שר הביטחון אביגדור ליברמן בהרמת כוסית של ישראל ביתנו לקראת ראש השנה, ספטמבר 2017. צילום: פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

"מי שמדבר סרה בעובדי מערכת הביטחון לא נהיה איתו בקשר, וזה כולל את ראש המועצה שלי בגוש עציון, שלמה נאמן", כך אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן בראיון לגליון החג של "מקור ראשון". "אחרי שהתבטא בעניין שדה־בועז ונתיב־האבות הוריתי לאנשי המשרד לנתק איתו קשר. לא אסבול השתלחויות של אנשי ציבור בחיילים ובעובדי משרד הביטחון. כל חבר כנסת, כל שר, כל ראש מועצה שמשתלח בעובדי משרד הביטחון, פשוט מנתקים איתו קשר. לא עונים לטלפונים ולא מקבלים לפגישה. כלום", הבהיר השר.

בעוד השר מקפיד לטפח תדמית של ימין פרגמטי, בשמאל הזהירו מפניו ובימין התאכזבו מהפינויים בתקופת כהונתו וטענו כי הבנייה בהתיישבות מועטה. "לא צריך להאמין לאף אחד, צריך רק להביט במספרים. מה שיצא לבנייה בפועל, אם אני לא טועה, זה 1,400 יחידות, ומדובר בקבלנים בשטח ששמו יסודות וממשיכים לעבוד. יש עוד כעשרת אלפים בתים בשלבי תכנון כאלה ואחרים. הכול מתפרסם וגלוי לעין ואנחנו מקפידים שלא ליפול לרישום כפול, כלומר לא לספור אותה דירה פעמיים – פעם ראשונה בשלבי התכנון ופעם שנייה עם היציאה לשיווק. כשאני לוקח את כל הסטטיסטיקה משנת 2000 ועד היום, אני רואה שלא היה היקף כזה עד כה".

לדברי השר הבנייה ביישוב החדש למפוני עמונה כבר אושרה וגם בניית 300 יחידות הדיור להם מצפים תושבי בית אל כבר זמן רב נמצאת בטיפול. "מדובר בתהליך שלוקח זמן. אתה לא יכול לקפוץ כמה מדרגות, אם כי נכון שיש בעיה קשה של הגופים המשפטיים וצריך לחשוב על גישה אחרת, כי אני מרגיש שאני רץ אחרי הזנב של עצמי. לפני הכול החוב הגדול של בית־אל, 300 יחידות דיור, אנחנו בטיפול סביב זה, ואת זה צריך קודם כול", הסביר ליברמן.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן. צילום: פלאש 90
ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן. צילום: פלאש 90

"אנחנו עושים הכול בשקיפות מלאה, גם מול האמריקנים. אני לא יודע לעבוד אחרת. כפי שהודענו מראש, אנחנו מכנסים ארבע פעמים בשנה את המת"ע (מועצת תכנון עליונה), כי אני לא רוצה כל פעם לכנס אותם ולחטוף על הראש. וזה לוקח זמן, צריך לעבוד עם הראש. גם הימין צריך להחליט מה הוא רוצה – סיסמאות או תוצאות, ויש הרבה סיסמאות שרצות בחוץ, ויש הרבה גידופים ועלבונות, ולדעתי הכול נובע מקנאה", טען.

"באמת אי אפשר לעשות יותר, יש מגבלות כוח. אני מבין עד כמה אפשר למתוח את החבל. האם האמריקנים מאושרים מכל הבנייה ביהודה ושומרון? ממש לא. אתה מייצר כללי משחק. לכן כשיש תנופת בנייה כזו, ובכל זאת כמה חבר'ה הולכים ושמים ארבעה קרוונים בשדה־בועז, אני חושב שהם פשוט חבורת מטורפים. זה פשוט לחבל במפעל ההתיישבות, וזה מיותר לחלוטין. יש פה ממשלה שמנסה לקדם בנייה בכל הכוח. הם יכולים להתלונן עליי, על ראש הממשלה, על כולם; אבל לא תהיה ממשלה עם מחויבות גבוהה יותר למפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון מזו שפועלת היום. ואנחנו לא חיים בוואקום. יש קוורטט ויש מועצת הביטחון".

4 הבתים שבסכנת פינוי בשדה בועז
4 הבתים שבסכנת פינוי בשדה בועז
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20