נהיה שקט. מוריניו. צילום: Aleksandr Osipov

 

ליגת האלופות חוזרת היום עם שני משחקים, פתוחים לחלוטין לכל הכרעה, כאשר מנצ'סטר יונייטד תארח את סביליה לאחר 0:0 במשחק הראשון בספרד, ואילו רומא תנסה למחוק פיגור 2:1 שתארח את שחטאר דונייצק.

במשחק המרכזי, מוריניו יהיה כרגיל הכוכב המרכזי. המאמן הפורטוגלי המעוטר של מנצ'סטר יונייטד התפרסם לא מעט בעולם הכדורגל, לא רק בגלל היותו מאמן מצוין שזכה בתארים רבים או בזכות הפה הגדול אלא בזכות שיטה שזכתה לשם: "להחנות את האוטובוס".

באפריל 2010 נפגשו ברצלונה ואינטר בחצי גמר ליגת האלופות. ברצלונה הגיעה למעמד כאלופת אירופה הגאה ואילו מוריניו וחניכיו הגיעו כאנדרדוג. המשחק הראשון שהתקיים בסן סירו הסתיים ב-1:3 מפתיע לאינטר שידעה שהיא חייבת לשמור על התוצאה בגומלין כדי להעפיל לשלב הבא.

פוגבה מול סביליה במשחק הראשון. צילום: Manchester United official website

 

ובכן, יש לשמור ויש לשמור. במשחק הגומלין בקאמפ נואו, מוריניו הורה לחניכיו לבצע בונקר מארץ הבונקרים כך שהשחקנים, לרבות דייגו מיליטו, ווסלי סניידר וסמואל אטו (שתופקד כמגן במקום תפקידו כחלוץ במשך כל המשחק) פשוט לא נתנו לברצלונה להגיע בכלל לסף הרחבה שלהם. ברצלונה ניצחה לבסוף 0:1 אך היתה זו אינטר שהעפילה לגמר ליגת האלופות ואף לקחה את הגביע.

לאחר המשחק מוריניו התראיין ואמר: "ניצחנו את ברצלונה, אך כולם מדברים על כך שנאלצנו לעשות זאת ע"י זה שהחנינו את האוטובוס ברחבה שלהם. לא החנינו אוטובוס, אלא החנינו מטוס ועשינו זאת כי היינו בפיגור של שחקן". מאז הביטוי הלך כברת דרך עם מאמנים הגנתיים אך בעיקר עם מוריניו.

העיתונאים, כל אימת שמוריניו נוקט בבונקר, אומרים עליו שהוא החנה את האוטובוס וכך מתייחסים אליו גם מאמנים אחרים. פפ גאוורדיולה אמר עליו בדצמבר האחרון: "ביום שבו אחנה את האוטובוס ואתגונן כפי שהוא עושה, אעדיף לפרוש מהמקצוע".

שחקני שחטאר חוגגים במשחק הראשון מול רומא. צילום: Shakhtar FC official website

 

אך מוריניו זה מוריניו ובשבילו, המטרה מקדשת את האמצעים. במשחק הערב, מוריניו לא יוכל להחנות את האוטובוס או המטוס כפי הוא לעיתים עושה. תוצאת 0:0 בחוץ , על אף שהיא טובה כי זה לא הפסד, היא חרב פיפיות כי היא מכריחה אותך לנצח במשחק הבא.

תיקו עם שערים לא יספיק לשדים האדומים והם יצטרכו לתקוף ולהבקיע שערים. עם החלוצים שיש להם (רשפורד, לוקאקו, אלכסיס סנצ'ס) והתקופה הרעה שסביליה נמצאת בה, יונייטד אמורה להעפיל לשלב הבא גם בלי להשתמש בטקטיקה השנויה במחלוקת.

בשחק השני רומא תתמודד מול שחטאר דונייצק ותנסה להימנע מספיגת שער מול סוללת הברזילאים של שחטאר כדי להעפיל לשלב רבע הגמר.