במהלך אירוע הרמת כוסית של מפלגת "ישראל ביתנו" הערב (ד') התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן להחלטת בג"ץ לבטל את חוק הגיוס החדש. "אנחנו עקביים בעמודתנו מה שראיתי משם, אני רואה כאן אבל ברזולוציה הרבה יותר גבוהה ובצורה טובה ואני רק מתחזק בתפיסות שגיבשתי במשך השנים", אמר השר בכנס שנערך במוזיאון ארצות המקרא בירושלים. "אנחנו לא נלחמים נגד חרדים או נגד בית המשפט העליון, אלא משתדלים לגשת לבעיה לפי הקריטריון הכי חשוב בחיים – השכל הישר".

"כשאתה רואה קיטוב ופילוג זה הכי מסוכן. זה יותר חשוב מנשק וכלכלה. אנחנו מדברים על שירות לכולם, אבל כשמדברים על זה ושאין סוג א' וסוג ב', כל צעיר שמגיע לגיל 18 חייב להגיע או לשירות צבאי או לאומי. ואני מדבר גם על היהודים, המוסלמים והנוצרים, זה בכלל לא משנה", ציין ליברמן.

השר ליברמן בהרמת כוסית, הערב. צילום: ללא קרדיט
השר ליברמן בהרמת כוסית, הערב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לדבריו, "יהודים תמיד שירתו בצבאות זרים. במלחמת העולם הראשונה הגענו לאבסורד שיהודים נלחמו משני צידי המתרס ותמיד היינו מזדהים ולויאלים למדינה שחיינו בה. ולכן אני מצפה ודורש מכל צעיר. אני לא מבין למה חרדי לא יכול לשרת בשירות צבאי או לאומי. אותו דבר לגבי מוסלמי או קתולי, יש כאן מספיק אתגרים לכולם בכל תחום. שירות לאומי חייב להיות שירות לאומי משמעותי, זה לא הצופים ולא תכנית כבקשתך".

"יש מכשירים אפקטיביים לסנקציות על סרבנים"

ליברמן הזכיר את הצעת החוק בנושא שסיעתו הגישה מספר פעמים, עוד בטרם ניתנה פסיקת בג"ץ. "אני שומע את השאלה: איך תגייס את כולם? תכניס לכלא? אין שום כוונה להכניס לכלא אף אחד, אם רוצים להיות יעילים ולא להעוך את הסרבנים לגיבורים אני יכול לרשום להם רישום פלילי", אמר. "הם לא יקבלו מלגות בהמשך ומי שירצה ללמוד באוניברסיטה שישלם שכר לימוד מלא והמדינה לא תסבסד אותו. יש פה מכשירים אפקטיביים לסנקציות על סרבנים ואנחנו נמשיך לעבוד בכיוונים הללו".

על כוונת הסיעות החרדיות להעביר את פסקת ההתגברות אמר ליברמן כי "פסיקת בג"ץ זו הזדמנות לטפל בכל העוולות ויש כאלה לא מעט. זו טעות לדבר על פסקת ההתגברות. זה הרבה יותר נכון לשדבר על שינוי מהותי. הבעיה המרכזית זה המאזן הכולל בין כל מרכיבי השלטון במדינה שהשתנו בצורה לא נכונה. מה שראינו בשנים האחרונות לא רק במקרה של חוק טל, גם בנושאים אחרים, הדברים הם דברים לא סבירים. צריכים לבחון מחדש את חוקי היסוד – חוק השפיטה, כבוד האדם וחירותו וחופש העיסוק כי אתה מגיע לאבסורדים בלתי אפשריים".

כינוס החירום של הסיעות החרדיות ש"ס ויהדות התורה, היום. צילום: פלאש 90
כינוס החירום של הסיעות החרדיות ש"ס ויהדות התורה, היום. צילום: פלאש 90

"בג"ץ ביטל את הפסילה של ארבעה תושבי מזרח ירושלים שנבחרו מטעם חמאס לפרלמנט ואנחנו משלמים להם ביטוח לאומי וכדומה. לא צריך להיות משפטן, צריך שכל ישר. הדבר הזה הבסיסי זו תוצאה של מאזנים לא נכונים בחברה הישראלית. מבחינה זו בית המשפט העליון נכנס לתחומים לא לו. גם בביטחון וגם בתחומים אחרים", הוסיף השר וסיכם: "אנחנו נדרוש גיוס לכול, זו תפיסתנו מאז ומתמיד. מיד אחרי החגים זה יכנס להילוך גבוה ואנחנו נילחם על עמדתנו".

שר הביטחון דיבר בהרמת הכוסית גם על סוגיית הגרעין האיראני. "מי שחושב שאנחנו מעלים את איראן מסיבה פוליטית הוא בור ולא מבין על מה הוא מדבר. האתגר הביטחוני הגדול של מדינת ישראל זה איראן שמתקדמת בארבעה צירים מקבילים כשהמטרה היא השמדת מדינת ישראל. הם לא מסתירים את זה".

"ההסכם שנחתם עם איראן לא מעכב אותם אפילו יום אחד. הם לא מפרים את ההסכם כי הוא לא מעכב אותם. ההסכם לא אוסר עליהם במחקר ופיתוח והם כרגע במלוא המרץ בונים טילים ומודדים מרחקים. הם משלימים את המחקר והתכנית הצבאית ושההסכם יסתיים הכל יהיה מוכן. מי שמסתכל מה קורה עם צפון קוריאה, זה כאין וכאפס למה שיקרה כשאיראן תהיה גרעינית. הם בדרך לשם והם עושים את זה בצורה נחושה", הסביר ליברמן.

מתקן הגרעין האיראני
מתקן הגרעין האיראני
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי