"ערן זהבי עזב את קורס המאמנים של מכון ווינגייט באמצע", כך פרסם השבוע אתר One, ועורר סערה קטנה בעולם הכדורגל המקצועני.

את קורס המאמנים של מכון ווינגייט מנהל קשר הנבחרת לשעבר עידן טל, כשבין המשתתפים אפשר למצוא את השחקנים מאור מליקסון, דודו גורש, אלעד גבאי, דושאן מאטוביץ', משה אוחיון וטל בן חיים הבלם.

לפי הפרסום, זהבי עזב את הקורס מבלי להודיע ומבלי לשוב. מדוע מזדעק אתר ספורט בכותרת בומבסטית שכזו? האם חסרות ידיעות ספורט? ואולי לא זו השאלה החשובה באמת שצריכה להישאל ולדון עליה.

רוני לוי, לא הצליח בזכות זה שהיה שחקן גדול.. צילום: פלאש 90
רוני לוי, לא הצליח בזכות זה שהיה שחקן גדול.. צילום: פלאש 90

השאלה הגדולה שצריכה להישאל ולהעסיק אותנו היא האם כל מי שהוא שחקן בסדר גודל של זהבי או כל שחקן בסדר גודל כזה שמוביל את קבוצתו, מתאים לאמן? האם אין יותר מדי מאמנים איכותיים בכדורגל הישראלי וגם שחקנים מפוארים שכשלו כשעברו לצד השני? לא מעט פעמים ראינו שחקנים גדולים בכדורגל הישראלי שלא הצליחו בעמדת המאמן הראשי.

ראובן עטר הוא דוגמא אחת קטנה לדבר. ניר קלינגר, למרות האליפות שזכה עם מכבי תל אביב ב-2003 גם לא הצליח בעמדת המאמן הראשי של הקבוצה הצהובה, והרשימה עוד ארוכה.

מנגד, ישנם גם שחקני עבר שהצליחו בעבודתם כמאמנים, ואף כאלה שגידלו לא מעט שחקנים והובילו את קבוצתם לאליפויות, גביעים והופעות באירופה. האם ישנה נוסחת קסם או ערובה להצלחה דווקא בשל היותך בעל עבר בתחום? נראה שהתשובה לכך אינה נחרצת.

ובחזרה לזהבי. האם ערן זהבי מתאים שיהיה מאמן ביום שיתלה את הנעליים? ימים יגידו. כאמור, האחוזים מראים שלא כולם מצליחים. אני לא יודע מהי הסיבה בגינה זהבי נטש את קורס המאמנים במפתיע וללא כל הודעה, אך סביר להניח שקפטן מכבי ת"א לא רואה את עצמו בשלב זה כמאמן ויכול להיות שרוצה להקדיש את זמנו כרגע עם קבוצתו כדי להביא עוד אליפות ולזכות בתארים נוספים.

בהתאחדות לכדורגל פועלים רבות בכדי לבנות את דור העתיד של המאמנים הישראלים, מדרבנים ומתגמלים את מי שמנסה לעשות את המקפצה מכר הדשא אל הקווים, אך בשלב הזה צריכים לבדוק אם השחקנים אכן מתאימים, על ידי כך שייתנו להם לאמן ילדים, נוער לצד מאמן מוסמך שיצמד אליהם וככה יוכלו להשתלב בהדרגה. האם זה לא פוגע מקצועית בשחקנים בזמן שהם עדיין בשלבי קריירת המשחק שלהם? זו כבר שאלה שהם צריכים לבדוק עם עצמם.

20 News

20 News