יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הסביר היום (ג') בכנס קטיף את דבריו בועידת "הארץ" בחודש שעבר. כזכור, גפני עורר סערה לאחר שאמר אז כי "השמאל יותר אינטליגנטי, יותר מאשר הימין" וכי מבחינה מדינית הוא קרוב יותר לשמאל וטען ש"הפלסטינים היו פה לפנינו".

ח"כ משה גפני בכנס אחריות לאומית של מרכז קטיף, היום. צילום: מירי צחי
ח"כ משה גפני בכנס אחריות לאומית של מרכז קטיף, היום. צילום: מירי צחי

"לא אמרתי שאני יותר קרוב לשמאל מאשר לימין. האמת היא שאני פה מרגיש יותר קרוב, שם לא הייתה לי תפילת מנחה", התבדח גפני. "הייתי בכנס 'הארץ' וראיתי בזה שליחות, ישבו שם כ-2000 איש שחלקם מעולם לא פגשו חרדי שלא על מסך הטלוויזיה, הציבור שלנו החרדי והדתי לאומי, מאמינים בקדוש ברוך הוא. והשאלה היא האם אנחנו ב'אתחלתא דגאולה".

גפני ביקש לדייק את דבריו בועידה שהתקיימה בחודש שעבר. "הייתי בוועידת הארץ והוציאו ממנה דבר לא נכון, ואפשר לבדוק מה אמרתי. אמרתי שהפלסטינים היו לפנינו, היו לפניכם הקיבוצים, קיבוצי השמאל על אדמות של פלסטינים מה היא ההצדקה שהתיישבתם שם? התורה הקדושה. אפילו אם הלכנו לגלות, ההצדקה לקיבוצי השמאל זה התורה, זו ההבנה שאת זה הקב"ה נתן לנו".

"החרדים לא הייו בגוש קטיף, היום אנחנו בכל מקום"

על הגירוש מגוש קטיף שביצעה ממשלת שרון לפני 12 שנה אמר: "אנחנו לא היינו בגוש קטיף, לא היינו שם. היהדות החרדית נמצאת היום בכל המקומות ואני מייצג היום את עמדת 'דגל התורה'".

"הייתי מעורב בזמנו עם שרון. היינו אנחנו באופוזיציה. המפד"ל הייתה בקואליציה וסבלנו מטומי לפיד פחות מהבן שלו. תשמעו לי יאיר לפיד לא חוזר, האיש לא עשה דבר כשר אוצר", העיר. "שרון פנה אליי אז והרחתי שמאס בטומי לפיד. אמר לי 'תיכנסו'. אמרתי לו 'לא ניכנס', אמר לי: אעביר 260 מיליון לישיבות ואמר שאם צריך יעשה עוד מעשה כדי שטומי לפיד יפרוש וכשהגיע תקציב תמכנו בו".

"לא מכרנו את גוש קטיף". ח"כ משה גפני בכנס אחריות לאומית של מרכז קטיף, היום. צילום: מירי צחי
"לא מכרנו את גוש קטיף". ח"כ משה גפני בכנס אחריות לאומית של מרכז קטיף, היום. צילום: מירי צחי

"אנחנו לא מכרנו את גוש קטיף – בהוראה של הרב אלישיב. הצבענו נגד. מי שהביא את ההתנתקות זה מי שישבו עם שרון בממשלה, הם ישבו וידעו שזה הולך לקרות", רמז יו"ר ועדת כספים למפלגת המפד"ל. לדבריו, מפלגת 'הבית היהודי' הלכה בדרך דומה בקדנציה הקודמת כשהעדיפה את לפיד על פני החרדים. "הלך נפתלי בנט עם תקומה – צדיקי הדור והלכו עם יאיר לפיד שאמר שהוא נגד התורה. והבית היהודי ישבה איתו בקואליציה".

על שיתוף הפעולה היום בכנסת על תקנות גיוס תלמידי ישיבות סיפר גפני: "לחמנו יחד עם ראשי ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות. הייתה בעיה עם ישיבות ההסדר על התקנות והיה כאן מאבק משותף של הציונות הדתית והחרדים, בסוף ניצחנו".

"הדיון השני היה בוועדת הכספים, שם העברתי 50 מיליון שקל למפוני גוש קטיף. העברתי בחקיקה בין 600 ל-800 מיליון שקל, ההעברה של היום הייתה בושה, המדינה עקרה אנשים ומשפחות ומוסדות, הדבר האלמנטרי כשאנחנו לא צפון קוריאה היה שנטפל. זה לא בסדר מה שהמדינה עשתה כאן, ויש לא מעט נערים שנפגעו", הוסיף.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20