ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) צוטטה בדיווח של "הארץ" תוקפת את דברי יו"ר המפלגה אבי גבאי לחדשות 2 כי לא יפנה ישובים יהודים ביו"ש במסגרת הסכם שלום עם הפלסטינים. "לא עמדת התנועה, ולא עמדת המחנה הציוני", אמרה לבני.

חברם לסיעה איציק שמולי כתב בטוויטר כי "היפרדות לשתי מדינות היא אינטרס קיומי עליון שיחייב ויתור כואב ופינוי חבלי מולדת. אחרת הדור שלי ייאלץ לבחור בין היותנו דיקטטורה יהודית לבין מדינה ערבית".

"חבל שאבי גבאי שכח שהוא נבחר לעמוד בראש המחנה האלטרנטיבי לליכוד, שאמור להביא לשינוי ולפריצת דרך מדינית, ולא בשביל להיות עוד מאותו הדבר. כבר קיים ליכוד א' – לא צריך ליכוד ב'", אמר ח"כ אילן גילאון (מרצ). "דבריו של אבי גבאי מצערים – אין ולא יהיה פיתרון מדיני שלא כולל פשרה טריטוריאלית. לא זו דרך מחנה השלום. מאכזב מצד מי שאמור להיות מוביל האלטרנטיבה לביבנט להתבטא בצורה לא אחראית כזו".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) אמרה בתגובה כי "גבאי מתעקש להוכיח שאינו אלטרנטיבה, אלא רק חיקוי רע של הימין". לדבריה, "הציבור אינו מחפש אחרי שינוי פרסונאלי, שהדרישה הינה לאלטרנטיבה פוליטית, מדינית וחברתית אמיתית למדיניות הימין. מפעל ההתנחלויות הינו אחד המכשולים העיקריים בפני הליך השלום, שמירת ההתנחלויות מהווה חיסול לכל סיכוי לפיתרון מדיני וסיום מעגל הדמים ושמירת המצב הקיים בו עם חי וסובל באופן יומיומי מדיכוי ושלטון צבאי זר. כבר אמרנו לא צריך עוד חיקוי עלוב".

סולימאן התייחסה גם לדברי גבאי בשבת לפיהם לא יקים ממשלה עם הרשימה המשותפת והוסיפה כי "תוך יומיים הצליח גבאי להרחיק לכת ימינה צעד אחרי צעד כך שאי אפשר לנבא איפה יגיע עד סופ״ש הבא".

"קונצנזוס רחב בעם נגד פינוי ישובים בהסכם מדיני"

מנגד, האלוף במיל׳ וחבר מפלגת העבודה, עמירם לוין, גיבה את גבאי ואמר: "במו"מ לא מוותרים מראש, נקודת הפתיחה של גבאי נכונה. בזכות המתיישבים ביהודה ושומרון נוכל לנהל מו"מ קשוח במטרה להשאיר את מירב ההתיישבות אצלנו מבלי לוותר על הביטחון. עם זאת אנחנו חייבים להיפטר מהשלטון על יותר מ 2.5 מיליון פלסטינים ויהיה לכך מחיר. זו האמת ואני מעדיף להגיד אותה למתיישבים".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90

ראשי שדולת א"י בכנסת, ח״כ יואב קיש (הליכוד) וח״כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), מסרו בתגובה כי "הודעתו המבורכת והחשובה של יו"ר העבודה אבי גבאי בערוץ 2 – לפיה אם ייבחר לא יפנה אף יישוב במסגרת כל הסדר עתידי, מעידה על הקונצנזוס הרחב מאד בעם נגד פינוי ישובים בהסכם מדיני. בה בעת מתחדדת חובתה של ממשלת ימין לא להסתפק בהבטחות להימנע מפינוי, אלא לקדם תנופת בינוי והחלת ריבונות בחבלי המולדת אליהם שבנו לפני יובל שנים".

מזכ"ל מפלגת האיחוד הלאומי, אופיר סופר, אמר: "גבאי הבין כי קריצה לימין והתנערות מהערבים, תביא לו עוד כמה מנדטים, רק דבר אחד שהוא לא מבין, הימין אינטיליגנט וכבר שנים שלא נופל למניפולציות הזולות של השמאל. נראה כי גבאי "מתבלבל" שוב כפי שציין בשידור שמעולם לא הצביע לליכוד. הימין אוהב אמת ומזהה מקילומטרים את הסמן הימני".

כזכור, בקטע מראיון ששודר הערב גבאי כי בהסכם שלום עתידי עם הפלסטינים הוא לא מתכוון לפנות יישובים יהודים ביהודה ושומרון גם מחוץ לגושים. "אם אתה עושה שלום למה צריך לפנות?" אמר גבאי לציון נאנוס בראיון שישודר מחר במלואו. "אני חושב שהדינמיקה או הטרמינולוגיה שהתרגלו לדבר כאן, במונחים של: אתה עושה הסכם שלום – מפנים, היא לאו דווקא נכונה. אם אתה עושה הסכם שלום אז אפשר למצוא פתרונות שלא מחייבים פינוי. אנחנו עושים שלום".

על ההבדל בינו לבין רה"מ בנימין נתניהו שאמר כי לא תקום מדינה פלסטינית אמר גבאי: "אני חושב שיש פער עצום בין מי שלפחות רוצה לנסות להגיע לשלום ומי שלא רוצה להגיע לשם".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20