שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים הבוקר (שישי) – ביומו האחרון בתפקיד – סיור פרידה ממפקדי וחיילי אוגדת עזה, וכן מראשי הרשויות ובעלי התפקידים בעוטף עזה.

שר הביטחון ליברמן בסיור בגבול עזה. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

במהלך הביקור התייחס ליברמן, שבחר להיפרד ללא טקסים רשמיים, למצב הביטחוני בגבול הדרום ולהחלטה הדרמטית להתפטר מתפקידו כשר ביטחון.

"בחרתי את הסיור האחרון כשר הביטחון לעשות באוגדת עזה ובמפגש עם התושבים בעוטף. בסך הכל השקעתי לא מעט מאמץ בשנתיים וחצי האחרונות קצת לשנות את המציאות וגם לתת סיוע ותחושת ביטחון לעוטף עזה, לכן גם במקום כל הטקסים אמרתי שאת הסיור האחרון נעשה כאן", הבהיר השר בפתח דבריו.

ליברמן המשיך ואמר כי כל תושבי עוטף עזה זכאים לרמת הביטחון בדיוק כמו תושבי תל אביב, וכי "לא יתכן שאחרי שחמאס משגר כ-500 רקטות לעוטף עזה, לדרום הארץ, ראשי חמאס מקבלים למעשה חסינות מהקבינט הישראלי. לא דגי רקק שלוחצים על הכפתור, אלא אלו שנתנו פקודות לשגר 500 רקטות מרגישים במסגרת המדיניות הנוכחית חסינים ובטוחים".

באשר לסיוע הכספי שממשלת ישראל איפשרה, אמר השר "צריך להבין שמה שקרוי אותו סיוע כספי, 15 מיליון דולר, שאפשרנו להעביר במזומן לחמאס, לרצועת עזה, זה 15 מיליון דולר מימון לטרור נטו. כל אחד שאומר שיש רשימה, שיש מנגנון פיקוח ובקרה ושיש טביעת אצבע, טביעת רגל ועין- הכל אחיזת עיניים. ברגע שכסף במזומן חוצה את גבול הרצועה אין שום פיקוח עליו.

"מי שמסתכל מי הראשונים שקיבלו את הכספים ונהנו מאותם 15 מיליון דולר, זה אותן משפחות של 230 מחבלים שנהרגו בעימותים עם חיילי צה"ל על הגדר והם קיבלו את זה תחת סעיף "סיוע הומניטארי למשפחות נזקקות". הנקודה הנוספת שכדאי שניקח אותה בחשבון – אנחנו כרגע מאכילים מפלצת שאם לא נעצור את ההתעצמות ובניין הכוח שלה, אנחנו בעוד שנה נקבל כאן אח תאום של חיזבאללה, עם כל המשמעות.

"אני במשך שנתיים וחצי נשכתי שפתיים, ניסיתי לשנות דברים מבפנים, אבל שתי ההחלטות האחרונות על העברת 90 מיליון דולר לחמאס בחצי שנה הקרובה וגם ההחלטה על הפסקת האש – אלו היו שתי החלטות יותר מדי, ולכן נאלצתי להתפטר מתפקידי והיום כבר באתי כסיור אחרון לכאן ועוד אחזור לכאן כבר כחבר כנסת".

לשאלות כתבים באשר לעתידו הפוליטי והאפשרות כי בנט יכהן כשר ביטחון, ענה ליברמן: "צריך כרגע להתרגל, אני ביום ראשון חוזר לכנסת, נתארגן, אני מניח שהבחירות בדרך ונעשה את המקסימום…אני לא ממנה שרים וזו לא אחריות שלי, אני סיימתי את תפקידי, כל השאר זה על שולחנו של ראש הממשלה".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון