יומיים לפני כניסתו לתפקיד, אמר אביגדור ליברמן כי אם יהיה שר ביטחון – יציב אולטימטום בפני בכיר חמאס ברצועה, איסמעיל הנייה: 'או שתחזיר תוך 48 שעות את הגופות והשבויים או שאת מת'. כעת, כשנה אחרי, הוא מודה: "יצאנו מרצועת עזה, אמרנו שאם יהיה משם טרור אז נמחק אותם. היו לא מעט הבטחות, כולל שלי, שלא היה להן כיסוי". את הדברים אמר היום (ה') ליברמן בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS).

"לא היה להן כיסוי". ליברמן. צילום: באדיבות 'כנס הרצליה 2017'

כזכור, בחודש מאי 2016 שיגר שר הביטחון לעתיד את ההבטחה, היישר מספסלי האופוזיציה. "אני אומר לך ואתה יכול לתפוס אותי במילה ופה הכל מוקלט, אם אני שר הביטחון – אני נותן לאדון (אסמאעיל) הנייה 48 שעות. או שאתה מחזיר את הגופות והאזרחים או שאתה מת. מבחינתי אתה פשוט תזמין לעצמך מקום בבית קברות הכי קרוב אליך, אין דבר כזה", אמר באירוע שבת תרבות בבאר שבע.

ארבעה חודשים בלבד לאחר כניסתו לתפקיד, כבר הסתייג מדבריו אז ואמר בראיון לערוץ 20 כי "הנושא של חיילינו השבויים בידי חמאס זה נושא ראשון באותו סדר עדיפויות שאנחנו רואים, כצבא, כמערכת ביטחון. אבל כמה שפחות נדבר על זה ככה נטיב". אולם הוא הדגיש כי אינו מתחרט על אמירתו כאיש אופוזיציה: "אני לא מתחרט. בטח לא על האמירה הזאת. צריך כרגע לעבוד ולא לדבר על אמירה".

"המטרה שלנו זה למנוע מלחמה"

עוד אמר היום בכנס ליברמן של 2017 כי "אין לנו שום כוונה ליזום שום מהלך צבאי. לא בקיץ ולא בסתיו, לא בצפון ולא בדרום. המטרה שלנו זה למנוע מלחמה, ואתה יכול למנוע מלחמה רק באמצעות יצירה הרתעה אמיתית, אמינה, שמונחת על השולחן ואף אחד לא מפקפק באמינות שלך. זה קודם כל התפקיד הראשון.

חי ובועט. בכיר חמאס איסמעיל הנייה. צילום: פלאש 90
חי ובועט. בכיר חמאס איסמעיל הנייה. צילום: פלאש 90

 

"לגבי כל מה שקורה ברצועת עזה: אני פועל, מהרגע שנכנסתי למשרד הביטחון, לפי אסטרטגיה ברורה. מה אנחנו רוצים בסוף ברצועת עזה? הרי המצב הזה לא יכול להימשך לנצח. לצערי, אפילו על האסטרטגיה שלנו ברצועת עזה אי אפשר לדון אפילו בקבינט, כי אם אני אסביר את זה בקבינט, אז דקה אחרי זה אנחנו נראה את זה בכל האתרי האינטרנט ובכל כלי התקשורת. אבל אתם חייבים להיות בטוחים, שלפחות מבחינת משרד הביטחון כיום, אנחנו מובלים את הדברים לא מדחי אל דחי, אנחנו לא מזדנבים אחרי האויב, אלא אנחנו מובילים קו ברור עם אסטרטגיה ברורה".

ליברמן אז והיום
ליברמן אז והיום. צילום שמאלי: פלאש 90

 

לדבריו, "משבר החשמל בעזה הוא משבר פנים פלסטיני. אני לא חושב שאנחנו צריכים להיכנס לשם בכוח, המשבר הזה לא הולך להיפטר. אבו מאזן לא עשה קיצוץ חד פעמי. לפחות כרגע כוונותיו להמשיך ולקצץ, ובתוך כמה חודשים להפסיק בכלל להעביר תשלומים גם עבור הדלק וגם עבור התרופות וגם עבור המשכורות וגם עבור עוד הרבה דברים נוספים. כלומר, זה כבר לא משהו טקטי שהוא עשה, חד פעמי. אצלו זו אסטרטגיה. אסטרטגיה להערכתי כפולה: גם לפגוע בחמאס, וגם אולי לגרור את חמאס לעימות מול מדינת ישראל. אחרת אין לי הסבר למה הוא עשה דבר כזה חד צדדי בלי לתאם איתנו, בלי לתאם את זה עם המצרים או עם הירדנים. פשוט צעד חד צדדי, שהוא גם ממשיך להוביל אותו באופן חד צדדי. לכן המסקנה שלי היא, שבתוך תוכו הוא מקווה לראות אותנו בתוך עימות עם רצועת עזה".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20