.

יהיה מעניין לראות כיצד צמד המשחקים יתפתחו במיוחד לאור ההיסטוריה שההכרעה נפלה בדקה ה-181 של התמודדויות. צ'לסי תנסה להגיע עם תוצאה טובה לגומלין שיהיה בקאמפ נואו ותנסה לתקוף מול ההגנה המצוינת השנה של ברצלונה. מנגד, הקטלונים כנראה ירצו להעביר את ההכרעה אליהם הביתה, שם קורים נסים ונפלאות (1-6 על פריז, זוכרים?). ועדיין, כולנו זוכרים את הפעם האחרונה שברצלונה פגשה את צ'לסי – פרננדו טורס חורר את ליבם של 90,000 הצופים.

במשחק נוסף, באיירן מינכן לא צפויה להיתקל בקושי רב מול בשיקטאש הטורקית באליאנס ארנה. צפוי לנו ערב מעניין, מותח וקסום. אל תחמיצו .