מתוך "לפני כולם", א'-ה' ב-21:00

הצעת חוק: מניעת התפקדות המונית למפלגה: המאבק בתוך הליכוד ממשיך לעורר הדים. הצעת חוק שיוזם חבר הכנסת יואב קיש תמנע התפקדות מסיבית של קבוצה למפלגה מסוימת על מנת לפגוע בה בבחירות הכלליות. האם זהו הפתרון לבעיית "הליכודניקים החדשים" כפי שמגדירים זאת חברי הכנסת מהליכוד?

ח"כ קיש מבהיר כבר בתחילת הראיון כי הצעת החוק שלו לא הולכת לדרוס את כל מה שהדמוקרטיה מסמלת: "אנחנו כנבחרי ציבור חייבים את העשייה שלנו ואת הזכות שלנו להיבחר בפעם הבאה למתפקדים ואנחנו אומרים להם תבחרו בנו כי זה מה שאנחנו עושים ולכן אנחנו חושבים שאנחנו ראויים. מה הבעיה – אם באותה המפלגה מתפקדים אנשים לא רלוונטים, שיש להם אג'נדה אחרת אז הם אלה שקובעים את הטון ואת הדבר הזה אני בא למנוע, את ההתפקדות הסוס טרויאני הזה אני בא למנוע".

ח"כ קיש מבהיר כי הצעת החוק הזו לא מונעת מאדם לשנות את דעתו כי אם אותו אדם שמתפקד לליכוד אז הוא יודע מי ראש הרשימה ובערך מי נמצא בהרכב הרשימה ולהפך יש פה רווח שמי שקובע הוא באמת איש מפלגה: "אני לא מונע שום דבר, אם אתה באמת ליכוד אז אתה יודע מי זה ראש הרשימה, אתה מתעסק בהרכב הרשימה שגם הוא לא ישתנה דרמטית כמו בליכוד אתה יודע שיולי אדלשטיין יכנס וישראל כץ ואחרים ואתה משחק בקצת על המועמדים הנוספים שיכנסו חדשים. אבל אתה מרוויח שבאמת מי שמצביע וקובע את הרשימה הוא איש מפלגה, אתה שומר על החשאיות, אף אחד לא יודע מי הצביע זה עובר מהמפלגה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בחשאיות. מדובר על תקופת זמן קצרה".

ח"כ קיש מבהיר כי גם בעבר היה ניסיון השתלטות על המפלגה מהצד הימני הקיצוני של המפה וגם לזה התנגד, וכעת יש השתלטות מהצד השמאלי הקיצוני של המפה: "אתה מגיע לבחירות וקובעים פריימריז ואתה מחליט שאתה מצביע ליכוד ותשפיע על הרשימה, אם אתה לא בטוח אתה לא חייב להצביע בפריימריז ותלך להצביע בבחירות למי שאתה רוצה אך אנחנו מתמודדים עם תופעה שהייתה גם בצד הימני של המפה, היה את הימין הקיצוני שניסה להשתלט על הליכוד וגם פה התנגדתי, עכשיו נתקלים בתופעה ששמאל קיצוני רוצה להשתלט על הליכוד ואת הדבר הזה צריך לעצור, זה לא הגיוני, לא משלמים מחיר כבר לדמוקרטיה. מי שלא בטוח בהצבעה שלו ימשיך להצביע בבחירות אבל מי שהוא איש ליכוד  שרוצה להשפיע ורוצה לראות שהרשימה תהיה מורכבת ממה שאנשי ליכוד קובעים זו הדרך".

ח"כ קיש חושב שבג"צ יעביר את החוק הזה מפני שלקח ייעוץ משפטי ויש לו לדעתו רוב מבוטח לשינוי החוק אם כל המפלגות הדמוקרטיות שיש להן פריימריז יהיו בעד החוק: "לקחתי ייעוץ משפטי של הכנסת, מדובר בשינוי חוק יסוד מדובר בהצעת חוק שדורשת רוב של 61 ח"כים, אם כל המפלגות שבהם יש פרייימריז יתמכו בזה הרוב מובטח. דווקא אם אתה שואל אותי מאיפה יכולה להיות התנגדות – זה מהמפלגות שאין בהם פריימריז. בעצם יש רווח למפלגות הפריימריז  שכבר מכניסות ציבור לפול שלהם כמצביעי בחירות ולכן יכול להיות שאנחנו ניתקל בהתנגדות מאותן מפלגות שהן לא דמוקרטיות וירצו למנוע את המהלך הזה. לא רואה שום סיבה מכל המפלגות הדמוקרטיות שלא לתמוך במהלך הזה. נצליח להגיע לרוב נדרש כדי להעביר את זה בכנסת. יש לזה בפירוש אפשרות של קידום וחקיקה ואנסה להוביל את זה בתחילת המושב הקרוב".

בסוף הראיון אומר ח"כ קיש כי הוא חושב שזה הדרך ואלו הכלים בהם הם צריכים לנקוט על מנת שיהיו במפלגתם המתפקדים האמיתיים: "אנחנו מפלגת שלטון ובסופו של דבר הייתי רוצה שכמה שיותר מתפקדים יתפקדו. כדי שבאמת לא יהיה השפעה לקבוצות שוליים, כמו שהתמודדנו בעבר עם ימין קיצוני שניסה להתשלט על הליכוד ונכשל, אנחנו צריכים להבין כמה שיותר מתפקדים יותר  טוב אבל אנחנו רוצים את המתפקדים האמיתיים לא רוצים  שהאינטרסים של נפקדים כאלו או אחרים ימין או שמאל קיצוני יכתיבו למפלגה את הרשימה שלה".

לפני כולם

לפני כולם